Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Runic Games

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie, którego siedziba mieściła się w Seattle. Zespół był znany przede wszystkim z dwóch pierwszych odsłon cyklu Torchlight, choć opracował również zręcznościową przygodówkę zatytułowaną Hob. Od 2010 roku studio znajdowało się w rękach firmy Perfect World Entertainment, która siedem lat później podjęła decyzję o jego zamknięciu.

Historia

Studio Runic Games zostało założone w sierpniu 2008 roku przez Travisa Baldree (autora gry FATE), Maksa i Ericha Schaeferów (współzałożycieli studia Blizzard North i twórców serii Diablo) oraz Petera Hu, a także przez byłych członków zespołu Flagship Studios. Po jedenastu miesiącach od tego momentu firma oddała w ręce graczy swoje debiutanckie dzieło.

Mowa o erpegu akcji zatytułowanym Torchlight, do którego muzykę skomponował znany z serii Diablo Matt Uelmen. Tytuł zdobył uznanie graczy i recenzentów i sprzedał się na tyle dobrze, że deweloperzy mogli spokojnie pracować nad jego kontynuacją. Nim jednak ta ujrzała światło dzienne, w 2011 roku Runic Games stworzyło konwersję swojego pierwszego projektu na Xboksa 360. Poza tym w 2010 roku studio stało się własnością chińskiego Perfect World Entertainment – firmy wyspecjalizowanej w tworzeniu gier MMORPG.

Torchlight II zadebiutował na komputerach osobistych w 2012 roku. Podobnie jak poprzedniczka, produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów. Dwa lata później szeregi studia opuścili Erich Schaefer oraz Travis Baldree, którzy założyli kolejną firmę – Double Damage Games.

W 2015 roku Runic Games zapowiedziało swój trzeci projekt. Był nim Hob, czyli gra przygodowo-zręcznościowa, w której zabawa polegała głównie na eksploracji i rozwiązywaniu zagadek środowiskowych. Rok później z ekipy odszedł Max Schaefer, który pozostając pod skrzydłami firmy Perfect World Entertainment, założył studio Echtra Games.

Niedługo po premierze gry Hob, we wrześniu 2017 roku, studio Runic Games zostało zamknięte. Zadanie rozwoju serii Torchlight spoczęło natomiast na barkach wyżej wspomnianego Echtra Games.


Runic Games: wyprodukowane gry

Torchlight II

Torchlight II

Torchlight

Torchlight

Hob

Hob

Wydane gry

Hob2017

Torchlight II2012