Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (PC)

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

GTA IV: The Lost and Damned

Pierwszy duży dodatek do sandboksowej gry akcji Grand Theft Auto IV studia Rockstar Games, wymagający do działania podstawowej wersji gry. Podobnie jak główny wątek czwórki, historia z The Lost and Damned rozgrywa się na terenie Liberty City.

To jest dodatek do gry Grand Theft Auto IV.

Akcji | TPP | samochodowe | gangsterskie | sandbox

Okładka Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (PC)

producent: Rockstar Games

wydawca: Rockstar Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

17lut2009

X360

13kwi2010

PS3 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned to pierwszy duży dodatek DLC stworzony przez firmę Rockstar. Tytuł oferuje odrębną historię rozgrywaną w środowisku Liberty City, jednak wymaga posiadania pełnej wersji gry.

Fabuła pierwszego rozszerzenia do GTA IV opowiada o losach gangu motocyklowego znanego jako The Lost. W jego szeregach dochodzi do pewnych problemów i kłótni o władzę. W grze wcielamy się w postać Johnny’ego Klebitza, kontrolującego sytuację w grupie na czas nieobecności właściwego przywódcy – Billy’ego Greya. Kiedy jednak impulsywny i brutalny Billy powraca z odwyku rozpoczyna się prawdziwe piekło – wszystkie zawarte uprzednio przez racjonalnego Johnny’ego sojusze zostają zerwane, a między przyjaciółmi rozpoczyna się walka o władzę. Na horyzoncie pojawia się także nowy przeciwnik – konkurencyjny gang, Angels of Death, z którym musimy się zmierzyć.

Tytuł rozgrywa się w znanym już mieście Liberty City, które jednak doczekało się kilku zmian i ulepszeń. Najważniejszą z nich są oczywiście zupełnie nowe wnętrza budynków do zwiedzenia. Możemy więc posiedzieć w barze-kryjówce gangu znajdującej się w dzielnicy Alderney, odwiedzić kilka magazynów i wiele innych ciekawych lokacji. W związku z charakterem tego dzieła otrzymujemy też zupełnie nowe motocykle oraz możliwość jazdy w szyku z innymi członkami gangu, za co zostajemy nagrodzeni specjalnymi dodatkami.

Sednem zabawy jest naturalnie wykonywanie kolejnych misji, polegających przede wszystkim na walce z przeciwnikami. Fabuła dodatku w kilku momentach splata się z przygodami Nico Bellica, znanego z podstawowej wersji gry. W większości zadań nie działamy w pojedynkę – pomagają nam wierni towarzysze z motocyklowego gangu. W ważnej kwestii uzbrojenia otrzymaliśmy kilka nowych zabawek. Pojawia się więc potężny granatnik, obrzyn, bomba domowej roboty (pipe bomb) i samopowtarzalna strzelba.

Autorzy zdecydowali się na kilka usprawnień w kwestii mechaniki zabawy. Przede wszystkim, zmieniono model jazdy na motocyklach - spadnięcie z nich jest znacznie trudniejsze. Taka decyzja podjęta została oczywiście w związku z treścią dodatku, w którym przez większość czasu poruszamy się właśnie na jednośladach. Ciekawym urozmaiceniem są powracające widowiskowe sceny, w których nie prowadzimy pojazdu, a jedynie strzelamy do ścigających nas przeciwników. Ponadto, dodano kilka ciekawych nieznanych wcześniej mini-gierek, jak chociażby siłowanie się na rękę. Twórcy przygotowali również nowe audycje radiowe, programy telewizyjne i strony w Internecie. Rozwinięto też rozgrywkę sieciową dodając kilka nowych trybów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1231 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 45 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,99 PLN

Gry podobne do Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Klasyfikacja PEGI Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PSN
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Quad 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned - recenzja gry
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned - recenzja gry

Recenzja 20 lutego 2009, 15:36

Motocykliści z gangu The Lost to ludzie żyjący we własnym świecie. Pomijając już prowadzoną przez nich działalność przestępczą i zainteresowanie jednośladami, trzeba wiedzieć, że gangsterzy są bardzo do siebie przywiązani. Widać to zarówno w stylu ubierania się, jak i w nazewnictwie (jak pisałem wyżej, członkowie The Lost określają się braćmi). Ponadto cechuje ich niemal bezgraniczne oddanie szefowi i organizacji, do której należą. Wszystko to może wykorzystywać Johnny do realizacji swoich celów. Przykładowo, jeśli bohater potrzebuje jakiegoś środka transportu, wystarczy, że zadzwoni do jednego ze swoich podwładnych, a ten wkrótce podstawi mu motocykl.

X360
PS3
PC