Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4Switch
Okładka Celeste (XONE)

Celeste

Opracowana przez Matt Makes Games gra platformowa, w której wcielamy się w rudowłosą Celeste. Bohaterka podejmuje się morderczego wyzwania, jakim jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry, a my towarzyszymy jej w tej przygodzie, starając się pomóc w realizacji celu.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll | Xbox Game Pass

Okładka Celeste (XONE)

data premiery gry:

25sty2018

PC PS4 Switch

26sty2018

XONE

Celeste jest grą platformową, która charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trudności oraz głębokim, dającym do myślenia wątkiem fabularnym poruszającym temat zdrowia psychicznego. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Matt Makes Games, w którego portfolio znajduje się ciepło przyjęte TowerFall: Ascension.

Fabuła

W Celeste wcielamy się w rudowłosą dziewczynę o imieniu Madeline, która mieszka w fantastycznym świecie. Bohaterka podejmuje się morderczego wyzwania, jakim jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry. Towarzyszymy jej w tej pełnej niebezpieczeństw przygodzie, starając się pomóc w realizacji celu.

Mechanika

W Celeste akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej (tzw. side-scroll). Schemat rozgrywki oparto na przemierzaniu zróżnicowanych poziomów (twórcy przygotowali kilkaset odmiennych lokacji), przeskakiwaniu z platformy na platformę oraz na omijaniu niezliczonych pułapek. Na tle innych produkcji tego typu omawiana tutaj gra wyróżnia się dzięki kilku nietypowym mechanizmom rozgrywki, z których pierwszym jest możliwość wspinaczki po ścianach – korzystamy więc nie tylko z poziomych, ale też z pionowych płaszczyzn, by przemieszczać się po planszach.

Bohaterka potrafi również błyskawicznie przyspieszać, by szybko pokonać niewielką odległość oraz wykorzystywać swoiste wyrwy w czasoprzestrzeni, obecne na niektórych mapach. Tytuł charakteryzuje się przy tym wysokim poziomem trudności, aczkolwiek sprawę nieco ułatwiają rozsądnie rozmieszczone punkty kontrolne. Mamy też do dyspozycji specjalny tryb Assist Mode, który pozwala ułatwić grę poprzez wpływanie na szereg czynników (możemy m.in. uczynić bohaterkę nieśmiertelną, spowolnić akcję lub nawet ominąć cały poziom).

Warto również odnotować, że na poszczególnych poziomach roi się od znajdziek w postaci truskawek – z uwagi na fakt, że wiele z nich dobrze poukrywano, tak zwany backtracking jest rekompensowany przez możliwość zdobycia ich wszystkich.

Tryby gry

W Celeste możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Celeste czerpie garściami z dorobku szesnastobitowych produkcji. Dwuwymiarowa oprawa graficzna została zrealizowana w pixelartowej stylistyce, a zmaganiom towarzyszy dynamiczny, wpadający w ucho, chiptune'owy soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 566 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Celeste

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Celeste

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-380M 2.53 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB Intel HD 4000 lub lepsza
  • 1200 MB HDD
  • Windows 7
Celeste za darmo w Epic Games Store
Celeste za darmo w Epic Games Store

wiadomość24 grudnia 2019

Epic Games Store udostępnia za darmo gry z okazji świątecznej wyprzedaży. Dzisiaj możecie przypisać do swoich kont platformówkę Celeste. Jest to powtórka promocji sprzed kilku miesięcy.

Inside i Celeste od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
Inside i Celeste od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość29 sierpnia 2019

Od dzisiaj klienci Epic Games Store mogą pobrać za darmo gry Inside oraz Celeste. Poza tym firma Epic Games ujawniła, jakie pozycje będą na nich czekać od 5 września.

Celeste - darmowe DLC opóźnione
Celeste - darmowe DLC opóźnione

wiadomość13 stycznia 2019

Studio Matt Makes Games poinformowało, że premiera darmowego DLC do platformówki Celeste została opóźniona. Zdradzono za to kilka nowych konkretów odnośnie tego dodatku.

Celeste - sprzedaż platformówki przekroczyła pół miliona kopii
Celeste - sprzedaż platformówki przekroczyła pół miliona kopii

wiadomość22 grudnia 2018

Studio Matt Makes Games ogłosiło, że sprzedaż oldskulowej platformówki Celeste przekroczyła pół miliona egzemplarzy. Twórcy pracują nad nowymi poziomami do gry i wkrótce ujawnią również swój następny projekt.

Games with Gold w styczniu - Celeste i Far Cry 2
Games with Gold w styczniu - Celeste i Far Cry 2

wiadomość20 grudnia 2018

Microsoft ujawnił wszystkie produkcje, które w styczniu 2019 roku trafią do abonentów Xbox Live Gold. Posiadacze Xboksów 360 dostaną Larę Croft i Far Cry 2, natomiast użytkownicy Xboksa One, prócz dwóch poprzednich tytułów, otrzymają Celeste oraz WRC 6.

PC
PS4
Switch
XONE