Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Combat Mission: Shock Force (PC)

Combat Mission: Shock Force PC

Kontynuacja znanej serii gier strategicznych, rozgrywanych w trójwymiarowym środowisku w systemie WEGO, do tej pory koncentrujących się na okresie drugiej Wojny Światowej.

Strategiczne | RTS | współczesne konflikty

PC Windows
Okładka Combat Mission: Shock Force (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

27lipca2007

24sierpnia2007

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Combat Mission: Shock Force to kontynuacja znanej serii gier strategicznych, rozgrywanych w trójwymiarowym środowisku w systemie WEGO (czas rzeczywisty z wymuszoną pauzą), do tej pory koncentrujących się na okresie drugiej Wojny Światowej. Tym razem programiści ze studia Battlefront zdecydowali się zerwać z tradycją i przenieśli akcję w czasy teraźniejsze. Dokładnie do roku 2008 na tereny Syrii.

Na tym nie koniec zmian. Autorzy opracowali nowy silnik CMx2, który umożliwił realizację wielu pomysłów wcześniej niewykonalnych. Udało się zachować to co najlepsze w poprzednich tytułach serii (filozofię, dbałość o szczegóły, realizm) oraz dodać nowe elementy niemożliwe do realizacji osiem lat temu (na przykład w zakresie grafiki: wysoka jakość detali, dynamiczne oświetlenie, dym, kurz, dokładna animacja postaci).

Najważniejsza zmiana wprowadzona w CMSF to relatywne dostrzeganie jednostek (relative spotting), zamiast absolutnego spostrzegania (które fani Combat Mission swego czasu ochrzcili Borg-spottingiem), charakterystycznego dla poprzednich części serii, a także zdecydowanej większości innych gier uzurpujących sobie prawo do miana "strategicznych". Nie wnikając w szczegóły relatywne spostrzeganie polega na tym, że gracz, po zaznaczeniu jednostki, widzi tylko to, co może spostrzegać ta jednostka, np. tylko tego wroga, którego ona może widzieć. Znaczącą nowością - powiązaną w dużym stopniu z relatywnym spostrzeganiem - jest także system łączności C2 (command & control - dowodzenie i kontrola). Informacja o wykrytym nieprzyjacielu nie jest natychmiast przekazywana do pozostałych jednostek sojuszniczych ale jest powoli transmitowana do nich kanałami dowodzenia i kontroli, dostępnymi dla twoich żołnierzy (sygnałami ręcznymi, krzykiem, radiem,itp.).

W trakcie rozgrywki dowodzimy Stryker Brigade Combat Team (czyli piechota zmechanizowana, której podstawowym pojazdem bojowym jest rodzina kołowych bojowych wozów piechoty Stryker). Jest to nowoczesna jednostka amerykańskiej armii, dysponująca całkiem dużą siłą uderzenia, ale wciąż potrzebująca wsparcia w większych akcjach. Dlatego też w niektórych scenariuszach pod nasze rozkazy trafiają jednostki Heavy Brigade Combat Teams (pododdziały czołgów Abrams i piechoty zmechanizowanej na gąsienicowych bwp M2 Bradley), a czasami nawet dostajemy wsparcie lotnictwa i artylerii.

Kolejna ze znaczących zmian dotyczy sposobu prezentacji oddziałów. Mamy teraz do czynienia ze skalą 1:1, co oznacza, że jeśli w oddziale mamy np. dziewięciu żołnierzy to każdy z nich jest modelowany indywidualnie.

Ostatnią zmianą jest dodanie śladowo/szczątkowo dynamicznej kampanii, składającej się z szeregu scenariuszy, nakładających na gracza obowiązek realizacji określonych celów. Ci, których nie bawi uczestniczenie w kampanii, mogą skorzystać z pojedynczych scenariuszy lub opcji Qiuck Battle, która została niestety pozbawiona możliwości dokonywania "zakupów" jednostek przed bitwą i generatora losowych map.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 169 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Combat Mission: Shock Force

Klasyfikacja PEGI Combat Mission: Shock Force

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Combat Mission: Shock Force

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
Zapowiedziano Combat Mission: Battle for Normandy
Zapowiedziano Combat Mission: Battle for Normandy

wiadomość27 grudnia 2010

Specjalizujące się w realistycznych grach wojennych studio Battlefront ujawniło swój najnowszy projekt. Okazało się nim być Combat Mission: Battle for Normandy, czyli najnowsza odsłona najpopularniejszego cyklu tej firmy.

Trzeci dodatek do Combat Mission: Shock Force w produkcji
Trzeci dodatek do Combat Mission: Shock Force w produkcji

wiadomość17 maja 2010

Firma Battlefront.com zapowiedziała kolejne rozszerzenie do cenionej przez graczy serii strategii wojennych współczesnego pola walki. Combat Mission: Shock Force – NATO wprowadzi do boju jednostki trzech państw Paktu Północnoatlantyckiego: Niemiec, Holandii i Kanady. Dodatek wzbogaci także wyposażenie militarne syryjskiej strony konfliktu przedstawionego w grze.

Nadchodzi Combat Mission Afghanistan
Nadchodzi Combat Mission Afghanistan

wiadomość5 lutego 2010

Battlefront.com - niszowy wydawca gier wojennych ujawnił najnowszą produkcję ze znanej serii gier taktycznych. Tym razem przyjdzie nam toczyć boje podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie.

Drugi dodatek do Combat Mission: Shock Force w drodze
Drugi dodatek do Combat Mission: Shock Force w drodze

wiadomość26 listopada 2008

Szykuje się niezła gratka dla fanów wojennych gier strategicznych, ponieważ Battlefront.com przedstawił trochę szczegółów na temat drugiego dodatku do Combat Mission: Shock Force. Po Marines pora na British Forces.

Zapowiedziano pierwszy dodatek do Combat Mission: Shock Force
Zapowiedziano pierwszy dodatek do Combat Mission: Shock Force

wiadomość28 maja 2008

Battlefront.com będący producentem gier strategicznych z serii Combat Mission poinformował, że w przygotowaniu znajduje się pierwszy z kilku planowanych dodatków do gry Combat Mission: Shock Force. Nosi on nazwę Marines.