Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Project CARS - seria gier

Seria symulacyjnych gier wyścigowych wykreowana przez Slightly Mad Studio przy aktywnym współudziale fanów (wspierających deweloperów finansowo oraz podczas otwartych testów). Poszczególne odsłony cyklu słyną z licznych trybów single- i multiplayer oraz rozbudowanych możliwości ulepszania pojazdów.

Pierwsza część, Project CARS, ukazała się w 2015 roku na PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Pierwotnie planowano również wydania na konsole poprzedniej generacji, jednak zrezygnowano z nich ze względu na ograniczenia technologiczne. Produkcja stanowiła wprowadzenie do formuły serii, polegającej na symulacyjnych wyścigach z udziałem różnorodnych samochodów. Ostateczny kształt tytułu pomogli wykreować gracze, aktywnie udzielający porad twórcom.

Wydane w 2017 roku Project CARS 2 stanowiło naturalną kontynuację serii. Osią zabawy pozostały realistyczne zmagania samochodowe, jednak rozgrywkę urozmaicono o liczne opcje pozwalające na modyfikację poziomu trudności (np. wyświetlanie linii optymalnego toru jazdy). Zwiększono liczbę lokacji do 60, co przełożyło się na ponad 130 tras, oraz udostępniono około 180 pojazdów podzielonych na 28 kategorii.

Na trzecią odsłonę przyszło graczom czekać trzy lata. Mające swoją premierę w 2020 Project CARS 3 ukazało się na tych samych platformach, co poprzednie części, oraz po jakimś czasie na PlayStation 5 i Xbox Series X. Tym razem twórcy postawili na rozbudowę i ulepszenie najważniejszego dla serii trybu – kariery. Zwiększono również liczbę dostępnych samochodów oraz wprowadzono liczne usprawnienia w rozgrywce.

Pod koniec 2020 premierę miał pierwszy spin-off serii. Project CARS GO zostało wydane na urządzeniach mobilnych oraz powstało przy współudziale studia Gamevil. Zasady zabawy w tej produkcji nie różnią się od głównych odsłon, dostosowano ją tylko pod mniejszą moc obliczeniową platform docelowych.

W odróżnieniu od takich marek jak Need for Speed czy Shift, Project CARS jest nastawione na realistyczne oddanie modelu jazdy poszczególnymi samochodami, a nie typowo zręcznościowe zmagania. By pogłębić symulacyjne wrażenie, twórcy umożliwili modyfikację licznych części pojazdów oraz ich personalizację pod kątem wyglądu i osiągów. Z każdą kolejną odsłoną wprowadzano jednak coraz więcej udogodnień dla graczy preferujących typowo rozrywkowy system jazdy, m.in. asystę kierowania czy zmniejszenie obrażeń od uderzeń w przeszkody.

Pomimo obecności licznych trybów rozgrywki we wszystkich częściach serii, najważniejszym zawsze był tryb kariery. Otrzymujemy w nim do dyspozycji własny garaż, który może przechować do kilkudziesięciu pojazdów, używanych następnie przez nas w wyścigach. Za osiągane wyniki otrzymujemy specjalne punkty, jakie następne wydajemy na ulepszanie samochodów. W trzeciej odsłonie cyklu pojawiła się również możliwość personalizowania wyglądu kierowcy oraz kreowania własnych wyścigów. Ścigać możemy się na różnorodnych torach wzorowanych na tych istniejących w rzeczywistości, w trakcie różnych pór roku, co ma wpływ na zachowanie naszego samochodu.

Pod względem technicznym najokazalej prezentują się wersje gry na PC. Umożliwiają one zabawę w goglach wirtualnej rzeczywistości oraz wyświetlanie obrazu nawet w 12K.

Project CARS GO
Project CARS GO

Wyścigi 23 marca 2021

Dedykowany platformom mobilnym spin-off popularnej serii gier wyścigowych Project CARS. Gra Project CARS GO oferuje szeroką gamę pojazdów oraz tras. Za jej powstanie odpowiadają zespoły Gamevil i Slightly Mad Studios.

ANDiOS

Project CARS 3
Project CARS 3

Wyścigi 28 sierpnia 2020

Trzecia część popularnej serii gier o wyścigach samochodowych, tym razem przystosowana do potrzeb mniej zaawansowanych graczy. Za stworzeniem Project CARS 3, tak jak wcześniejszych odsłon cyklu, stoi zespół Slightly Mad Studios.

PCPS5XSXPS4XONE

Project CARS 2
Project CARS 2

Wyścigi 22 września 2017

Kontynuacja udanej gry wyścigowej z 2015 roku, stworzonej przez Slightly Mad Studios (m.in. Need for Speed: Shift i Shift 2: Unleashed). Ponieważ produkcja została częściowo sfinansowana na platformie World of Mass Development, w procesie tworzenia tytułu uczestniczyli także sami gracze. Podobnie jak w przypadku części pierwszej, mamy do czynienia z realistycznym symulatorem wyścigów samochodowych, zawierającym szereg opcjonalnych ułatwień i asyst dla mniej doświadczonych graczy. Project CARS 2 oferuje o wiele więcej lokacji (60) niż poprzednik. Łącznie mamy do wyboru ponad 130 tras, po których jeździmy pojazdami podzielonymi na 28 kategorii. Są to sportowe samochody ograniczone regulaminem zawodów, dlatego nie można ich ulepszać czy zmieniać wyglądu, a jedynie dostosowywać pod dany tor. Ścigać się możemy w rozmaitych trybach single i multiplayer, ale podstawową opcją jest kampania dla jednego gracza. W Project CARS 2 nie zabrakło też sieciowych wyzwań i rankingów.

PCPS4XONE

Project CARS
Project CARS

Wyścigi 7 maja 2015

Rozbudowana symulacja wyścigów samochodowych, wyprodukowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio deweloperskie Slightly Mad (Need for Speed Shift, Test Drive: Ferrari Racing Legends i inne) przy aktywnym udziale użytkowników platformy World of Mass Development. Project CARS pozwala spróbować swoich sił za kierownicą starannie odwzorowanych modeli samochodów różnych klas – od gokartów, poprzez auta sportowe, aż po wyścigowe bolidy Formuły 1. Twórcy położyli duży nacisk na autentyczność wrażeń, w tym realistyczny model jazdy i zaawansowany system kolizji, a także zadbali o niezwykle efektowną oprawę wizualną. Gra oferuje wiele wariantów rozgrywki zarówno dla jednego gracza, jak i w konfrontacji z żywymi oponentami za pośrednictwem sieci Internet.

PCPS4XONEX360PS3WiiU

Project CARS 4
Project CARS 4

Wyścigi prace wstrzymane

Kolejna część serii gier wyścigowych stworzonej przez firmę Slightly Mad Studios. Project CARS 4 oferuje wysoki poziom realizmu i szczegółową oprawę graficzną wykonaną na silniku Madness 2.0 Engine.

PCPS5XSX