Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

StudioMDHR

Firma producent wydawca

Niezależne kanadyjskie studio deweloperskie, należące do braci Chada i Jareda Moldenhauerów. Światową sławę firma zawdzięcza swojej debiutanckiej pozycji zatytułowanej Cuphead.

Historia

StudioMDHR zostało założone w październiku 2013 roku. Pracę nad swoim debiutanckim projektem deweloperzy rozpoczęli znacznie wcześniej, bo w 2010 roku, korzystając z silnika graficznego Unity.

Bracia od początku zamierzali stworzyć grę inspirowaną klasycznymi kreskówkami z lat trzydziestych XX wieku, na czele z dziełami wytwórni Walt Disney Animation Studios oraz Fleischer Studios, korzystając z technik stosowanych dawniej przez animatorów. Z czasem do braci Moldenhauerów zaczęły dołączać nowe osoby (głównie pracujące zdalnie), a ich projekt stopniowo nabierał kształtów.

Podczas targów E3 2014 StudioMDHR było już gotowe do pokazania swojego dzieła szerokiej publiczności. Na konferencji firmy Microsoft zaprezentowano zwiastun produkcji zatytułowanej Cuphead. Z uwagi na fakt, że ta platformowa gra akcji była wówczas ukończona jedynie w czterdziestu procentach, na jej premierę trzeba było poczekać ponad cztery lata. Pod koniec września 2017 roku trafiła ona na komputery osobiste i Xboksa One.

Cuphead zebrał wysokie noty i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony graczy. Po zaledwie trzech dniach sprzedało się ponad sto dwadzieścia pięć tysięcy egzemplarzy tej pozycji, z kolei po dwóch tygodniach znalazła ona ponad milion nabywców. W sierpniu 2018 roku ujawniono natomiast, że grze udało się osiągnąć kolejny kamień milowy i trafić do ponad trzech milionów graczy.

Kując żelazo, póki gorące, w czerwcu 2018 roku deweloperzy zapowiedzieli pierwsze rozszerzenie do Cupheada, zatytułowane The Delicious Last Course. Podobnie jak pierwowzór, dodatek opracowano z myślą o komputerach osobistych oraz Xboksie One.


StudioMDHR: wyprodukowane gry

Cuphead

Cuphead

Cuphead: The Delicious Last Course

Cuphead: The Delicious Last Course

Wyprodukowane i wydane gry