Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Auroch Digital

Firma producent wydawca

Brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Bristolu. Auroch Digital tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne, a od 2021 roku znajduje się pod skrzydłami firmy Sumo Digital. Największym przebojem w dorobku studia jest wydany w maju 2023 roku FPS pod tytułem Warhammer 40,000: Boltgun.

Historia

Dzieje studia Auroch Digital rozpoczynają się w 2010 roku. W początkowym okresie swej działalności brytyjski zespół tworzył gry wideo w ramach inicjatywy GameTheNews; mowa o produkcjach Endgame: Syria oraz NarcoGuerra, będących swego rodzaju grami informacyjnymi, skupiającymi się na ważnych tematach i problemach.

W 2013 roku zespół niejako się przekwalifikował, biorąc na celownik gry planszowe wydawane przez firmę Games Workshop i opracowując ich adaptacje. Pierwszą z nich była wydana w 2013 roku gra Chainsaw Warrior, która trafiła na komputery osobiste i urządzenia mobilne. Dwa lata później tytuł doczekał się wypuszczonej na te same platformy kontynuacji, zatytułowanej Chainsaw Warrior: Lords of the Night. W ich ślady poszła także wypuszczona w 2019 roku taktyczna strategia turowa pod tytułem Dark Future: Blood Red States, będąca adaptacją jeszcze jednej planszówki od Games Workshop.

W międzyczasie Auroch Digital tworzyło też w pełni autorskie projekty. W 2016 roku do sprzedaży trafiła strategia turowa 4X pod tytułem Last Days of Old Earth, z kolei dwa lata później na sklepowych półkach pojawiła się gra Achtung! Cthulhu Tactics. Rok 2020 przyniósł natomiast premierę strategii ekonomicznej science fiction, zatytułowanej Mars Horizon, z kolei dwa lata później gracze mogli sprawdzić grę symulacyjną pod tytułem Brewmaster, pozwalającą im wcielić się w rolę piwowarów domowych. Ponadto w 2019 i 2021 roku nakładem omawianej firmy na konsolach pojawiły się gry Megaquarium oraz The Colonists.

We wrześniu 2021 roku gruchnęła wiadomość o tym, że Auroch Digital zostało kupione przez firmę Sumo Digital; transakcja opiewała na kwotę 8.3 mln dolarów. W czerwcu 2022 roku świat poznał natomiast nowe dzieło studia, czyli utrzymaną w stylistyce retro strzelankę FPP pod tytułem Warhammer 40,000: Boltgun. Tytuł, którego wydaniem zajęła się firma Focus Entertainment, trafił do sprzedaży w maju 2023 roku i odniósł sukces artystyczny, o którym świadczyły „bardzo pozytywne” recenzje na platformie Steam. Niemniej, branżowe media przyjęły go nieco chłodniej, o czym świadczyły średnie ocen, które według serwisu Metacritic mieściły się w przedziale 74-78/100.


Współpracujący z Auroch Digital producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Auroch Digital


Positech Games

Codebyfire