Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCSwitchPS5XSXXONEPS4
Okładka DARQ: Complete Edition (PC)

DARQ: Complete Edition

Jest to kompletna edycja wydanej w 2019 roku gry platformowej w klimacie horroru, zatytułowanej DARQ. W skład DARQ: Complete Edition wchodzi podstawowa wersja oraz dwa dodatki DLC: The Crypt i The Tower. W grze wcielamy się w chłopca uwięzionego w sennym koszmarze.

Zręcznościowe | survival horror | platformówki | horror | elementy logiczne | elementy przygodowe | indie | 2.5D | side-scroll

Okładka DARQ: Complete Edition (PC)

data premiery gry:

4gru2020

PC PS4 XONE

maj2021

Switch PS5 XSX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

DARQ: Complete Edition to kompletne wydanie gry platformowej DARQ z 2019 roku. Tym razem producent, niezależne studio Unfold Games, przygotował produkcję z myślą o większej liczbie platform sprzętowych, włącznie z PS5 i Xboksem Series X. Było to możliwe dzięki współpracy z polską firmą Feardemic, należącą do grupy Bloober Team (The Medium, Layers of Fear). DARQ: Complete Edition zawiera dwa fabularne DLC, zatytułowane The Tower i The Crypt, które zostały udostępnione za darmo posiadaczom podstawki na komputerach osobistych.

Fabuła

Głównym bohaterem DARQ: Complete Edition jest Lloyd – chłopiec, który pewnej nocy odkrywa, że znalazł się w świadomym śnie. Niestety ten szybko zmienia się w prawdziwy koszmar dla bohatera; jakby tego było mało, kolejne próby wybudzenia się z niego spalają na panewce. Protagonista musi więc nauczyć się przetrwać w rzeczywistości pełnej niebezpieczeństw i dziwnych zjawisk niepodlegających prawom rządzącym światem zewnętrznym. Opowieść może się zakończyć na kilka sposobów, a to, który z finałów ujrzymy, zależy od wyborów dokonywanych przez nas w trakcie rozgrywki.

W pierwszym DLC, zatytułowanym The Tower, Lloyd wyrusza w swoim śnie do tajemniczej wieży, by odkryć wszystkie jej sekrety. Natomiast w drugim dodatku, The Crypt, bohater trafia w sam środek prawdziwego koszmaru, którego akcja przenosi go do krypty pełnej wrogo nastawionych umarlaków.

Mechanika

W DARQ: Complete Edition przemierzamy rozległe domostwo (częściowo generowane proceduralnie), szukamy przydatnych przedmiotów i rozwiązujemy zagadki środowiskowe. Większość łamigłówek wymaga manipulacji prawami fizyki (Lloyd potrafi na przykład lewitować) oraz otoczeniem (mowa choćby o obracaniu całych pomieszczeń); poza tym w wybranych momentach jesteśmy skazani na poruszanie się w całkowitych ciemnościach. Całość rządzi się tak zwaną logiką snu, więc na przykład po wejściu do odwiedzonego już pokoju może się okazać, że jego wystrój uległ całkowitej zmianie.

Sprawę komplikuje fakt, że po lokacjach wałęsają się przeciwnicy, z którymi chłopiec nie może nawiązać otwartej walki. Chcąc ujść z życiem, protagonista musi rozważnie stawiać kolejne kroki i przemykać za ich plecami, starając się za wszelką cenę nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji. W grze znalazły się również tak zwane jump scare'y, jednak należą one do rzadkości, gdyż twórcy próbują wzbudzić w nas strach głównie poprzez ponurą atmosferę.

Zarówno The Tower, jak i The Crypt oferują nowe lokacje, łamigłówki i przeszkody do pokonania. Szczególnie drugie i zarazem ostatnie DLC może pochwalić się najbardziej ambitnym i unikatowym poziomem ze wszystkich dostępnych w DARQ: Complete Edition. Przy jego tworzeniu producent pokusił się o dodanie nowych mechanik i zawiłych zagadek środowiskowych, stanowiących wyzwanie nawet dla doświadczonych graczy.

Kwestie techniczne

DARQ: Complete Edition posiada monochromatyczną grafikę 2.5D, utrzymaną w charakterystycznej stylistyce przywodzącej na myśl filmowe dzieła Tima Burtona. Akcję obserwujemy z boku, jednak kamera podążająca za Lloydem często zmienia pozycję, ukazując lokacje z odmiennych perspektyw. W zmaganiach towarzyszy nam muzyka nagrana przez orkiestrę symfoniczną z Budapesztu. Autorem soundtracku jest Wlad Marhulets, natomiast za przygotowanie niepokojących dźwięków odpowiada Bjorn Jacobsen (Cyberpunk 2077). Oprawa wizualna w nowym wydaniu prezentuje identyczny poziom, a gra nie doczekała się żadnych dodatkowych utworów nagranych na potrzeby edycji kompletnej.

Mimo że nie mamy do czynienia z remasterem, to DARQ: Complete Edition w wersji na konsole nowej generacji (PlayStation 5 i Xbox Series X) działa w wyższej rozdzielczości (4K) i płynności animacji niż na PlayStation 4, Xboksie One i Nintendo Switch.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,2 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Gry podobne do DARQ: Complete Edition

Wymagania wiekowe DARQ: Complete Edition

16+

Wymagania sprzętowe DARQ: Complete Edition

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-530 2
 • 93 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 / 1 GB Radeon HD 4870 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Twórcy DARQ rzucają wyzwanie Timowi Sweeneyowi
Twórcy DARQ rzucają wyzwanie Timowi Sweeneyowi

wiadomość27 sierpnia 2019

Twórcy gry DARQ, Unfold Games, zwrócili się na Twitterze do Tima Sweeneya, szefa Epic Games Store, z problematycznym wyzwaniem, z którego tak czy owak nie wyjdzie cało.

Dlaczego Unfold Games odmówiło ekskluzywności w Epic Games Store i inne wieści
Dlaczego Unfold Games odmówiło ekskluzywności w Epic Games Store i inne wieści

wiadomość19 sierpnia 2019

Dziś piszemy o sprzedaży Final Fantasy XV na Steamie, powodach, dla których studio Unfold Games odmówiło podpisania umowy o ekskluzywność gry DARQ na platformie Epic Games Store oraz premierze SUPERHOT na Nintendo Switch. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX