Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Monkey Island - seria gier

Cieszący się dużą popularnością cykl przygodówek. „Ojcem” serii jest Ron Gilbert, a na przestrzeni lat pracowały nad nią takie studia deweloperskie, jak LucasArts, Telltale Games oraz Terrible Toybox.

Pierwsza gra z cyklu – The Secret of Monkey Island – ukazała się w 1990 roku na komputerach osobistych. Produkcja oparta o stworzony przez LucasArts silnik SCUMM (wykorzystany wcześniej m.in. w grach Maniac Mansion oraz Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure) okazała się wielkim przebojem. Idąc za ciosem, deweloperzy przygotowali sequel – Monkey Island 2: LeChuck's Revenge – wydany w 1991 roku. Na kolejną odsłonę serii fani musieli poczekać sześć lat. Wreszcie w 1997 roku na sklepowe półki trafiła gra The Curse of Monkey Island, która mimo braku zaangażowania Rona Gilberta w projekt, powtórzyła sukces poprzedniczek. Nieco mniej entuzjastycznie gracze przyjęli następną część – Escape from Monkey Island z 2000 roku. Była to zarazem ostatnia część serii stworzona przez studio LucasArts, gdyż w kolejnych latach pałeczkę deweloperską przejęło po nim Telltale Games. Zaowocowało to wydaną w 2009 roku grą Tales of Monkey Island (2009), a także remasterami The Secret of Monkey Island: Special Edition (2009) i Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge (2010). Na następną część serii gracze musieli czekać ponad 12 lat. We wrześniu 2022 roku na sklepowe półki trafiła gra Return to Monkey Island, będąca owocem współpracy trzech firm – Devolver Digital, Lucasfilm Games oraz Terrible Toybox. Co jednak najważniejsze, pieczę nad projektem sprawował sam Ron Gilbert, który powrócił do pracy nad cyklem po ponad trzydziestu latach. Co ciekawe, pozycja stanowiła bezpośrednią kontynuację dwóch pierwszych odsłon cyklu, ignorując przygody, które powstały bez udziału Gilberta.

Akcja gier z serii Monkey Island toczy się na fikcyjnych wyspach kanaryjskich w XVIII wiecznych, „pirackich” realiach. Główny bohater - Guybrush Threepwood próbuje zdobyć sławę i bogactwo, a przy okazji pokrzyżować plany złego pirata LeChucka oraz znaleźć miejsce w sercu pięknej gubernator Elaine Marley. W fabule poza wątkami związanymi z tytułową Małpią Wyspą często pojawiają się motywy ukrytych skarbów, magicznych artefaktów oraz zombie.

Rozgrywka utrzymana jest w konwencji klasycznych przygodówek point & click (wyjątek stanowi tu Escape from Monkey Island), z zagadkami logicznymi oraz sporą ilością dialogów. Cechą charakterystyczną serii jest humorystyczna fabuła zawierająca wiele odniesień do współczesnych zjawisk kultury masowej.

Oprawa wizualna cyklu wyraźnie ewoluowała wraz z jego rozwojem. Początkowo gry z serii Monkey Island oferowały dwuwymiarową grafikę w kreskówkowym stylu pixel art. Wraz z premierą Escape from Monkey Island (2000) deweloperzy zdecydowali się na wykorzystanie silnika renderującego obraz 3D w czasie rzeczywistym. Wydane w 2022 roku Return to Monkey Island co prawda stanowiło powrót do kreskówkowej grafiki 2D, ale jednocześnie jego autorzy postawili na wyrazistą, wręcz przerysowaną stylistykę.

Return to Monkey Island
Return to Monkey Island

Przygodowe 19 września 2022

Return to Monkey Island to klasyczna przygodówka point-and-click. Jest to pierwsza od 30 lat odsłona cyklu, przy której produkcji uczestniczył ojciec serii Ron Gilbert.

PCPS5XSXSwitchANDiOS

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge
Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge

Przygodowe 6 lipca 2010

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's Revenge to przygotowany przez firmę LucasArts remake kultowej przygodówki, wydanej pierwotnie w 1991 roku. Gracz kieruje poczynaniami pirata Guybrusha Threepwooda, który rusza na poszukiwanie legendarnego skarbu. Twórcy pozostali wierni fabule oryginału, wzbogacając grę o nowoczesną oprawę audio-wizualną.

PCX360PS3

The Secret of Monkey Island: Special Edition
The Secret of Monkey Island: Special Edition

Przygodowe 15 lipca 2009

The Secret of Monkey Island: Special Edition to przygotowany przez deweloperów z firmy LucasArts remake jednej z najlepszych gier przygodowych w historii. Gracze wcielają się w postać pirata Guybrusha Threepwooda, który zamierza pokonać okrutnego korsarza LeChucka i zdobyć serce pięknej gubernator Elaine Marley. Twórcy zadbali m.in. o nową oprawę audio-wizualną gry, a także użyteczny system podpowiedzi.

PCX360PS3

Tales of Monkey Island
Tales of Monkey Island

Przygodowe 7 lipca 2009

Tales of Monkey Island to wyprodukowana przez firmę Telltale Games przygodówka z klasycznym interfejsem typu point & click. Gracz kieruje poczynaniami pirata Guybrusha Threepwooda, który wraz ze swą żoną Elaine poszukuje sposobu na pokonanie przypadkowo uwolnionej magii Voodoo. Twórcy pozostali wierni klimatowi wcześniejszych odsłon serii Monkey Island, unowocześniając oprawę audio-wizualną oraz wprowadzając szereg nowych elementów rozgrywki.

PCPS3Wii

Escape from Monkey Island
Escape from Monkey Island

Przygodowe 7 listopada 2000

Czwarta część przygód młodego pirata z Małpiej Wyspy pełna zwariowanych korsarzy, czarnych charakterów, poszukiwaczy przygód, a także zawikłanych zagadek i rozbrajającego humoru. Gra zrobiona jest na ulepszonym silniku ,,Grim Fandango'', dzięki czemu trójwymiarowe postacie poruszają się po pełnych detali pre-renderowanych tłach 2D.

PCPS2

The Curse of Monkey Island
The Curse of Monkey Island

Przygodowe 30 czerwca 1997

Klątwa Małpiej Wyspy to trzecia część bardzo popularnej serii gier przygodowych Monkey Island, której bohaterem jest młody pirat Guybrush Threepwood, walczący z duchem złego pirata LeChucka.

PC

Monkey Island 2: LeChuck's Revenge
Monkey Island 2: LeChuck's Revenge

Przygodowe 30 czerwca 1991

Monkey Island 2: LeChuck's Revenge jest kontynuacją kultowej przygodówki, autorstwa Rona Gilberta i zespołu deweloperskiego firmy LucasArts. Gracze mają okazję poznać dalsze perypetie pirata Guybrusha Threepwooda, który w trakcie poszukiwania legendarnych skarbów przypadkowo przywraca do świata żywych swego największego wroga - LeChucka.

PC

The Secret of Monkey Island
The Secret of Monkey Island

Przygodowe 2 września 1990

The Secret of Monkey Island to wyprodukowana przez firmę LucasArts, kultowa przygodówka, która zapoczątkowała jeden z najbardziej znanych cykli tego gatunku. Główny bohater - Guybrush Threepwood jest początkującym piratem, który pragnie ocalić swą ukochaną Elain z rąk okrutnego LeChucka. W tym celu musi skompletować załogę statku i popłynąć na tajemniczą Małpią Wyspę.

PC