Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria MotorStorm - seria gier

Seria gier wyścigowych, związanych tematycznie z off-roadem. Cykl wykreowany został przez ekipę Evolution Studios a w jego rozwoju swój dział ma również studio Bigbig. Prawa własności intelektualnej marki należą do firmy Sony Computer Entertainment.

Pierwsza gra z cyklu – MotorSport wydana została w 2006 roku w wersji na konsolę PlayStation 3. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród krytyków i graczy, co przełożyło się także na wyniki sprzedaży. Zachęciło to koncern Sony do rozwinięcia cyklu. W 2008 roku światło dzienne ujrzała gra MotorStorm: Pacific Rift, która powtórzyła sukces pierwowzoru i ugruntowała pozycję marki. Na kolejną, pełnoprawną odsłonę serii fani musieli poczekać trzy lata. Gra MotorStorm: Apocalypse trafiła do sprzedaży w 2011 roku. Uzupełnieniem cyklu są dwa spin-offy: MotorStorm: Arctic Edge (2009) w wersjach na konsole PlayStation 2 i PlayStation Portable oraz MotorStorm: RC (2012) na PlayStation 3 i PlayStation Vita.

Podstawą zabawy w grach z cyklu MotorStorm są wyścigi po bezdrożach. Gracze wcielają się w role uczestników zawodów MotorStorm Festival, a ich jedynym celem jest pokonanie wyznaczonej trasy przed konkurentami. Dostępny asortyment pojazdów uwzględnia m.in. rajdówki, samochody terenowe, ciężarówki, monster-trucki, muscle-cary, a nawet motocykle. Poszczególne modele różnią się nie tylko wyglądem nadwozia, ale także podstawowymi parametrami technicznymi jak przyspieszenie, prędkość maksymalna czy przyczepność.

Rozgrywka kładzie nacisk na elementy zręcznościowe. Zaawansowany model fizyki uwzględnia jednak szereg czynników oddziałujących na pojazdy poruszające się w trudnym terenie. Zmagania mają widowiskowy charakter z uwagi na liczne przeszkody w otoczeniu tras oraz spektakularne kolizje z innymi pojazdami.

Od samego początku seria MotorStorm wyróżnia się atrakcyjną oprawą wizualną. Gry bazują na stale rozwijanej, autorskiej technologii MotorStorm Engine, która zaprojektowana została z myślą o technicznych możliwościach konkretnej platformy sprzętowej.

MotorStorm RC
MotorStorm RC

Wyścigi 22 lutego 2012

Kontynuacja znanej serii gier wyścigowych. W przeciwieństwie do poprzednich tytułów z cyklu, głównymi bohaterami gry są zdalnie sterowane modele samochodów, którymi ścigać będziemy się po jednej z 16 dostępnych tras.

PS3PSV

Motorstorm Apokalipsa
Motorstorm Apokalipsa

Wyścigi 16 marca 2011

Trzecia odsłona serii widowiskowych gier wyścigowych, w których gracz przejmuje kontrolę nad kilkoma typami pojazdów. Miejscem akcji jest potężna metropolia zniszczona przez katastroficzne trzęsienie ziemi. Autorzy zadbali o możliwość szerokiej modyfikacji wyglądu pojazdów (wśród których pojawiają się zarówno samochody jak i jednoślady) – począwszy od ozdobnych wzorów, dodatkowych widocznych części, aż po całkowitą zmianę kształtów.

PS3

MotorStorm 3D Rift
MotorStorm 3D Rift

Wyścigi 24 sierpnia 2010

Okrojona wersja gry wyścigowej MotorStorm: Pacific Rift, wzbogacona o wsparcie dla technologii 3D. Jest to samodzielny tytuł i nie wymaga posiadania płytki z pełną wersją Pacific Rift. Autorzy zaoferowali 10 tropikalnych tras, po których poruszamy się pojazdami takimi jak m.in. motocykle, buggy, ciężarówki oraz monster trucki.

PS3

MotorStorm: Arctic Edge
MotorStorm: Arctic Edge

Wyścigi 18 września 2009

Kolejna odsłona serii wyścigów znanych z PlayStation 3. Tym razem możemy ścigać się na oblodzonych terenach Alaski, siadając za kierownicą także takich pojazdów jak ratrak i skuter śnieżny.

PS2PSP

MotorStorm: Pacific Rift
MotorStorm: Pacific Rift

Wyścigi 28 października 2008

Kontynuacja popularnej gry wyścigowej. Zawody rozgrywane są w trudnym terenie, a kierowcy wykorzystują między innymi motocykle, quady, auta terenowe, czy ciężarówki. Gra wyróżnia się szczegółową grafiką.

PS3

MotorStorm
MotorStorm

Wyścigi 6 marca 2007

MotorStorm to przygotowana przez Evolution Studios (bastion twórców serii World Rally Championship) produkcja, traktująca o wyścigach terenowych. Jest to pierwsza produkcja tego zespołu dedykowana konsoli PlayStation 3. Omawiany tytuł zrywa jednak z tradycyjną jazdą rajdową na korzyść ostrej i konkurencyjnej bijatyki toczonej przez różnorodne typy pojazdów.

PS3