Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Company of Heroes: Tales of Valor (PC)

Company of Heroes: Chwała Bohaterom PC

Company of Heroes: Tales of Valor | COH: Tales of Valor

Drugie samodzielne rozszerzenie popularnego wojennego RTS-a studia Relic Entertainment wydanego w naszym kraju pod nazwą Kompania Braci.

To jest dodatek do gry Company of Heroes: Kompania Braci.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | taktyczne | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Company of Heroes: Tales of Valor (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

7kwietnia2009

10kwietnia2009

pudełko PL

Company of Heroes: Tales of Valor jest drugim (po Opposing Fronts), samodzielnym dodatkiem do jednego z najlepszych RTSów osadzonych w realiach Drugiej Wojny Światowej, w Polsce znanego jako Kompania Braci. Tak jak poprzednio autorzy cyklu, studio Relic Entertainment, do przygotowania rozszerzenia wykorzystali swój własny silnik - Essence Engine. Warto dodać, że twórcy ci są dobrze znani fanom strategii czasu rzeczywistego, to właśnie dzięki nim światło dzienne ujrzały takie serie jak Warhammer 40,000: Dawn of War oraz Homeworld.

Jedną z atrakcji Tales of Valor są trzy nowe kampanie przeznaczone dla jednego gracza, wśród których szczególne miejsca zajmuje ta zarezerwowana dla Wehrmachtu - Tiger Ace. W przeciwieństwie do znanego z podstawki sposobu prowadzenia rozgrywki, tutaj gra przypomina bardziej pewnego rodzaju hybrydę roleplaya i lekkiej strategii niż typowego RTS-a. Pod naszą komendę oddany zostaje pojedynczy As Tygrysów z czteroosobową załogą i niewielka grupa osłaniającej go piechoty. Każdy z czołgistów pełni inną funkcję i po pokonaniu odpowiedniej liczby wrogów może awansować na kolejny poziom doświadczenia, maksymalnie do czwartego. Oczywiście im bardziej doświadczoną ekipę posiadamy tym lepiej wykorzystuje ona możliwości naszego Tigera. Dla przykładu zaprawiony w boju kanonier może zrobić użytek z potężniejszych rodzajów amunicji.

Co istotne, nasze dotychczasowe osiągnięcia przenosimy do kolejnych misji. Ze względu na bardzo ograniczoną liczbę dostępnych żołnierzy, bezpośredni atak niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem, często lepszym wyjściem jest przygotowanie zasadzki na wrogów, zwłaszcza, że widzą oni jedynie to, co mogliby zobaczyć w rzeczywistości. Tak więc jeśli ukryjemy czołg za odpowiednio wysoką przeszkodą terenową z pewnością nie zostanie on wykryty przez wroga aż do chwili ataku (lub opuszczenia kryjówki).

Pewne zmiany zaszły również w trybie multiplayer - otrzymaliśmy nowe mapy, na których możemy zmierzyć się z innymi graczami oraz dodatkowe trzy tryby rozgrywki. Pojawiły się też nowe osiągnięcia pozwalające na odblokowanie nowych wersji starych jednostek - jeśli więc na przykład ukończymy kampanię Tiger Ace, to możemy w sieciowych potyczkach wykorzystać Schwimmwagena zamiast standardowego motocyklu Wehrmachtu. Ponadto twórcy wzbogacili grę o funkcję direct-fire, dzięki której łatwiej nam zapanować nad działaniem naszych wojsk.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 941 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.4 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,90 PLN

Gry podobne do Company of Heroes: Chwała Bohaterom

Klasyfikacja PEGI Company of Heroes: Chwała Bohaterom

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Company of Heroes: Chwała Bohaterom

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 6.5 GB HDD
  • Windows XP
Company of Heroes: Chwała Bohaterom - recenzja gry
Company of Heroes: Chwała Bohaterom - recenzja gry

Recenzja 21 kwietnia 2009, 10:16

Ach, zapomniałbym o pomniejszej nowości, czyli trybie direct fire, umożliwiającym graczowi bezpośrednie strzelanie z czołgu a także kierowanie ogniem drużyny piechurów, pojedynczej armaty ppanc. (polowej) czy CKM-u. Nietrudno tę nowalijkę przeoczyć, bo też większych emocji nie budzi (przynajmniej u mnie). Ot, takie tam zapożyczenie z ukraińskiego Faces of War. Kanadyjczycy chyba jednak krępowali się dokumentnie zrzynać od Ukraińców, ponieważ ich patent umożliwia tylko kręcenie wieżą czołgu i prowadzenie ognia z jego armaty. Nie ma wątpliwości, że w grze naszego wschodniego sąsiada zrealizowano to o niebo lepiej.