Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchPS4
Okładka Beautiful Desolation (PC)
OkładkaBeautiful Desolation (PC)

Beautiful Desolation

Wzbogacona elementami RPG izometryczna gra przygodowa w realiach postapokaliptycznych, stworzona przez studio The Brotherhood - twórców m.in. Stasis.

Przygodowe | science fiction | postapokalipsa | widok izometryczny | elementy RPG | crowdfunding | indie

Beautiful Desolation Premiera

26lut2020

PC

28maj2021

PS4 Switch

Gry podobne do Beautiful Desolation

Disco Elysium

Torment: Tides of Numenera

Rain of Reflections

Beautiful Desolation jest grą przygodową, opracowaną przez niezależne studio The Brotherhood Games. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzedniego dzieła zespołu, czyli ciepło przyjętego Stasis, powstanie omawianego tytułu było możliwe dzięki udanej zbiórce funduszy w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Historia opowiedziana w Beautiful Desolation rozpoczyna się w 1980 roku, kiedy to na niebie pojawił się tajemniczy monolit. Konstrukcja obcego pochodzenia, ochrzczona przez ludzi mianem Penrose, została gruntownie przebadana przez naukowców, a zgromadzoną na niej technologię poddano tak zwanej inżynierii wstecznej. Dzięki temu ludzkość wykonała niewyobrażalny skok cywilizacyjny. Choć początkowo ziemska populacja wydawała się zjednoczona w obliczu niezwykłego odkrycia, z czasem przypomniały o sobie dawne zatargi, co w krótkim czasie doprowadziło do wybuchu globalnego konfliktu.

Od tych tragicznych w skutkach wydarzeń minęło wiele lat. Gracz trafia do postapokaliptycznej Afryki i obejmuje kontrolę nad dwójką bohaterów. Pierwszym z nich jest doktor Mark Leslie, a drugą Pooch – czworonożna jednostka zwiadowcza, której opracowanie było możliwe głównie dzięki wykorzystaniu technologii pochodzącej z Penrose. Nadrzędnym zadaniem maszyny jest gromadzenie danych na temat odwiedzanych miejsc i spotykanych przez nią organizmów, a jej czysto naukowe i logiczne podejście do wielu zagadnień nierzadko irytuje Marka, czemu daje on upust w dialogach doprawionych solidną dawką humoru. Ważną postacią jest również brat naukowca – starszy sierżant Don Leslie, były Marine i weteran wojny w Wietnamie.

Mechanika

W Beautiful Desolation akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Schemat rozgrywki oparto na kilku filarach, z których pierwszym jest eksploracja. Świat, opracowany we współpracy z Brianem Fargo, stanowi oryginalną mieszankę półpustynnych krajobrazów oraz postapokaliptycznych miast i osad. Krainę zamieszkują nie tylko rozmaite ugrupowania posługujące się opracowaną przed laty technologią, lecz także lokalne plemiona, których kultura wzorowana jest na rytuałach i zwyczajach charakterystycznych dla rdzennej ludności Afryki. Ponadto, na drodze bohaterów stają przedstawiciele zmutowanej fauny. Zwierzęta mogą być przyjaźnie nastawione bądź wręcz przeciwnie – stanowić dla protagonistów realne zagrożenie. Mimo to nie zaimplementowano w grze mechaniki walki.

Oprócz tego, istotny element gry stanowi rozwiązywanie zagadek, opartych przede wszystkim na manipulacji znajdowanymi w trakcie zabawy przedmiotami. Z uwagi na fakt, że ich poziom trudności jest zróżnicowany, gracze są zmuszeni do poszukiwania rozmaitych wskazówek, których źródłem mogą być zarówno rozmowy z napotkanymi postaciami niezależnymi, jak i uważna obserwacja elementów otoczenia. W toku rozgrywki posługujemy się ekwipunkiem – niezwykle zaawansowana technologia, której sposób działania może przywodzić na myśl magię, koegzystuje tutaj z retrofuturystycznymi urządzeniami, opracowanymi w stylistyce lat osiemdziesiątych XX wieku.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Beautiful Desolation prezentuje wysoki poziom wykonania. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii fotogrametrii – wykonanie setek zdjęć rozmaitych obiektów pozwoliło stworzyć z nich szczegółowe, trójwymiarowe modele, które następnie trafiły do samej gry. Całości dopełnia klimatyczna ścieżka dźwiękowa, łącząca elektroniczne i ambientowe brzmienia z afrykańską muzyką etniczną.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 11 GB

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Beautiful Desolation cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Beautiful Desolation: 12+

Beautiful Desolation Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.5 GHz / AMD Phenom II X3
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 14 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
Switch