Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONESwitchPCPS4
Okładka BUTCHER (PC)
OkładkaBUTCHER (PC)

BUTCHER

Osadzona w realiach science fiction dwuwymiarowa strzelanina w stylu retro autorstwa polskiego studia TransHuman Design. W grze BUTCHER wcielamy się w postać cyborga, zaprogramowanego na likwidację każdego człowieka napotkanego na drodze.

Akcji | science fiction | 2D | polskie | indie | strzelanki

BUTCHER Premiera

5paź2016

PC

9maj2017

PS4

10maj2017

XONE

28wrz2017

Switch

BUTCHER na PC, PS4 itd. jest tytułem stworzonym przez studio Transhuman Design. Za produkcję gry odpowiada między innymi Michał Marcinkowski, czyli osoba, której polska branża gier wideo zawdzięcza kultowego Soldata. Gracz wciela się w rolę cyborga zaprogramowanego na eliminację każdego człowieka, jakiego spotka na swojej drodze.

Mechanika

BUTCHER to dwuwymiarowa strzelanina w stylu retro, w której akcja prezentowana jest od boku. Rozgrywka koncentruje się na przemierzaniu postapokaliptycznych środowisk, takich jak zrujnowane miasta, podziemne tunele, czy choćby gęsta dżungla, i eliminowaniu pojawiających się na drodze przeciwników. Na ukończenie czeka tutaj dwadzieścia zróżnicowanych etapów. Protagonista realizuje powierzone mu zadanie przy użyciu klasycznego karabinu maszynowego, strzelb, granatników i wyrzutni rakiet, a także piły łańcuchowej, będącej ukłonem w stronę kultowego Dooma. Ponadto do uśmiercania oponentów można wykorzystać elementy otoczenia — nic nie stoi na przeszkodzie, by delikwenta zrzucić do jeziora lawy, nabić na hak lub zdekapitować przy użyciu wystających z podłogi tarcz.

Podczas zabawy należy jednak pamiętać, że prowadzony przez nas cyborg może zginąć w identyczny sposób — na jego drodze czekają bowiem liczne pułapki pokroju akwarium z krwiożerczymi piraniami czy ciężkich, samozamykających się drzwi, a dobrze uzbrojonym przeciwnikom towarzyszą opancerzeni bossowie, których pokonanie wymaga opracowania unikalnej taktyki. Wysoki poziom brutalności idzie w parze z poziomem trudności — produkcja czerpie garściami z konwencji ustalonej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zatem z założenia ma stanowić wyzwanie dla gracza.

Kwestie techniczne

BUTCHER na PC, PS4 itd. zrealizowano w technice pixel art, co pozwoliło na utrzymanie wymagań sprzętowych na niskim poziomie — płynną rozgrywkę można uzyskać na niemal każdym pececie, który nie pochodzi wprost z muzeum. Całość prezentuje się niczym tytuł sprzed epoki pierwszego Dooma, ciesząc oczy rozpikselowaną, choć klimatyczną oprawą. Rozgrywce towarzyszy dynamiczny soundtrack.

Ostatnia modyfikacja 8 września 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI BUTCHER

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
XONE
PS4
Switch