Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS2PC
Okładka Escape from Monkey Island (PS2)

Escape from Monkey Island

Czwarta część przygód młodego pirata z Małpiej Wyspy pełna zwariowanych korsarzy, czarnych charakterów, poszukiwaczy przygód, a także zawikłanych zagadek i rozbrajającego humoru.

Przygodowe | point-and-click | piraci | humorystyczne

Okładka Escape from Monkey Island (PS2)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Strona oficjalna

data premiery gry:

7lis2000

PC

18cze2001

PS2

Escape from Monkey Island to czwarta część przygód Guybrusha Threepwooda, młodego pirata, który zaskarbił sobie serca kilku milionów miłośników przygodówek na całym świecie. Tym razem Guybrush wędruje nie tylko po wcześniej odwiedzanych wyspach Melee i Monkey, ale również przez nowe, nieznane tereny, jak Jambalaya i Lucre. Po drodze musi rozwiązać dużo łatwiejszych i trudniejszych zagadek spotykając się z różnymi postaciami z gry, w tym również ze znanymi z wcześniejszych gier, takimi jak Charles L. Charles, Ozzie Mandrill, Murray, Stan czy wiedźma Mojo, z którymi pojedynkuje się na słowa.

Gra zrobiona jest na ulepszonym enginie ,,Grim Fandango'', dzięki czemu postacie poruszają się w trójwymiarowym świecie na renderowanym tle. Historia Escape from Monkey Island rozpoczyna się w momencie, gdy po ostatecznym pokonaniu piekielnego ducha pirata LeChuck'a w Curse of Monkey Island, bohater wyrusza w podróż poślubną z piękną panią gubernator Elaine Marley-Threepwood. Po powrocie okazuje się, że wybrankę serca Guybrusha uznano za zmarłą. Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest LeChuck, który pragnie zająć stołek gubernatora.

Elaine rozpoczyna nową kampanię, a jej małżonek wyrusza na poszukiwanie rozbitego na kawałki Talizmanu Przekleństw, dzięki któremu będzie w stanie zażegnać nowe zagrożenie, jakie zawisło nad Wyspami Karaibskimi. Guybrush, uzbrojony jedynie w swój ostry dowcip, bystry rozum i możliwość powstrzymania powietrza na ponad 10 minut, żegluje pomiędzy wyspami, robiąc wszystko, by obalić porządki Ozziego Mandrilla i zapobiec degradacji pirackiego świata.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,2 / 10 na podstawie 228 głosów czytelników.

Gry podobne do Escape from Monkey Island

Klasyfikacja PEGI Escape from Monkey Island

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Escape from Monkey Island

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium II 266MHz, 64MB RAM, akcelerator 3D
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje: karta pamięci
Escape from Monkey Island - recenzja gry
Escape from Monkey Island - recenzja gry

Recenzja 16 grudnia 2000, 16:51

Kolejnym bardzo, ale to bardzo irytującym elementem jest zbyt duża ilość zagadek pseudologicznych w grze. O ile zagadki na poziomie Insult Swordfighting z pierwszej części gry były jeszcze od biedy do przyjęcia, tak w czwartej części zdecydowanie przesadzono z ich intensywnością, a przede wszystkim trudnością. W trzecim akcie gry zmuszeni jesteśmy do brania udziału w bardzo dziwnych (i bardzo skomplikowanych) walkach z małpami (sic!), przy wygrywaniu których przyda nam się staromodna kartka papieru i długopis, dzięki którym będziemy mogli wynotować sobie taktyki walki... Z drugiej strony już dawno tęskniłem za grą, która wymagać będzie właśnie notowania pewnych rzeczy na kartce (tak jak właśnie zapisywanie odpowiednich kombinacji obelg w Insult Swordfighting z pierwszej części gry, czy też, z innej beczki, rysowanie map w Eye of the Beholder). Tak więc dla części graczy walki z małpami mogą okazać się bardzo męczącym elementem, dla mnie stanowiły one miły odpoczynek od wymyślania rozwiązań zagadek logicznych zawartych w grze.

PC
PS2