Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweWiiPC
Okładka LostWinds (Wii)
OkładkaLostWinds (Wii)

LostWinds

Innowacyjna dwuwymiarowa platformówka. Wcielamy się w postać chłopca o imieniu Toku, żyjącego w fantastycznym świecie nękanym przez złowrogiego ducha – Balasara.

Zręcznościowe

LostWinds to wydana na platformie PC i Wii niezwykle barwna, dwuwymiarowa gra platformowa, za której powstanie odpowiada brytyjskie studio Frontier Developments, znane głównie za sprawą serii kosmicznych symulatorów Elite oraz cyklu strategii ekonomicznych RollerCoaster Tycoon. Produkcja zadebiutowała w 2008 roku w usłudze WiiWare, a trzy lata później trafiła na urządzenia mobilne, by w końcu – po ośmiu latach od konsolowej premiery – w nieco odświeżonej oprawie graficznej ukazać się także na pecetach.

Fabuła

W grze LostWinds wcielamy się w postać chłopca o imieniu Toku, żyjącego w fantastycznym świecie Mistralis, nękanym przez złowrogiego ducha – Balasara. Pewnego dnia nasz protagonista spotyka zaklętego w kryształ Enrila, Ducha Wiatru, który użycza mu swoich zdolności panowania nad tym żywiołem. Wspólnie wyruszają w niebezpieczną podróż, której celem jest pokonanie antagonisty oraz przywrócenie porządku w krainie.

Mechanika

Pod względem mechaniki LostWinds jest klasyczną, dwuwymiarową platformówką, która jednak wyróżnia się ciekawym rozwiązaniem sterowania. Produkcja studia Frontier Developments czyni użytek z charakterystycznych możliwości poszczególnych platform, wśród których na czoło wyróżnia się oryginalna wersja na konsolę Wii, oferująca możliwość kierowania bohaterem za pomocą Nunchaka oraz korzystania z mocy wiatru poprzez wymachiwanie Wiilotem. Na PC zamiast tego wykorzystujemy równocześnie mysz i klawiaturę.

Toku przemierza barwne i zróżnicowane lokacje biegając, skacząc, omijając przeszkody i eliminując przeciwników. Stawiając im czoła, musi kontrolować swój pasek zdrowia, który można uzupełnić poprzez zjadanie znalezionych owoców lub zebranie odpowiedniej ilości niebieskich duszków, pojawiających się w różnych miejscach gry. Podczas zabawy natkniemy się również na okazjonalne zagadki logiczne, do których klucz stanowi umiejętne wykorzystanie mocy kontrolowania wiatru, obejmujących zarówno pojedyncze podmuchy, jak i potężne, niszczycielskie tornada. Wraz z postępami rozgrywki nasz protagonista może również odnaleźć i wykorzystać pięć dodatkowych zdolności, które zostały poukrywane w różnych zakątkach krainy Mistralis.

Kwestie techniczne

Pomimo zastosowania klasycznego widoku 2D, oprawa wizualna LostWinds na platformie PC i Wii prezentuje wysoki poziom, a na szczególne wyróżnienie zasługuje baśniowy klimat oraz efekty towarzyszące używaniu mocy wiatru.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI LostWinds

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

LostWinds Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD Graphics lub lepsza
  • 512 MB HDD
  • Windows 7
Wii
PC