Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Respawn Entertainment

Firma producent

Respawn Entertainment to niezależny, amerykański producent gier na komputery PC i konsole, utworzony w marcu 2010 roku z inicjatywy dwóch byłych pracowników studia Infinity Ward: Vince’a Zampelli oraz Jasona Westa. Siedziba firmy mieści się w Sherman Oaks – południowej dzielnicy Los Angeles, w stanie Kalifornia, zaś zespół deweloperski liczy sobie niecałe 200 osób. Szefem Respawn Entertainment od początku istnienia studia jest Vince Zampella.

Niemal od czasów powstania studio Respawn Entertainment związane jest z koncernem Electronic Arts, tworząc swoje gry w ramach programu współpracy z deweloperami zewnętrznymi EA Partners. Debiutancką marką amerykańskiego dewelopera jest zapoczątkowana w roku 2014 seria osadzonych w realiach science fiction strzelanin FPS Titanfall. Studio nie zamierza jednak wyłącznie odcinać kuponów od popularności tejże marki, czego dowodem jest tworzona przez nie pod okiem Stiga Asmussena trzecioosobowa gra akcji osadzona w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Historia

1 marca 2010 roku firma Activision Blizzard ogłosiła, że na skutek niesubordynacji oraz niewywiązywania się z warunków kontraktu pracę straciło dwóch kluczowych pracowników studia Infinity Ward, będącego własnością holdingu. Osobami skonfliktowanymi ze swym dotychczasowym pracodawcą okazali się Vince Zampella oraz Jason West – współzałożyciele Infinity Ward i współtwórcy najważniejszych odsłon serii Call of Duty. Kilka tygodni później, 12 kwietnia 2010 roku, Los Angeles Times poinformował, że Zampella i West utworzyli własne, niezależne studio deweloperskie o nazwie Respawn Entertainment. W przeciągu następnych trzech miesięcy do zespołu dołączyło zaś 38 z 46 byłych pracowników Infinity Ward, którzy zrezygnowali z pracy, solidaryzując się z usuniętymi przez Activision Blizzard kolegami.

Po uformowaniu studia, Zampella i West swoje pierwsze kroki skierowali do siedziby koncernu Electronic Arts, szukając wsparcia finansowego dla swojego debiutanckiego projektu. W ramach programu współpracy z deweloperami zewnętrznymi EA Partners, doszło do zawarcia korzystnej dla obu stron umowy, zgodnie z którą niezależnie od rozwoju współpracy, współzałożyciele Respawn Entertainment zachować mieli prawa do wszelkich dóbr intelektualnych wytworzonych w przyszłości. Stosunkowo szybko, bo już podczas targów E3 2011, szef marki EA Games Frank Gibeau ujawnił, że koncern Electronic Arts będzie wydawcą tworzonego przez Respawn Entertainment shootera science fiction, mającego konkurować z takimi markami, jak Gears of War czy Halo. Dopiero jednak w kwietniu 2013 roku studio formalnie zarejestrowało znak handlowy dla swojej debiutanckiej gry, nazwanej pierwotnie Titan.

W czerwcu roku 2013, podczas kolejnej edycji targów E3, Respawn Entertainment zaprezentowało światu swoją debiutancką grę Titanfall, która ukazała się na rynku w połowie marca następnego roku. Pomimo swej częściowej ekskluzywności (dostępność wyłącznie na platformy Microsoftu, tj. systemy Windows i konsole Xbox 360) i skoncentrowania się głównie na trybie wieloosobowym, produkcja okazała się sporym sukcesem komercyjnym. Nikogo zatem nie zdziwił fakt, że już w marcu 2015 roku potwierdzone zostały prace nad jej sequelem. Titanfall 2 ukazał się na rynku pod koniec października 2016 roku i w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru trafił na trzy najważniejsze platformy sprzętowe, oferując również po raz pierwszy pełnoprawną kampanię dla jednego gracza. W międzyczasie, tj. w czerwcu 2014 roku, do zespołu Respawn Entertainment dołączył Stig Asmussen – były pracownik studia Sony Computer Entertainment Santa Monica, gdzie zajmował się głównie pracą nad serią God of War. W maju 2016 roku sam Asmussen poinformował zaś, że tworzona pod jego przewodnictwem produkcja będzie trzecioosobową grą akcji, osadzoną w kultowym uniwersum Gwiezdnych wojen.


Gry w produkcji i planach

Star Wars Jedi: Fallen Order PC, XONE, PS42019

Wydawcy gier Respawn Entertainment

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Respawn Entertainment:


Electronic Arts Inc.