Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Going Medieval (PC)

Going Medieval PC

Going Medieval to gra strategiczna, w której staramy się zbudować i nadzorować średniowieczną wioskę, powstałą na terenach, na których cywilizacja przestała istnieć w wyniku epidemii czarnej śmierci. Produkcja została opracowana przez studio Foxy Voxel.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | indie | alternatywna historia | budowa miasta

PC Windows
Okładka Going Medieval (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

19maja2020

Zapisy do testów

Zapisy do bety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeWiPDL67vuhQL-Y9x0z23yyIFEXU9_uYThrqDvFs6qHmyfog/viewform

data nieogłoszona

Going Medieval jest niezależną grą strategiczną, w której zajmujemy się budowaniem i nadzorowaniem średniowiecznej wioski. Konieczne jest tutaj zarówno planowanie zabudowań, jak i dbanie o potrzeby i samopoczucie mieszkańców. Za opracowanie i wydanie tego tytułu odpowiada studio Foxy Voxel i jest to jego debiutancki projekt.

Fabuła

Akcja gry toczy się w alternatywnej wersji XIV wieku naszej ery, w Europie, zaraz po epidemii tzw. Czarnej Śmierci (obecnie uważa się, że była to dżuma), która według szacunków historyków zabiła 30-60% ludności żyjącej na kontynencie. W Going Medieval wspomniana plaga była jeszcze bardziej destruktywna i doprowadziła do niemal kompletnego wymarcia ludzkości (śmiertelność na poziomie 95%). Gracz wciela się w lidera niewielkiej społeczności, który stara się odbudować cywilizację w regionie po tej tragedii - poczynając od pojedynczej wioski.

Mechanika

W Going Medieval naszym zadaniem jest zbudowanie wioski na gruzach dawnej cywilizacji - terenach, które obecnie są niemal dzikie. Wcielamy się przy tym w konkretną postać - bohatera, którego tworzymy na samym początku gry (istnieje możliwość dostosowania jego wyglądu oraz płci).

W czasie właściwej rozgrywki odpowiadamy m.in. za dobór, umiejscowienie i kształt budynków. Dbamy również o przeróżne potrzeby naszych mieszkańców, takie jak jedzenie, sen, komfort i bezpieczeństwo. Poszczególne osoby w naszej wiosce mają własne historie i plany - możemy poznać ich lepiej poprzez obserwacje. W świecie gry istnieją też różne frakcje, różniące się od siebie celami i ideologiami (np. rojaliści Faithful Sons of England czy składający się z wierzących w legendy arturiańskie The Circle of Avalon).

Poza zjawiskami pogodowymi i szeroko rozumianą naturą musimy też brać pod uwagę zagrożenie ze strony innych ludzi - w regionie nie brakuje bowiem groźnych bandytów (w tym m.in. kanibali - członków grupy The Progeny of the Plague). Trenujemy wojowników, budujemy mury, a także wieżyce, które możemy obsadzić łucznikami. W miarę postępów w rozgrywce otrzymujemy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych struktur i możliwości (np. zamków). Możemy też wpływać na kształt terenu, tworząc kompleksy jaskiń, które mogą zostać wykorzystane do przeróżnych celów.

By nasza wioska mogła się rozwijać, musimy też starać się o wzrost populacji. Możemy w tym celu przyjmować osoby z zewnątrz i pomagać ludziom w różnych sytuacjach - ci będą nam wdzięczni i być może zdecydują się zamieszkać w naszej osadzie. Osiągnięcie sukcesu wymaga również zarządzania ludźmi - musimy wyznaczać obowiązki poszczególnym mieszkańcom, dbając o to, by były one dopasowane do ich indywidualnych cech.

Tryby gry

W Going Medieval możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Going Medieval posiada oryginalną, trójwymiarową oprawę graficzną, która wykorzystuje tzw. voxele - dzięki temu gracz ma daleko idące możliwości ingerowania w środowisko gry (np. kształtowania terenu). Produkcja cechuje się dość ciekawym, uproszczonym stylem artystycznym i posiada nieco baśniową atmosferę (głównie dzięki zastosowaniu bardzo żywych barw oraz wyrazistego oświetlenia). Świetne wrażenie sprawia także system pogodowy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.2 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Going Medieval

16+

Wymagania sprzętowe Going Medieval

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD A10-7850K 3.7 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-8300 3.3 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • Windows 10 64-bit