Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka DARQ (PC)

DARQ PC

Gra przygodowa w konwencji survival horroru, zrealizowana w rzucie bocznym, w której wcielamy się w chłopca uwięzionego w sennym koszmarze. W trakcie zabawy w DARQ przemierzamy ponure domostwo i rozwiązujemy zagadki środowiskowe.

Przygodowe | survival horror | horror | indie | 2.5D | side-scroll

PC Windows
Okładka DARQ (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

15sierpnia2019

15sierpnia2019

Steam

DARQ jest grą przygodową, utrzymaną w konwencji survival horroru, za której opracowanie odpowiada niezależny zespół Unfold Games. Produkcja powstała z myślą o platformie PC.

Fabuła

Głównym bohaterem DARQ jest Lloyd – chłopiec, który pewnej nocy odkrywa, że znalazł się w świadomym śnie. Niestety ten szybko zmienia się w prawdziwy koszmar dla bohatera; jakby tego było mało, kolejne próby wybudzenia się z niego spalają na panewce. Protagonista musi więc nauczyć się przetrwać w rzeczywistości pełnej niebezpieczeństw i dziwnych zjawisk niepodlegających prawom rządzącym światem zewnętrznym. Opowieść może się zakończyć na kilka sposobów, a to, który z finałów ujrzymy, zależy od wyborów dokonywanych przez nas w trakcie rozgrywki.

Mechanika

W wydanym na platformę PC DARQ przemierzamy rozległe domostwo (częściowo generowane proceduralnie), szukamy przydatnych przedmiotów i rozwiązujemy zagadki środowiskowe. Większość łamigłówek wymaga manipulacji prawami fizyki (Lloyd potrafi na przykład lewitować) oraz otoczeniem (mowa choćby o obracaniu całych pomieszczeń); poza tym w wybranych momentach jesteśmy skazani na poruszanie się w całkowitych ciemnościach. Całość rządzi się tak zwaną logiką snu, więc na przykład po wejściu do odwiedzonego już pokoju może się okazać, że jego wystrój uległ całkowitej zmianie.

Sprawę komplikuje fakt, że po lokacjach wałęsają się przeciwnicy, z którymi chłopiec nie może nawiązać otwartej walki. Chcąc ujść z życiem, protagonista musi rozważnie stawiać kolejne kroki i przemykać za ich plecami, starając się za wszelką cenę nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji. W grze nie brakuje również tak zwanych jump scare'ów, jednak należą one do rzadkości, gdyż twórcy próbują wzbudzić w nas strach głównie poprzez ponurą atmosferę.

Kwestie techniczne

DARQ posiada monochromatyczną grafikę 2.5D, utrzymaną w charakterystycznej stylistyce przywodzącej na myśl filmowe dzieła Tima Burtona. Akcję obserwujemy z boku, jednak kamera podążająca za Lloydem często zmienia pozycję, ukazując lokacje z odmiennych perspektyw. W zmaganiach towarzyszy nam muzyka nagrana przez orkiestrę symfoniczną z Budapesztu; autorem soundtracku jest Wlad Marhulets.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.1 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do DARQ

Wymagania wiekowe DARQ

16+

Wymagania sprzętowe DARQ

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-530 2.93 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260 / 1 GB Radeon HD 4870 lub lepsza, 3 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Twórcy DARQ rzucają wyzwanie Timowi Sweeneyowi
Twórcy DARQ rzucają wyzwanie Timowi Sweeneyowi

wiadomość27 sierpnia 2019

Twórcy gry DARQ, Unfold Games, zwrócili się na Twitterze do Tima Sweeneya, szefa Epic Games Store, z problematycznym wyzwaniem, z którego tak czy owak nie wyjdzie cało.

Dlaczego Unfold Games odmówiło ekskluzywności w Epic Games Store i inne wieści
Dlaczego Unfold Games odmówiło ekskluzywności w Epic Games Store i inne wieści

wiadomość19 sierpnia 2019

Dziś piszemy o sprzedaży Final Fantasy XV na Steamie, powodach, dla których studio Unfold Games odmówiło podpisania umowy o ekskluzywność gry DARQ na platformie Epic Games Store oraz premierze SUPERHOT na Nintendo Switch. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.