Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Thief - seria gier

Ciesząca się dużym uznaniem seria gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), w której gracz ma okazję wcielić się w rolę złodzieja. Cykl wykreowany został przez nieistniejące już studio Looking Glass, a obecnie pieczę nad jego rozwojem sprawuje zespół deweloperski Eidos Montreal.

Pierwsza gra z serii ThiefThe Dark Project ukazała się w 1998 roku i niemal natychmiast okrzyknięta została krokiem milowym w ewolucji gatunku „skradanek” (stealth-action). Na fali sukcesu ekipa Looking Glass rozpoczęła prace nad kontynuacją. Jak się okazało, Thief II: The Metal Age była ostatnią grą w historii amerykańskiego studia, które z powodów złej sytuacji finansowej w 2000 roku ogłosiło upadłość. Wielu pracowników przeszło wówczas do Ion Storm Austin i zajęło się dewelopingiem trzeciej odsłony cyklu – Thief: Deadly Shadows (2004). Po zamknięciu ISA prawa do marki przejęła firma Eidos, która od wielu lat nosi się z zamiarem wydania sequela.

Podstawą ogromnej popularności gier z cyklu Thief wśród graczy jest ciekawie skonstruowany świat, łączący elementy średniowiecza, czasów wiktoriańskich i początków epoki rozwoju nowoczesnych technologii. Również postać głównego bohatera wymyka się powszechnym w grach wideo stereotypom. Wychowany i wyszkolony przez frakcję Strażników Garret wykorzystuje bowiem swoje nietuzinkowe umiejętności w mało szczytnych celach, zajmując się kradzieżami i zabójstwami na zlecenie.

Seria Thief wniosła powiew świeżości do gatunku skradanek. Były to m.in. nowatorskie w przypadku gier z perspektywą pierwszej osoby (FPP) mechanizmy rozgrywki pozwalające graczowi m.in. na skradanie się, pozostawanie w ukryciu, atakowanie z zaskoczenia oraz dokonywanie zuchwałych kradzieży.

Thief
Thief

Akcji 25 lutego 2014

Thief to gra akcji w konwencji pierwszoosobowej (FPP) skradanki, stanowiąca czwartą odsłonę przygód złodzieja Garretta. Za stworzenie tytułu odpowiada ekipa deweloperska studia Eidos Montreal, znana chociażby z Deus Ex: Bunt Ludzkości. Akcja Thief osadzona jest w fikcyjnym świecie, stanowiącym mieszaninę elementów gotyku, epoki wiktoriańskiej i steampunk. Fabuła przedstawia perypetie legendarnego złodzieja, który po powrocie do Miasta wplątany zostaje w skomplikowaną intrygę, a od jego wyborów zależy los mieszkańców metropolii. Kampania główna w grze składa się z szeregu misji polegających głównie na okradaniu prominentnych osób. Kierując poczynaniami Garretta, gracz musi wykazać się umiejętnościami pozostawania w ukryciu i cichego eliminowania wrogów oraz biegłością w posługiwaniu się złodziejskimi narzędziami. Od strony technicznej gra bazuje na możliwościach popularnego silnika Unreal Engine 3.

PCPS4XONEX360PS3

Thief: Antologia
Thief: Antologia

Akcji 20 października 2006

Kompletne wydanie trzech pierwszych części przebojowej serii trzecioosobowych skradanek Thief, które ukazały się nakładem firmy Eidos w latach 1998-2004. Akcja cyklu osadzona jest w mrocznych, średniowiecznych realiach, a podczas zabawy wcielamy się w postać mistrza złodziejskiego imieniem Garrett, który w imię zasad – ale także i pieniędzy, skłonny jest dokonać niemalże każdej, nawet najbardziej zuchwałej kradzieży. Thief: Antologia obejmuje gry Thief: The Dark Project (w wersji Gold - zawierającej 3 dodatkowe poziomy), Thief 2: The Metal Age oraz Thief: Deadly Shadows. Poszczególne odsłony serii charakteryzują się zbliżoną mechaniką rozgrywki i możliwością wykonania poszczególnych misji na kilka alternatywnych sposobów. Kontrolowany przez nas bohater czyni zaś użytek nie tylko z szerokiej gamy broni, ale także szeregu przydatnych gadżetów oraz zdolności specjalnych. Jak na skradankę przystało, całość kładzie oczywiście szczególny nacisk na ciche poruszanie się i działanie w ukryciu.

PC

Thief: Deadly Shadows
Thief: Deadly Shadows

Akcji 25 maja 2004

Trzecia odsłona przebojowej serii pierwszoosobowych skradanek Thief, opracowana przez studio Ion Storm, w skład którego weszła większość deweloperów odpowiedzialnych za dwie pierwsze części cyklu. Fabuła Thief: Deadly Shadows nie łączy się bezpośrednio ze swoimi poprzedniczkami, choć w grze wcielamy się ponownie w postać znanego z nich złodzieja imieniem Garrett. Tym razem zadaniem protagonisty jest powstrzymanie z dawna przepowiadanej ery ciemności, co wymaga wykradnięcia z różnych części miasta cennych skarbów i artefaktów. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót, gdy Garrett nieopatrznie budzi starożytne zło, a przez członków swojego ugrupowania zostaje uznany za zdrajcę. Pod względem mechaniki tytuł nie odbiega znacząco od swoich poprzedniczek, a każdą z misji w grze wykonać możemy na kilka różnych sposobów. Główną różnicę stanowi zaś nowy silnik graficzny oraz mechanizm body awareness, dzięki któremu mamy znacznie większą kontrolę nad poczynaniami bohatera.

PCXBOX

Thief 2: The Metal Age
Thief 2: The Metal Age

Akcji 23 marca 2000

Kontynuacja bestsellerowej pierwszoosobowej skradanki studia Looking Glass Technologies z 1998 roku. W grze wcielamy się ponownie w postać złodzieja Garretta, który skłonny jest dokonać każdej, nawet najbardziej zuchwałej kradzieży, byle tylko na tym zarobić. Dzięki swojej działalności protagonista zdołał jednak dorobić się nie tylko pokaźnego majątku, ale także wielu zaciekłych wrogów, reprezentujących trzy rządzące miastem frakcje. W Thief 2: The Metal Age naszym głównym zadaniem będzie więc utrzymanie Garretta przy życiu i wyjaśnienie przyczyn nagłego wzrostu zainteresowania jego osobą. Pod względem mechaniki gra nie różni się praktycznie od swojego pierwowzoru, choć do dyspozycji gracza oddana została nieco większa liczba przydatnych gadżetów, takich jak nowe rodzaje strzał czy mikstura niewidzialności. Wyraźnie poprawiono też algorytmy sztucznej inteligencji oraz liczbę potencjalnych reakcji i zachowań naszych przeciwników.

PC

Thief: The Dark Project
Thief: The Dark Project

Akcji 2 grudnia 1998

Osadzona w średniowiecznych realiach pierwszoosobowa gra akcji w konwencji skradanki, opracowana przez doświadczone studio Looking Glass Technologies, znane dotąd z takich gier, jak System Shock czy Flight Unlimited. W grze Thief: The Dark Project wcielamy się w postać młodego adepta sztuki złodziejskiej imieniem Garrett, który opuszcza szeregi swojego tajnego bractwa, aby rozpocząć pracę na własny rachunek. W trakcie 12 kolejnych misji protagonistę czeka eksploracja rozmaitych lokacji wypełnionych zróżnicowanymi przeciwnikami – od zwykłych ludzi, poprzez strażników, zawodowych zabójców, aż po krwiożercze potwory pokroju zombie. Szczególny nacisk w grze położony został na skradanie się i cichą realizację celów oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z wrogami, który w większości przypadków kończy się natychmiastową śmiercią. Całość odznacza się efektowną, trójwymiarową oprawą graficzną w klimacie mrocznego średniowiecza oraz sugestywną i dopracowaną warstwą dźwiękową.

PC