Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria S.T.A.L.K.E.R. - seria gier

Seria pierwszoosobowych strzelanin (FPS) w klimacie postapokaliptycznego horroru. Marka została stworzona przez ukraińską firmę GSC Game World, która sprawuje pieczę nad jej rozwojem.

Pierwsza gra z cyklu – S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl – ukazała się w 2007 roku wyłącznie na PC i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy oraz krytyków (średnia ocen w serwisie metacritic.com wyniosła 82/100). Zachęceni sukcesem deweloperzy zajęli się pracą nad samodzielnymi rozszerzeniami. Pierwszym z nich był prequel, S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, który na sklepowe półki trafił w połowie 2008 roku. W 2009 roku fani doczekali się premiery drugiego, S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat, stanowiącego kontynuację fabuły jedynki.

Po kilkunastu latach przerwy od ostatniej oficjalnej części cyklu ukazał się S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Za jego stworzenie ponownie odpowiadało GSC Game World, a seria w końcu doczekała się wydania na konsole.

Źródłem inspiracji dla twórców cyklu S.T.A.L.K.E.R. była powieść Arkadija i Borysa Strugackich Piknik nad skrajem drogi oraz jej kinowa adaptacja wyreżyserowana przez Andrieja Tarkowskiego (Stalker, 1979). Fabuła gier przedstawia alternatywną wersję historii, zgodnie z którą w 2006 roku ponowna eksplozja w zniszczonej elektrowni atomowej w Czarnobylu przyczyniła się do skażenia rozległego terenu wokół zakładu. W zamkniętej przez wojsko strefie pojawiły się anomalie i zmutowane zwierzęta.

Akcja pierwszej odsłony toczy się kilka lat później, a gracz wciela się w rolę jednego ze „stalkerów” – nielicznych śmiałków, którzy zapuszczają się do zony w poszukiwaniu artefaktów, dziwacznych roślin i przedmiotów, za jakie wiele osób jest w stanie zapłacić duże pieniądze. Fabuła S.T.A.L.K.E.R. 2 opowiada z kolei o Skifie, pragnącym rozwiązać zagadkę tajemniczej mocy występującej na terenie Strefy. Historia drugiej odsłony nie jest bezpośrednio powiązana z częścią pierwszą.

Rozgrywka stanowi połączenie elementów taktycznej pierwszoosobowej strzelaniny (FPS), gry akcji, przygodówki oraz RPG. Fabuła odznacza się nieliniowym charakterem, a decyzje podejmowane przez gracza mają realny wpływ na bieg wydarzeń. Wraz z rozwojem serii zwiększeniu ulegał grywalny obszar oraz ilość dostępnego sprzętu.

Od strony technicznej pierwsza odsłona oraz rozszerzenia bazują na możliwościach autorskiego silnika X-Ray Engine. Jak na swoje czasy zapewniał on wysokiej jakości trójwymiarową oprawę graficzną, a jednocześnie był podatny na modyfikacje. Z tego względu scena moderska wokół serii bardzo się rozwinęła i na przestrzeni lat ukazało się wiele modów do gry, zarówno graficznych, jak i fabularnych, a także oparte na niej samodzielne projekty, jak S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha. X-Ray Engine był jednak wymagający dla sprzętu i powodował wiele błędów, stąd pełnoprawna druga odsłona powstała w oparciu o technologię Unreal Engine 5.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl

Akcji 5 września 2024

STALKER 2: Heart of Chornobyl to wyprodukowana przez ukraińskie studio GSC Game World, druga część kultowej serii FPS-ów. Tytuł ponownie przenosi graczy do postapokaliptycznej Zony, tym razem oddając w ich ręce rozległy otwarty świat.

PCPS5XSX

S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy
S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy

Akcji 6 marca 2024

Zestaw trzech pierwszych strzelanek FPP spod szyldu STALKER, opracowany przez czuwające nad marką studio GSC Game World z pomocą polskiego Mataboo. Pakiet zawiera gry STALKER: Cień Czarnobyla, STALKER: Czyste Niebo oraz STALKER: Zew Prypeci.

PS5XSXPS4XONE

S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha
S.T.A.L.K.E.R.: Lost Alpha

Akcji 26 kwietnia 2014

Fanowska gra stworzona na bazie niewydanej wersji pierwszej odsłony popularnej postapokaliptycznej serii S.T.A.L.K.E.R. Tytuł wycofuje wiele uproszczeń i zmian, z którymi oficjalnie zadebiutował Cień Czarnobyla. Jest to próba odtworzenia pierwotnej wersji tytułu na bazie grafik, materiałów wideo oraz informacji publikowanych przez autorów na etapie produkcji. Większość gry opracowana została od podstaw, podobnie jak zupełnie nowa mapa oraz autorska fabuła z ogromnym zestawem niedostępnych wcześniej misji. Znacznie poprawiona została też fizyka oraz oprawa graficzna oryginału. W Lost Alpha wprowadzono także nową frakcję, Mrocznych Stalkerów, jak również dodatkowe uzbrojenie i nowe typy przeciwników-mutantów.

PC

S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci
S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci

Akcji 2 października 2009

Trzecia odsłona cyklu gier akcji studia GSC Game World, którego akcję osadzono w postapokaliptycznym świecie Zony, skażonej po eksplozji sarkofagu, chroniącego uszkodzony reaktor w Czarnobylu. Tym razem fabuła skupia się na odkryciu przyczyn niepowodzenia operacji Fairway, zorganizowanej przez rząd celem zbadania niebezpiecznego obszaru. W grze wcielamy się w agenta Ukraińskiej Agencji Ochrony, Aleksandra Degtyareva, którego zadaniem jest zbadanie faktycznych przyczyn niepowodzenia wspomnianej tajnej misji. W trakcie zabawy zwiedzamy trzy nowe, rozległe obszary, umiejscowione wokół tytułowej Prypeci i odwzorowane na bazie ich rzeczywistego wyglądu. W porównaniu z poprzednimi odsłonami gry, zmianie uległ przede wszystkim system questów pobocznych, które nie są już generowane losowo. W zamian za to są one bardziej rozbudowane i nieliniowe. Wśród nowych elementów wymienić też warto kolejne usprawnienia AI, zmieniony interfejs gry oraz opcję snu, pozwalającego na regenerację zdrowia.

PCPS5XSXPS4XONE

S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo
S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo

Akcji 5 września 2008

Kontynuacja postapokaliptycznej gry akcji STALKER: Shadow of Chernobyl, opracowanej w 2007 roku przez ukraińskie studio GSC Game World. Akcja tytułu rozgrywa się rok przed wydarzeniami ukazanymi w oryginale i koncentruje na postaci najemnika imieniem Szrama. Podczas jednej z misji eskortowania naukowców, potężna emisja zabija członków ekipy, a jego samego pozbawia przytomności. Bohater budzi się w obozie organizacji Czyste Niebo, a jego zadaniem będzie dokładnie zbadanie Zony i poznanie przyczyn tajemniczych zjawisk. Znany z pierwszej części świat gry został w znaczący sposób rozbudowany i zmodyfikowany. Gracz może wykonywać zadania dla jednej z sześciu frakcji, gromadząc zupełnie nowe bronie i przydatne artefakty, które może sprzedać lub wykorzystać do własnych celów. Zmiany w grze dotknęły przede wszystkim oprawy graficznej, interfejsu użytkownika, widoku PDA oraz systemu ekwipunku. Udoskonalono też tryb zabawy wieloosobowej, przeznaczony dla max. 32 graczy.

PCPS5XSXPS4XONE

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla
S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Akcji 20 marca 2007

Postapokaliptyczna gra akcji, której fabuła zainspirowana została twórczością science fiction braci Strugackich. Za powstanie gry odpowiada ukraińskie studio GSC Game World, znane z Codename: Outbreak oraz serii Cossacks i American Conquest. Na skutek eksplozji sarkofagu, chroniącego uszkodzony reaktor w Czarnobylu, radioaktywny pył rozprzestrzenił się na olbrzymim obszarze kraju. Konsekwencją tego wydarzenia była nie tylko śmierć roślin i zwierząt, ale okropne mutacje i anomalia. Gracz wciela się w rolę jednego z tytułowych stalkerów, którzy po latach od tragedii mają odwagę wkroczyć do skażonej strefy w poszukiwaniu rozmaitych przedmiotów, roślin czy artefaktów. Rozgrywka łączy w sobie elementy taktycznych strzelanin FPS, gier przygodowych i RPG. Do dyspozycji graczy oddano rozległy otwarty teren, spory arsenał modyfikowalnej broni oraz szereg oryginalnych wrogów o różnych zdolnościach. Nieliniowa fabuła gry oferuje aż siedem możliwych zakończeń.

PCPS5XSXPS4XONE