Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Chronicles of Elyria (PC)
OkładkaChronicles of Elyria (PC)

Chronicles of Elyria PC

Produkcja typu MMORPG opracowana przez studio Soulbound, której akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie inspirowanej średniowieczną Europą. Powstanie tego tytułu było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

RPG | TPP | fantasy | średniowiecze | MMORPG | survival | elementy strategiczne | crowdfunding | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Chronicles of Elyria Premiera PC

październik2021

producent: Soulbound Studios wydawca: Soulbound Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Chronicles of Elyria

Mount & Blade

The Black Death

Life is Feudal: MMO

Chronicles of Elyria to utrzymana w klimacie średniowiecznego fantasy gra MMORPG z elementami strategii oraz survivalu, w której – po raz pierwszy w historii gatunku – kontrolowana przez gracza postać starzeje się i umiera, przekazując swą spuściznę kolejnym członkom rodziny. Gra ukazała się na platformie PC, a za jej powstanie odpowiada amerykańskie studio Soulbound, w skład którego weszli deweloperzy z doświadczeniem w takich firmach jak Microsoft Game Studios, Sony Online Entertainment, Bungie Software, Pandemic Studios, Monolith oraz wielu innych. Produkcję wsparto kampanią na serwisie Kickstarter.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Chronicles of Elyria łączy cechy klasyków gatunku, na czele z legendarną Ultimą Online, z całą masą nowatorskich rozwiązań. Akcja gry toczy się w rozległej, tytułowej krainie Elyria, jednak nie przewiduje żadnej warstwy fabularnej, kierując się raczej w stronę tzw. symulatora życia. Oprócz typowych dla gier MMORPG elementów, takich jak wykonywanie kolejnych zadań, w grze musimy więc także dbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych naszego bohatera: głodu, pragnienia czy odpoczynku oraz schronienia przed zimnem i upałem. Podczas zabawy zajmujemy się także zarządzaniem własnymi włościami, będącymi częścią rodzinnej spuścizny. Możemy też poślubić wybrankę serca i mieć z nią dzieci.

Cechą charakterystyczną gry jest fakt, że kontrolowana przez nas postać z biegiem czasu starzeje się i umiera (przy czym średnia długość życia odpowiada 10-14 miesiącom czasu rzeczywistego). Co ciekawe, proces ten postępuje również wtedy, kiedy nie jesteśmy zalogowani do gry. Nie oznacza to jednak, że po śmierci herosa jego dorobek przepada bezpowrotnie. W grze już od chwili kreacji bohatera stajemy się bowiem częścią większej rodziny, a po opuszczeniu ziemskiego padołu nasza dusza wciela się w kolejnego jej członka (ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami). Również posiadane przez nas włości, zdobyta reputacja, tytuły czy majątek przechodzą na naszego potomka.

Chronicles of Elyria odznacza się systemem rozwoju postaci, bazującym w całości na skillach, zdobywanych w toku rozgrywki. W zależności od preferencji gracza, jego postać może więc doskonalić się w całej masie zróżnicowanych umiejętności, takich jak walka, zbieranie surowców, rzemiosło czy przetrwanie, a z biegiem czasu stać się budzącym respekt królem, cenionym bardem lub powszechnie potępianym dewiantem. Na wyróżnienie zasługuje też rozbudowany i wymagający model walki, w którym wyprowadzamy ciosy, uniki i parowania, łącząc je w rozbudowane combosy.

Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że zrezygnowano tu ze spotykanych zazwyczaj w RPG-ach map. Co prawda, w grze znajdują się kartografowie, którzy pomagają odnaleźć się w świecie gry, jednak udostępniane przez nich mapy mogą wiązać się co najwyżej z konkretnymi zadaniami (np. odnalezieniem ukrytego skarbu). Z tym elementem łączy się również ostatnia z godnych podkreślenia innowacji, czyli system zadań, które możemy przyjmować zarówno od postaci niezależnych, jak i od innych graczy, potrzebujących akurat określonych przedmiotów do rozwoju własnego biznesu. Spory nacisk położono przy tym na fakt, aby misje nie były powtarzalne, co udało się osiągnąć dzięki dynamicznie zmieniającemu się światu gry, który przy każdym logowaniu może stawiać przed nami zupełnie inne rodzaje wyzwań.

Tryby gry

Podobnie jak większość współczesnych gier MMORPG, Chronicles of Elyria oferuje możliwość zabawy zarówno w trybie PvE, w którym zajmujemy się rozwojem postaci i realizacją rozmaitych zadań, jak i PvP – gdzie stajemy w szranki z innymi graczami, logującymi się na tym samym serwerze. Nie zabrakło oczywiście tak typowych elementów gatunku, jak możliwość zakładania gildii i nawiązywania sojuszy.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, wydany na platformie PC MMORPG Chronicles of Elyria może pochwalić się wysokiej jakości, trójwymiarową szatą graficzną, mocno wyrastającą ponad gatunkową przeciętność. Oprawa gry stworzona została na bazie zaawansowanego silnika Unreal Engine 4, co samo w sobie gwarantuje wysoką jakość. Całość wspierana jest jednak dodatkowo autorskim silnikiem o nazwie Soulbound Engine, odpowiedzialnym za szereg aspektów technicznych, niezwiązanych bezpośrednio z warstwą wizualną. Warto również zaznaczyć, że oryginalną ścieżkę dźwiękową przygotował Sean Beeson – nagrodzony Oscarem twórca muzyki do filmów dokumentalnych oraz krótkometrażowych.

Dodatkowe informacje

Produkcja Soulbound Studios odznacza się nietypowym modelem biznesowym, niespotykanym wcześniej w produkcjach MMO. Wraz z zakupem gry otrzymujemy tzw. „Iskierkę Życia” (ang. Spark of Life), wystarczającą na ok. 10-14 miesięcy – czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnia długość życia postaci w grze. Jako że w produkcji studia Soulbound dusza nie umiera nigdy, nabycie kolejnej „Iskierki” pozwala na dalszą zabawę w ciele innej, spokrewnionej postaci.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7.2 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Chronicles of Elyria: 12+