Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Flying Wild Hog

Firma polski producent wydawca

Flying Wild Hog to niezależne polskie studio deweloperskie, produkujące gry na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Siedziba firmy mieści się w Warszawie, jednak studio posiada również oddział w Krakowie, dając zatrudnienie łącznie 110 pracownikom. Od 2009 roku szefem firmy jest Michał Szustak. Zespół Flying Wild Hog najbardziej znany jest z odświeżenia klasycznej marki strzelanin FPS Shadow Warrior, dokonanego we współpracy z liczącym się, światowym wydawcą – Devolver Digital. Jako twórca niezależny, studio jest również wydawcą niektórych swoich produkcji.

Historia

Początki Flying Wild Hog sięgają kwietnia 2009 roku, kiedy to firma została założona przez Tomasza Barana, Michała Szustaka oraz Klaudiusza Zycha. Zespół rozpoczął działalność od stworzenia autorskiego silnika graficznego – Road Hog Engine – który został opracowany wyłącznie z myślą o komputerach osobistych. Z czasem jednak technologia doczekała się aktualizacji, która rozszerzyła jej możliwości o obsługę konsol PlayStation 4 oraz Xbox One.

Pierwszą grą stworzoną przez Flying Wild Hog była strzelanina FPP Hard Reset, która trafiła na komputery osobiste w 2011 roku. Tytuł doczekał się ciepłego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów, a w kwietniu 2012 roku rozbudowano go o darmowe rozszerzenie pod tytułem Hard Reset: Exile. Kolejnym kamieniem milowym było rozpoczęcie współpracy z firmą Devolver Digital, co zaowocowało premierą pecetowego Shadow Warrior we wrześniu 2013 roku. Następnie produkcja została dostosowana do konsol PlayStation 4 oraz Xbox One, na które trafiła w październiku 2014 roku.

Choć przez lata studio zdążyło wyspecjalizować się w produkcji dynamicznych strzelanin FPP, w grudniu 2014 roku w dystrybucji cyfrowej zadebiutowało kolejne jego dzieło, stanowiące swego rodzaju odskocznię od owego schematu. Mowa o JUJU, czyli kolorowej platformówce na komputery osobiste, PlayStation 3 i Xboksa 360. Czerwiec 2015 to z kolei miesiąc, w którym oficjalnie zapowiedziano Shadow Warrior 2 – nim jednak w sprzedaży pojawiła się kolejna odsłona przygód Lo Wanga, w grudniu tego samego roku podjęto decyzję o otwarciu drugiej komórki studia w Krakowie.

W czerwcu 2016 roku deweloperzy oddali w ręce graczy Hard Reset Redux – zremasterowaną wersję swojego pierwszego hitu, która trafiła na PC, Xboksa One oraz PlayStation 4. Shadow Warrior 2 z kolei pojawił się sprzedaży w październiku 2016 roku. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych – konsolowi gracze musieli na nią czekać kilka miesięcy dłużej.


Najpopularniejsze gry wyprodukowane przez Flying Wild Hog

Shadow Warrior 2

Shadow Warrior 2

Shadow Warrior

Shadow Warrior

Hard Reset

Hard Reset

Hard Reset: Redux

Hard Reset: Redux

JUJU

JUJU

Wydane gry

JUJU2014

Hard Reset2011