Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Guild Wars: Factions (PC)

Guild Wars: Factions PC

Factions to podtytuł pierwszego, pełnoprawnego rozszerzenia do popularnej na całym świecie gry MMO z elementami role-playing, pt. Guild Wars. W przeciwieństwie do innych wydawnictw tego typu, opisywany dodatek jest samodzielnym produktem.

To jest dodatek do gry Guild Wars.

RPG | MMO

PC Windows
Okładka Guild Wars: Factions (PC)

producent: ArenaNet Inc.

wydawca: NCsoft

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28kwietnia2006

28kwietnia2006

pudełko PL

Factions to podtytuł pierwszego, pełnoprawnego rozszerzenia do popularnej na całym świecie gry MMO z elementami role-playing, pt. Guild Wars. W przeciwieństwie do innych wydawnictw tego typu, opisywany dodatek jest samodzielnym produktem i do jego działania nie jest wymagane posiadanie oryginalnej produkcji. Warto jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji gracz ma dostęp wyłącznie do materiałów zawartych w add-onie.

Akcja Factions przenosi miłośników zmagań online na tereny kontynentu o nazwie Cantha - tajemniczego regionu położonego daleko na południu wirtualnego świata Tyria. Kontynent ten zamieszkują trzy rasy. Pierwsza nacja to Cantha (kupcy i handlarze prowadzeni przez dziedzicznego imperatora). Niestety, około 200 lat temu jeden z przywódców został obalony przez swojego potężnego ochroniarza, który nosił imię Shiro Tagatchi. Kiedy udało się przywrócić władzę we właściwe ręce, Shiro skazano na śmierć. Jego egzekucja doprowadziła jednak do przemiany zielonych lasów na skamieniałe i zamiany morza w nefryt. Teraz duch Shiro powraca, co oznacza spore kłopoty… Dwie kolejne nacje od wieków walczą między sobą. Mowa tu o: Kurzickach (konserwatywna, bardzo religijna frakcja, która dąży do utrzymania aktualnego porządku; jej przedstawiciele zamieszkują skamieniałe lasy, gdzie rzeźbią sobie piękne domy) oraz Luxonach (dzika rasa koczowników, wyznająca zasadę „przetrwa tylko najsilniejszy”, która posiada olbrzymie maszyny kroczące, jakie z powodzeniem przemierzają tereny dawnych wód, zamienione w nefryt).

Guild Wars: Factions wprowadza dwie zupełnie nowe profesje do wyboru dla prowadzonych bohaterów: Zabójcę (specjalista od rozmaitych pojedynków na bronie, teleportacji i cichym eliminowaniu oponentów) oraz Rytualistę (summoner, który używa przyzywanych istot do atakowania rywali, leczenia się, obrony, czy wzmacniania posiadanych czarów). Do tego dochodzi również 25 nowych umiejętności oraz sześć zestawów zbroi dla „starych” klas postaci. Developerzy postarali się też o rozbudowanie opcji związanych ze zmaganiami Cooperative i Player versus Player. Nowością jest tutaj chociażby tryb, w którym sojusze różnych gildii walczą między sobą o kontrolę nad wybranymi częściami mapy, np. miastami.

Do eksploracji oddano mnóstwo nowych obszarów, włączając w to m.in. dachy miast, olbrzymie świątynie zbudowane na plecach gigantycznych żółwi, tunele wyrzeźbione w „morzu” nefrytu, czy duże wyrwy w skamieniałych lasach. Obrazu całości dopełnia tryb Obserwatora, który umożliwia graczom nie biorącym udziału w grze śledzenie wyczynów innych użytkowników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 952 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 10 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Guild Wars: Factions

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Guild Wars: Factions

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium III 1 GHz, 512MB RAM, karta grafiki 64MB (GeForce 4 lub lepsza), 2 GB HDD
Guild Wars: Factions - pierwsze wrażenia
Guild Wars: Factions - pierwsze wrażenia

Przed premierą 27 lutego 2006, 11:02

Niezależnie od fakcji – Luxonów czy Kurzicków – którą nasze sumienie każe wesprzeć w walce, same boje będziemy toczyć w cokolwiek liczniejszym towarzystwie. Po pierwsze pojawią się gildie 12-osobowe, po drugie same gildie będą mogły wchodzić w skład większych jednostek organizacyjnych – przymierzy (alliances). Nadal nie będziemy mieli wprawdzie do czynienia z wojnami z prawdziwego zdarzenia, lecz bitwy, w których uczestniczy przynajmniej kilkunastu graczy z krwi i kości po każdej stronie frontu, to już coś. Do tego należy doliczyć przemyślne machiny oblężnicze (weźmy takiego żółwia z przymocowaną do skorupy katapultą), zdobywanie punktów kontrolnych czy zaopatrzeniowych, niszczenie bram blokujących dostęp do kolejnej połaci terenu, a otrzymamy obraz widowiskowy i dynamiczny. Spore grono osób naparzających się za pomocą przeróżnego rodzaju oręża i czarów daje oczom popalić. Niestety sam wachlarz czarów, które będziemy mogli wynieść ze sobą ‘w pole’, pozostanie nie zmieniony – będzie ich osiem. Upór, z jakim ArenaNet trzyma się tego ograniczenia, godzien jest lepszej sprawy, a w każdym razie świadczy o tym, że ten element gry jest wynikiem głębszych przemyśleń, a nie przypadku.