Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Syberia - seria gier

Ciesząca się dużą popularnością seria gier przygodowych, stworzonych przez studio deweloperskie Microids. Obecnie marka stanowi własność firmy Anuman Interactive.

Ojcem serii Syberia jest belgijski twórca komiksów i projektant gier video Benoît Sokal. Pierwsza część cyklu ukazała się w 2002 roku. Produkcja z miejsca podbiła serca graczy i do dziś bywa uznawana za jedną z najciekawszych przygodówek pierwszej dekady XXI wieku. Sukces udało się powtórzyć dwa lata później wraz z premierą kontynuacji – Syberia II. W 2006 ukazało się zbiorcze wydanie tych produkcji, zatytułowane Syberia: Złota Edycja, a w 2015 ich specjalna wersja na PS3, Syberia Collection. Prace nad kolejną częścią cyklu były wielokrotnie przekładane. Ostatecznie Syberia 3 miała swoją premierę w 2017 roku. 5 lat później na rynku ukazała się czwarta odsłona, Syberia: The World Before.

Akcja gier z serii Syberia toczy się w świecie przypominającym połączenie stylu art noveau z realiami steampunk. Uniwersum jest współdzielone z wcześniejszym dziełem Benoît Sokala – Amerzone: The Explorer's Legacy (1999). Główna bohaterka cyklu to Kate Walker, młoda amerykańska prawniczka, która wyrusza w podróż na wschód, by sfinalizować umowę przejęcia fabryki zabawek. Sprawa okazuje się jednak znacznie bardziej skomplikowana, a protagonistkę czeka masa perypetii w trakcie poszukiwań mitycznej wyspy – Syberii. Owa przygoda trwa przez pierwsze dwie odsłony cyklu – trzecia prezentuje zupełnie nową historię, niezwiązaną bezpośrednio z poprzedniczkami i obracającą się wokół pewnego obskurnego szpitala w Valsemborze. Czwarta część zaprezentowała swoją historię z dwóch perspektyw: znanej nam Kate Walker, walczącej o przetrwanie w kopalni soli gdzieś na Syberii, oraz Dany Roze, pianistki rozwijającej swoją karierę tuż przed wybuchem II wojny światowej. Obie bohaterki podczas swoich przygód odkrywają wiele dawno zapomnianych tajemnic.

Gry z serii Syberia odznaczają się liniową fabułą, której bieg wyznaczają kolejne łamigłówki i wyzwania logiczne stawiane przed graczem. Mechanika rozgrywki została zaprojektowana w taki sposób, by główna bohaterka nie mogła zginąć, a popełniane błędy nie skutkowały „utknięciem” w danej lokacji.

Tym, co wyróżnia cykl Syberia na tle konkurencyjnych produkcji, jest niezwykle klimatyczna warstwa audiowizualna. Dwie pierwsze części odznaczają się grafiką łączącą elementy 2D i 3D, generowaną w oparciu o silnik Virtools Engine drugiej oraz trzeciej generacji. Dopiero w Syberia III twórcy zdecydowali się na w pełni trójwymiarową oprawę graficzną, co podtrzymali w czwartej odsłonie.

Syberia: The World Before
Syberia: The World Before

Przygodowe 18 marca 2022

Czwarta część uznanej serii przygodówek. W grze Syberia: The World Before ponownie wcielamy się w Kate Walker, która udaje się na nową wyprawę, oraz siedemnastoletnią pianistkę imieniem Dana Roze. Zabawa tradycyjnie koncentruje się na eksploracji oraz rozwiązywaniu zagadek.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Syberia 3
Syberia 3

Przygodowe 20 kwietnia 2017

Fabuła gry Syberia 3 skupia się na dalszych losach młodej prawniczki Kate Walker, która w związku z wykonywanym zawodem oraz wrodzoną ciekawością i żądzą przygód wplątuje się w kolejną tajemniczą historię.

PCPS4XONESwitch

Syberia Collection
Syberia Collection

Przygodowe 25 czerwca 2015

Zestaw dwóch pierwszych części słynnej serii Syberia – przygodówek point-and-click, stworzonych przez Benoita Sokala, które pierwotnie ukazały się w 2002 i 2003 roku. Konsolowy port produkcji, stworzony ponad 10 lat po premierze oryginałów, nie wprowadza znaczących zmian do rozgrywki ani oprawy graficznej, ale przystosowuje tytuł do współpracy z gamepadem. W Syberii gracze wcielają się w młodą prawniczkę Kate Walker, wynajętą przez firmę zabawkarską, by sfinalizować formalności związane z przejęciem fabryki w małym europejskim miasteczku. Akcja gry rozpoczyna się w chwili, gdy bohaterka przyjeżdża na miejsce i dowiaduje się, że właścicielka zakładu, Anna Voralberg, nie żyje. Aby wypełnić zadanie, musi więc odnaleźć jej jedynego spadkobiercę, tj. jej brata, Hansa Voralberga. W trakcie poszukiwań przemierzamy wiele różnorodnych lokacji i stawiamy czoła szeregowi zagadek wymagających logicznego myślenia. Druga część kontynuuje historię z jedynki, zabierając Kate i Hansa na poszukiwanie krainy, gdzie wciąż żyją mamuty.

PS3

Syberia: Złota Edycja
Syberia: Złota Edycja

Przygodowe 19 maja 2006

Syberia: Złota Edycja jest kompilacją dwóch części popularnej serii przygodówek typu point'n'click autorstwa studia Microids. Za warstwę fabularną obu gier odpowiada francuski pisarz Benoit Sokal, a gracze mają okazję wraz z głównymi bohaterami - Kathe Walker i Hansem Voralbergiem odwiedzić wiele niesamowitych lokacji w różnych zakątkach Europy oraz rozwikłać szereg zagadek logicznych.

PC

Syberia II
Syberia II

Przygodowe 29 marca 2004

Kontynuacja znakomitej gry przygodowej Syberia, stworzonej przez Benoita Sokala oraz studio Microids. Syberia II podejmuje wątki z pierwszej części, opowiadając dalsze losy Kate Walker, amerykańskiej prawniczki, którą chęć dopełnienia kontraktu przywiodła na szlak ku wielkiej przygodzie. Wszystko zaczyna się dokładnie w tym miejscu, gdzie skończyła się akcja pierwszej Syberii, tj. w rosyjskim mieście Romansbourg. Tym razem Kate decyduje się podążyć śladem Hansa Voralberga, spadkobiercy fabryki automatonów, powodowana wyłącznie swoim własnym pragnieniem, pozostawiając za sobą sprawy rodzinne. Kobieta przyłącza się do Hansa i pomaga mu odkryć zagadkę ostatnich żyjących mamutów. Największą zmianą w stosunku do części pierwszej jest jakość grafiki oraz zwiększenie dynamiki rozgrywki. Dodano szereg nowych efektów graficznych, jak dynamiczne cienie czy animowany śnieg. Akcja Syberii II rozgrywa się w zupełnie nowych lokacjach, bardziej urozmaiconych niż dotychczas. Podczas swoich przygód Kate dociera m.in. do Przejścia Północno-Zachodniego i wioski ludu Youkol.

PCSwitchPS3ANDiOSPS2XBOX

Syberia
Syberia

Przygodowe 18 czerwca 2002

Gra przygodowa zaprojektowana przez Benoita Sokala, słynnego belgijskiego twórcę komiksów, we współpracy ze studiem Microids. Syberia stanowi pierwszy rozdział przygód Kate Walker, amerykańskiej prawniczki wynajętej przez firmę produkującą automatony, mechaniczne zabawki, by dokończyć formalności związanych z przejęciem fabryki położonej w małym miasteczku w Europie. Akcja gry rozpoczyna się w chwili, gdy nasza bohaterka przyjeżdża do fabryki i dowiaduje się, że jej właścicielka, Anna Voralberg, nie żyje. By dopełnić swą misję, Kate musi odnaleźć jej spadkobiercę, co popycha protagonistkę ku największej przygodzie jej życia. Podczas podróży bohaterka odwiedza szereg klimatycznych i nieco tajemniczych miejsc położonych w Europie Wschodniej oraz poznaje wielu interesujących ludzi. Jak przystało na grę przygodową typu point-and-click, rozgrywka składa się w większości z eksplorowania lokacji, rozwiązywania zagadek oraz prowadzenia rozmów z postaciami niezależnymi. Syberia słynie z klimatycznej grafiki z prerednerowanymi, ręcznie rysowanymi tłami oraz wysokiej jakości polskiej wersji językowej.

PCSwitchX360PS3ANDiOSPS2NDSXBOX