Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4Switch
Okładka Celeste (PC)

Celeste

Opracowana przez niezależne studio Matt Makes Games gra platformowa, w której wcielamy się w rudowłosą dziewczynę Celeste, mieszkającą w fantastycznym świecie.

Akcji | platformówki | 2D | indie

Okładka Celeste (PC)

data premiery gry:

25sty2018

PC PS4 Switch

26sty2018

XONE

Celeste jest grą platformową opracowaną przez niezależne studio Matt Makes Games, w którego portfolio znajduje się ciepło przyjęte TowerFall: Ascension. Tytuł został wydany na wielu platformach – na liście znajduje się między innymi PC, PS4 itd..

Fabuła

W Celeste wcielamy się w rudowłosą dziewczynę mieszkającą w fantastycznym świecie. Bohaterka podejmuje się morderczego wyzwania, jakim jest wspinaczka na szczyt wysokiej góry. Towarzyszymy jej w pełnej niebezpieczeństw przygodzie, starając się pomóc w realizacji celu.

Mechanika

W Celeste na platformie PC, PS4 itd. akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. Schemat rozgrywki oparto na przemierzaniu zróżnicowanych poziomów, których jest tutaj ponad 300, przeskakiwaniu z platformy na platformę oraz na omijaniu niezliczonych pułapek. Na tle innych produkcji tego typu omawiana tutaj gra wyróżnia się dzięki kilku nietypowym mechanizmom rozgrywki, z których pierwszym jest możliwość wspinaczki po ścianach – korzystamy więc nie tylko z poziomych, ale też z pionowych płaszczyzn, by przemieszczać się po planszach.

Bohaterka potrafi także błyskawicznie teleportować się na krótkie dystanse i wykorzystywać swoiste wyrwy w czasoprzestrzeni, obecne na niektórych mapach. Tytuł charakteryzuje się przy tym wysokim poziomem trudności, aczkolwiek sprawę nieco ułatwiają rozsądnie rozmieszczone punkty kontrolne. Warto również odnotować, że na poszczególnych poziomach roi się od znajdziek w postaci truskawek – z uwagi na fakt, że wiele z nich dobrze poukrywano, tak zwany backtracking jest rekompensowany przez możliwość zdobycia ich wszystkich.

Kwestie techniczne

Celeste czerpie garściami z dorobku szesnastobitowych produkcji. Dwuwymiarowa oprawa graficzna została zrealizowana w pixelartowej stylistyce, a zmaganiom towarzyszy dynamiczny, wpadający w ucho, chiptune'owy soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8,3 / 10 na podstawie 128 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 0 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Celeste

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Celeste

PC Windows

Minimalne: Intel Core i3-380M 2.53 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB Intel HD 4000 lub lepsza, 1200 MB HDD, Windows 7

Celeste - darmowe DLC opóźnione
Celeste - darmowe DLC opóźnione

wiadomość13 stycznia 2019

Studio Matt Makes Games poinformowało, że premiera darmowego DLC do platformówki Celeste została opóźniona. Zdradzono za to kilka nowych konkretów odnośnie tego dodatku.

Celeste - sprzedaż platformówki przekroczyła pół miliona kopii
Celeste - sprzedaż platformówki przekroczyła pół miliona kopii

wiadomość22 grudnia 2018

Studio Matt Makes Games ogłosiło, że sprzedaż oldskulowej platformówki Celeste przekroczyła pół miliona egzemplarzy. Twórcy pracują nad nowymi poziomami do gry i wkrótce ujawnią również swój następny projekt.

Games with Gold w styczniu - Celeste i Far Cry 2
Games with Gold w styczniu - Celeste i Far Cry 2

wiadomość20 grudnia 2018

Microsoft ujawnił wszystkie produkcje, które w styczniu 2019 roku trafią do abonentów Xbox Live Gold. Posiadacze Xboksów 360 dostaną Larę Croft i Far Cry 2, natomiast użytkownicy Xboksa One, prócz dwóch poprzednich tytułów, otrzymają Celeste oraz WRC 6.

PC
PS4
Switch
XONE