Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria ARK - seria gier

Seria gier survivalowych z otwartym światem, opracowana przez niezależny amerykański zespół Studio Wildcard. Pierwsza odsłona cyklu, czyli ARK: Survival Evolved, zadebiutowała w 2017 roku na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Z czasem tytuł trafił również na konsolę Nintendo Switch, a także doczekał się konwersji na urządzenia mobilne.

Premierę pełnej wersji ARK: Survival Evolved poprzedziła rozpoczęta w czerwcu 2015 roku faza Wczesnego dostępu na platformie Steam. W jej trakcie tytuł doczekał się pierwszego płatnego rozszerzenia, zatytułowanego ARK: Scorched Earth, co wzbudziło niemałe kontrowersje. Mimo to, pozycja odniosła sukces artystyczny i komercyjny, stając się oczkiem w głowie deweloperów. Studio Wildcard regularnie wypuszczało kolejne duże dodatki do swojego dzieła – w grudniu 2017 roku zadebiutowało ARK: Aberration, w listopadzie 2018 roku pojawiło się ARK: Extinction, z kolei w lutym 2020 roku światło dzienne ujrzało DLC pod tytułem ARK: Genesis.

Kując żelazo póki gorące, w międzyczasie autorzy oddawali w ręce graczy również spin-offy swojego hitu. W sierpniu 2017 roku zadebiutował multiplayerowy ARK: Survival of the Fittest, natomiast w marcu 2018 roku na sklepowych półkach pojawił się ARK Park, czyli gra eksploracyjna, przygotowana z myślą o zestawach rzeczywistości wirtualnej.

W grudniu 2020 roku zapowiedziano natomiast grę ARK II, czyli pełnoprawną, drugą część serii. Trzy lata później ogłoszono, że pierwsza odsłona cyklu doczeka się remastera zatytułowanego ARK: Survival Ascended. Po proteście graczy, ostatecznie deweloperzy zdecydowali, że oprócz odświeżonej wersji podstawowej wersji gry, omawiana produkcja będzie zawierać wszystkie dodatki (aczkolwiek część z nich miała zostać udostępniona po jej premierze).

Akcja gier spod szyldu ARK toczy się w otwartych światach opanowanych przez dinozaury oraz inne potężne stworzenia. W trakcie zabawy wcielamy się w ludzi walczących o przetrwanie w tych niegościnnych środowiskach, stawiających czoła zagrożeniom ze strony bestii oraz wrogo nastawionych ludzi. Przemierzając rozległe krainy, podczas zabawy gromadzimy surowce, tworzymy coraz lepsze wyposażenie i wznosimy bazy, a także dbamy o potrzeby protagonistów.

W gry z serii ARK można grać w pojedynkę lub w trybie multiplayer, współpracując bądź rywalizując z innymi graczami; ARK: Survival of the Fittest zapewnił też tryb battle royale, gdzie gracze reprezentujący poszczególne plemiona walczą o przetrwanie swojej grupy.

W większości przypadków gry spod szyldu ARK mogą pochwalić się oprawą graficzną wysokiej jakości. Niechlubny wyjątek stanowiła konwersja pierwszej części serii na platformę Nintendo Switch. Niemniej, w 2022 roku doczekała się ona gruntownego odświeżenia.

ARK II
ARK II

Akcji 2024

ARK 2 to druga odsłona symulatora przetrwania w otwartym świecie z elementami RPG, łączącym klimat science fiction z dinozaurami, rozbudową bazy i tworzeniem przedmiotów. Za produkcję ponownie odpowiada Studio Wildcard,

PCXSX

ARK: Survival Ascended
ARK: Survival Ascended

Akcji 26 października 2023

Remake gry ARK: Survival Evolved, oparty na technologii Unreal Engine 5. W ARK: Survival Ascended znajduje się cała zawartość podstawowej wersji gry i jej dodatków, tryb ARK: Survival of the Fittest oraz szereg „niekanonicznych” map.

PCPS5XSX

ARK: Survival Evolved Mobile
ARK: Survival Evolved Mobile

Akcji 14 czerwca 2018

Mobilny port gry ARK: Survival Evolved znanej z konsol i komputerów osobistych. Podczas zabawy trafiamy na dużą wyspę zamieszkiwaną przez dinozaury. Naszym zadaniem jest przetrwanie w tym niebezpiecznym świecie.

ANDiOS

ARK Park
ARK Park

Przygodowe 22 marca 2018

Gra eksploracyjna opracowana z myślą o zestawach do wirtualnej rzeczywistości, nawiązująca do popularnego sieciowego survivalu ARK: Survival Evolved. ARK Park osadzone jest w futurystycznym parku jurajskim. Gracz ma sposobność zobaczyć naturalne środowisko dinozaurów, a nawet dosiąść prehistorycznego gada. Odwiedzane lokacje są zróżnicowane – ich lista obejmuje zarówno tropikalną dżunglę, jak i ośnieżone, wysokogórskie szczyty czy też rozległe stepy. W trakcie zabawy możemy zrobić użytek z aparatu fotograficznego, a także rozwiązywać nieskomplikowane zagadki i zdobywać dodatkowe informacje o ponad 100 gatunkach dinozaurów – ich geny służą za znajdźki. Ponadto w grze pojawia się zoo, gdzie możemy bawić się ze stworzeniami, których geny udało nam się znaleźć – mowa zarówno o głaskaniu, jak i karmieniu czy nawet ich malowaniu. Dzięki użyciu technologii Unreal Engine 4 ARK Park może pochwalić się wysokim poziomem oprawy graficznej.

PCPS4

ARK: Survival Evolved
ARK: Survival Evolved

Akcji 29 sierpnia 2017

Osadzony w otwartym świecie sandboksowy symulator przetrwania, czerpiący inspiracje z takich tytułów jak DayZ. W odróżnieniu od niego, tym razem głównym rywalem graczy nie są zombie, a potężne prehistoryczne gady. Gra jest debiutem niezależnego studia Wildcard, założonego przez byłego pracownika Microsoft Game Studios. Przystępując do zabawy, trafiamy bezbronni i nadzy na bliżej nieznaną wyspę, a naszym zadaniem jest przetrwać w tym nowym, niesprzyjającym środowisku. Aby przeżyć, musimy polować i gromadzić rozmaite surowce, z których następnie wytworzymy niezbędną do życia broń i narzędzia. Największą atrakcją ARK: Survival Evolved są szczegółowo odwzorowane dinozaury, których w grze znajdziemy ponad 60 gatunków. Jako że tytuł stworzono z myślą o rozgrywce wieloosobowej, w świecie gry spotkamy także innych graczy, z którymi – w zależności od ich nastawienia – będziemy walczyć bądź nawiązywać cenne sojusze.

PCPS4XONESwitch

ARK: Survival of the Fittest
ARK: Survival of the Fittest

Akcji 29 sierpnia 2017

Koncentrująca się na wieloosobowej rywalizacji PvP gra akcji, będąca produkcją poboczną w stosunku do sandboksowego MMO ARK: Survival Evolved. Tytuł rozpoczął swój żywot jako fanowska modyfikacja, którą przy wsparciu twórców oryginału przerobiono na samodzielną grę. Zasady rozgrywki w ARK: Survival of the Fittest zostały bezpośrednio zainspirowane popularną filmową serią Igrzyska Śmierci. W zabawie może wziąć udział jednocześnie nawet 72 graczy, podzielonych na kilka sześcioosobowych drużyn. W trakcie gry, uczestnicy mogą korzystać z szerokiego arsenału uzbrojenia, pancerzy oraz pułapek, ważną rolę odgrywa także możliwość oswajania dinozaurów i wykorzystania ich w roli wierzchowców. Rywalizacja toczy się na specjalnie przygotowanych, zamkniętych arenach do momentu, w którym na placu boju pozostaną wyłącznie członkowie jednej ekipy. O utrzymanie napięcia dba zaś nieustannie zmniejszający się krąg śmierci, który wraz z postępami rozgrywki wymusza coraz częstsze kontakty między rywalami.

PCPS4