Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 marca 2017, 11:23

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20-26 marca 2017 r.)

Miniony tydzień był dla polskiego rynku gier dosyć spokojny, ale nie zabrakło ciekawych wydarzeń. Zapowiedziano konsolową wersję strzelanki BUTCHER, a twórcy Shadow Warrior 2 pochwalili się wynikami sprzedaży.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku gier w minionym tygodniu.

BUTCHER zostanie przeniesiony na konsole. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20-26 marca 2017 r.) - wiadomość - 2017-03-28
BUTCHER zostanie przeniesiony na konsole.

Zapowiedzi

Konsolowy BUTCHER

Wydana w zeszłym roku na pecety strzelanka BUTCHER zostanie przeniesiona na konsole. Konwersji nie opracują jednak autorzy pierwowzoru, czyli ludzie ze studia TransHuman Design. Zadanie to powierzono innemu polskiemu zespołowi w postaci Crunching Koalas.

Konsolowy BUTCHER trafi na PlayStation 4 i Xboksa One w drugim kwartale tego roku.

Pozostałe wieści

Doskonała sprzedaż Shadow Warrior 2

Studio Flying Wild Hog ma powody do zadowolenia. Zespół pochwalił się, że w ciągu pięciu miesięcy od premiery gra Shadow Warrior 2 sprzedała się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Koszty produkcji zwróciły się w niecały miesiąc, a pierwszego dnia liczba graczy była sześciokrotnie wyższa niż w przypadku pierwszej części.

Autorzy zdradzili także, że 300 tysięcy egzemplarzy to 33% wyniku, jaki poprzednia odsłona wypracowała w ciągu długich czterech lat. Kontynuacja radzi więc sobie na rynku znacznie lepiej, a jej popularność bez wątpienia wzrośnie po premierze wersji konsolowych.

Sprzedaż pism komputerowych w latach 2007-2016. Coraz mniejsze zainteresowanie prasą papierową

Trend spadku zainteresowania prasą papierową jest powszechnie znany. Dzięki serwisowi Wirtualnemedia.pl dowiedzieliśmy się, jak duże efekty miało to dla rodzimych czasopism komputerowych.

Bardzo dużo czytelników stracił PC Format. W 2007 roku sprzedawało się średnio 152 469 tysięcy egzemplarzy miesięcznie. W 2016 roku liczba ta spadła o 72%. Średnia miesięczna sprzedaż Komputer Świata zmalała o 61,52%, a Chipa, który ma wkrótce zniknąć z rynku, aż o 85,28%. Najlepiej poradziło sobie CD-Action, którego strata w tym przedziale czasowym wyniosła 26,6%.

Cyberpunk 2077 ukaże się przed czerwcem 2019 roku?

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20-26 marca 2017 r.) - ilustracja #3

Poznaliśmy nowe szczegóły związane z dofinansowaniem przez rząd studia CD Projekt RED, w ramach którego otrzyma ono 28 mln złotych na rozwój kilku technologii związanych z projektem Cyberpunk 2077. Okazuje się, że przedsięwzięcia te muszą zostać ukończone przed czerwcem 2019 roku.

Oczywiście, niekoniecznie musi to oznaczać, że gra trafi do sprzedaży przed upływem tego terminu. Wystarczy, że autorzy zrealizują prace związane z samymi technologiami. Ponadto studio może wnioskować o jego przedłużenie. Mimo to jest to ciekawa informacja, zwłaszcza że jak dotąd CD Projekt RED jest wyjątkowo powściągliwe w dzieleniu się konkretami na temat Cyberpunka 2077.

CD Projekt zwycięzcą rankingu Giełdowa Spółka Roku

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (20-26 marca 2017 r.) - ilustracja #4

Pozostając przy twórcach gier z serii Wiedźmin, warto także wspomnieć, że Dziennik „Puls Biznesu” opublikował listę najlepszych polskich firm 2016 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na pierwszym miejscu drugi rok z rzędu znalazł się CD Projekt. Tuż za nim uplasowało się 11 bit studios.

Z polskich deweloperów mniej powodów do zadowolenia ma CI Games, które zaliczyło ogromny spadek, zeszłoroczną drugą pozycję w rankingu zamieniając na setną.

Andrzej Sapkowski nie wierzył w sukces gry Wiedźmin

Na sam koniec zostawiliśmy małą ciekawostkę. Andrzej Sapkowski udzielił wywiadu serwisowi Eurogamer, w którym przyznał, że pierwotnie nie wierzył w sukces produkcji studia CD Projekt RED, przez co zrezygnował z udziału w zyskach na korzyść większej kwoty za samo udzielenie praw. Jak wiemy, w dłuższej perspektywie okazało się to mocno nietrafioną decyzją.

Ciekawe linki

  1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (20-24 marca 2017)
  2. Mass Effect: Andromeda debiutuje w Polsce
  3. LEGO Worlds wyraźnie zaznacza swoją obecność. Top Empik - tydzień 10 i 11