Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCSwitchPS4XONE
Okładka Celeste (PC)
OkładkaCeleste (PC)

Celeste

Opracowana przez Matt Makes Games gra platformowa, w której wcielamy się w rudowłosą Celeste. Bohaterka podejmuje się morderczego wyzwania, jakim jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry, a my towarzyszymy jej w tej przygodzie, starając się pomóc w realizacji celu.

Akcji | platformówki | 2D | indie | side-scroll | gry zaangażowane | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Celeste jest grą platformową, która charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem trudności oraz głębokim, dającym do myślenia wątkiem fabularnym poruszającym temat zdrowia psychicznego. Tytuł został opracowany przez niezależne studio Matt Makes Games, w którego portfolio znajduje się ciepło przyjęte TowerFall: Ascension.

Fabuła

W Celeste wcielamy się w rudowłosą dziewczynę o imieniu Madeline, która mieszka w fantastycznym świecie. Bohaterka podejmuje się morderczego wyzwania, jakim jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry. Towarzyszymy jej w tej pełnej niebezpieczeństw przygodzie, starając się pomóc w realizacji celu.

Mechanika

W Celeste akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej (tzw. side-scroll). Schemat rozgrywki oparto na przemierzaniu zróżnicowanych poziomów (twórcy przygotowali kilkaset odmiennych lokacji), przeskakiwaniu z platformy na platformę oraz na omijaniu niezliczonych pułapek. Na tle innych produkcji tego typu omawiana tutaj gra wyróżnia się dzięki kilku nietypowym mechanizmom rozgrywki, z których pierwszym jest możliwość wspinaczki po ścianach – korzystamy więc nie tylko z poziomych, ale też z pionowych płaszczyzn, by przemieszczać się po planszach.

Bohaterka potrafi również błyskawicznie przyspieszać, by szybko pokonać niewielką odległość oraz wykorzystywać swoiste wyrwy w czasoprzestrzeni, obecne na niektórych mapach. Tytuł charakteryzuje się przy tym wysokim poziomem trudności, aczkolwiek sprawę nieco ułatwiają rozsądnie rozmieszczone punkty kontrolne. Mamy też do dyspozycji specjalny tryb Assist Mode, który pozwala ułatwić grę poprzez wpływanie na szereg czynników (możemy m.in. uczynić bohaterkę nieśmiertelną, spowolnić akcję lub nawet ominąć cały poziom).

Warto również odnotować, że na poszczególnych poziomach roi się od znajdziek w postaci truskawek – z uwagi na fakt, że wiele z nich dobrze poukrywano, tak zwany backtracking jest rekompensowany przez możliwość zdobycia ich wszystkich.

Tryby gry

W Celeste możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Celeste czerpie garściami z dorobku szesnastobitowych produkcji. Dwuwymiarowa oprawa graficzna została zrealizowana w pixelartowej stylistyce, a zmaganiom towarzyszy dynamiczny, wpadający w ucho, chiptune'owy soundtrack.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 666 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Celeste

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Celeste Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-380M 2.53 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB Intel HD 4000 lub lepsza
  • 1200 MB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
Switch
XONE