Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Stunlock Studios

Firma producent wydawca

Szwedzkie studio deweloperskie z siedzibą w Skovde. Najważniejszymi dziełami Stunlock Studios są gry Battlerite oraz V Rising.

Historia

Dzieje zespołu Stunlock Studios rozpoczynają się w 2010 roku. Ekipa, której siedziba mieściła się w Skovde, rok później oddała nam do dyspozycji swoje pierwsze dzieło, czyli produkcję typu MOBA, zatytułowaną Bloodline Champions. Pomimo że projekt nie odcisnął trwałego piętna na branży i przeszedł bez większego echa, dzięki niemu studio mogło nabrać wiatru w żagle. W 2013 roku zapowiedziano grę Dead Island: Epidemic, czyli kolejną produkcję typu MOBA, tym razem osadzoną w uniwersum serii Dead Island. Projekt pojawił się we Wczesnym dostępie na Steamie w 2014 roku, jednak nieco ponad rok później zdecydowano o jego anulowaniu i wyłączeniu serwerów. Doświadczenie zdobyte przez Stunlock Studios w trakcie pracy nad tymi produkcjami pozwoliło im jednak opracować grę wideo znacznie większego kalibru, która przyniosła ekipie rozpoznawalność na całym świecie.

Mowa o grze Battlerite, która zadebiutowała w 2017 roku. Tytuł, który również reprezentował gatunek MOBA, zdołał przebić się do masowej świadomości graczy i odnieść sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny; produkcja doczekała się „bardzo pozytywnych” recenzji na platformie Steam, a według serwisu Metacritic średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media wynosiła 85/100. Twórcy planowali opracowanie wersji na Xboksa One, jednak ostatecznie to przedsięwzięcie zostało przez nich zarzucone. W 2019 roku do sprzedaży trafiła zaś pełna wersja gry Battlerite Royale, która próbowała połączyć elementy charakterystyczne dla gatunku MOBA z rozwiązaniami rodem z pozycji typu battle royale. Tym razem autorom wyszło nieco gorzej; na platformie Steam ich dzieło cieszyło się „w większości pozytywnymi” recenzjami.

Pomimo że obydwa Battlerite’y radziły sobie całkiem dobrze, z czasem ich popularność zaczęła spadać. Jeszcze w 2019 roku autorzy podjęli więc decyzję o odcięciu od nich „kroplówki” i wydali ostatnią łatkę, a następnie w pełni skupili się na pracy nad swoim następnym dziełem. W tym samym roku w Stunlock Studios zaczął inwestować chiński Tencent, który najpierw nabył 31% udziałów w studiu, a później stał się jego głównym udziałowcem.

W dalszej kolejności na celowniku deweloperów znalazł się gatunek survivalowych gier akcji. V Rising, bo takie miano nosiła multiplayerowa produkcja, która pojawiła się we Wczesnym dostępie na Steamie w maju 2022 roku, szybko zdobyło uznanie graczy. Gra odniosła spektakularny sukces artystyczny oraz komercyjny i cieszyła się „bardzo pozytywnymi” recenzjami graczy.


Gry w produkcji i planach

V Rising PC, PS52024

Wydawcy gier Stunlock Studios

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Stunlock Studios:


Funcom

Plany wydawnicze na przyszłość

V Rising2024

Wydane gry