Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka The Black Death (PC)
OkładkaThe Black Death (PC)

The Black Death PC

Osadzona w realiach średniowiecznej Europy wieloosobowa gra survivalowa. Akcja The Black Death toczy się w czasach epidemii tytułowej "czarnej śmierci".

Akcji | TPP | średniowiecze | sandbox | elementy RPG | survival | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Black Death Premiera PC

wczesny dostęp

14kwietnia2016

grudzień2021

Steam

grudzień2021

producent: Small Impact Games / Syrin Studios wydawca: Syrin Studios Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do The Black Death

Rust

Chronicles of Elyria

Reign of Kings

The Black Death to osadzona w realiach średniowiecznej Europy gra MMORPG na PC, będąca swoistym symulatorem przetrwania w czasach epidemii tytułowej czarnej śmierci. Produkcja jest wspólnym dziełem dwóch niewielkich studiów deweloperskich: Syrin oraz Small Impact Games. Obowiązki wydawcy wzięła zaś na siebie ekipa Green Man Loaded, należąca do znanego brytyjskiego dystrybutora gier wideo, firmy Green Man Gaming.

Fabuła

Podobnie jak większość sandboksowych symulatorów przetrwania, The Black Death pozbawiony jest klasycznej warstwy fabularnej. Akcja gry osadzona została w średniowiecznej Europie, która, jak wiadomo, sama w sobie nie była zbyt bezpiecznym i przyjaznym miejscem. Tym razem jednak musimy stawić czoła nie tylko typowym problemom epoki, ale także śmiertelnemu zagrożeniu, jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniająca się na cały kontynent epidemia dżumy.

Mechanika

The Black Death to nastawiona wyłącznie na zabawę w trybie multiplayer gra akcji z elementami RPG, koncentrująca się w szczególności na aspekcie przetrwania. Zabawa toczy się w inspirowanym krajobrazami Europy Zachodniej otwartym świecie o powierzchni ośmiu kilkometrów kwadratowych, który w toku rozgrywki możemy swobodnie przemierzać, napotykając całą masę dzikich zwierząt oraz postaci niezależnych, z którymi można wchodzić w rozmaite interakcje. Przystępując do gry, wcielamy się w przedstawiciela jednej z ośmiu dostępnych profesji, a wybór ten w dość istotny sposób determinuje późniejszy styl rozgrywki. Możemy bowiem grać jako typowy rycerz, którego zadaniem jest walka i obrona niewinnych ludzi, jak również jako prosty wieśniak, który skupi się głównie na uprawie roli.

Jedną z cech charakterystycznych The Black Death jest dość silny nacisk, jaki położono na elementy survivalowe. Oprócz wykonywania kolejnych zadań, podczas zabawy musimy wystrzegać się kontaktu z osobami zarażonymi tytułową czarną śmiercią, a także dbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych naszej postaci. Możemy więc polować, zbierać plony lub zwyczajnie kraść potrzebne nam zasoby (choć dostępna jest także opcja wymiany towarów pomiędzy graczami). W świecie gry wszystko ma swoją cenę, a sposób, w jaki zarobimy na niezbędny ekwipunek – taki jak miecze i zbroje – zależny jest już tylko od nas. Całością rządzi zaś jedna, dość prosta zależność: im bogatsi jesteśmy, tym nasze szanse przetrwania stają się większe. W późniejszej fazie rozgrywki, bardziej zamożni gracze mogą nawet wejść w posiadanie własnych nieruchomości.

Jak na grę osadzoną w realiach średniowiecznych przystało, równie istotnym elementem The Black Death jest walka. W tym aspekcie rozgrywki twórcy postawili na dość rozbudowany i wymagający model, w którym możemy zadawać różne rodzaje cięć i parować ataki przeciwnika, a czynnikiem kluczowym jest dobry refleks i wyczucie odpowiedniego momentu na wyprowadzenie ataku.

Tryby gry

Jak każda gra z gatunku „massive multiplayer online”, The Black Death pozwala wyłącznie na zabawę w trybie dla wielu graczy, a podczas rozgrywki spotykamy postaci kontrolowane przez innych ludzi. Ze względu na otwartość świata gry oraz sporą swobodę działania, częstotliwość i rodzaj interakcji między graczami zależny jest tylko i wyłącznie od nich samych.

Kwestie techniczne

Wydana na PC gra MMO The Black Death odznacza się w pełni trójwymiarową oprawą graficzną, która może konkurować z wieloma współczesnymi produkcjami RPG. Akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej, z kamery umieszczonej tuż za plecami naszego bohatera. Na wyróżnienie zasługuje zaś dynamicznie zmieniający się cykl dobowy oraz sugestywnie odtworzony klimat ponurej, średniowiecznej Europy.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 6.0 / 10 na podstawie 69 głosów czytelników.

The Black Death cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe The Black Death: 16+

The Black Death Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 10 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit