Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Dead Island - seria gier

Seria gier akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP), łącząca elementy zombie-slashera i cRPG. Cykl wykreowany został przez polskie studio Techland i stanowi jedną z wiodących marek w firmowym portfolio.

Prace nad pierwszą odsłoną serii Dead Island rozpoczęły się w 2008 roku. Z uwagi na brak zainteresowania wydawców oraz zaangażowanie zespołu deweloperskiego w takie produkcje jak Call of Juarez: Więzy Krwi czy nail'd, realizacja została jednak czasowo wstrzymana. Po tym jak firma Deep Silver zdecydowała się wydać grę, twórcy wrócili do projektu jednocześnie wprowadzając szereg zmian w pierwotnych założeniach. Za sprawą znakomitego zwiastuna (najlepszy trailer 2011 roku wg redakcji serwisu gametrailers.com) powstająca gra zbudziła duże zainteresowanie na kilka miesięcy przed premierą. Ostatecznie tytuł trafił na sklepowe półki we wrześniu 2011 roku. Mimo umiarkowanie dobrych recenzji krytyków, polski zombie-slasher zyskał dużą popularność wśród graczy (sprzedano ponad 5 milionów egzemplarzy gry), co zachęciło autorów do przygotowania kontynuacji - Dead Island Riptide.

Fabuła gier z cyklu Dead Island koncentruje się wokół wątku przetrwania w środowisku opanowanym przez żywe trupy. Gracze wcielają się w role nielicznych pozostałych przy życiu mieszkańców tropikalnej wyspy, na której większość ludzi przeszła transformację w zombie. Ich zadaniem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa i pomoc innym, którzy oparli się zarazie.

Wspólne elementy gier z serii Dead Island to m.in. akcja obserwowana z perspektywy pierwszej osoby (FPP) i otwarta struktura rozgrywki (sandbox). Gracze mają dużą swobodę w eksplorowaniu terenu i wykonywaniu zadań. Mogą również rozwijać umiejętności kierowanych przez siebie postaci i modyfikować broń wykorzystywaną do walki z zombie.

Cykl Dead Island rozwijany jest w oparciu o autorski silnik Chrome Engine, znany także z innych produkcji Techlandu (m.in. serii Call of Juarez). Oferuje on wysokiej jakości oprawę audiowizualną na wielu platformach sprzętowych, w tym komputerach PC oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3.

Popularność marki Dead Island znalazła swoje odbicie także w innych sferach kultury masowej. Specjalizujący się w horrorach i thrillerach pisarz Mark Morris (znany również jako J.M. Morris) pokusił się o powieść bazującą na fabule gry. Z kolei wytwórnia Lions Gate Entertainment we współpracy z Motion Picture Group, Sean Daniel Company oraz Sunny Field Productions planują adaptację filmową.

Dead Island 2
Dead Island 2

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Druga odsłona serii sandboksowych gier akcji wykreowanej przez studio Techland. Stworzeniem Dead Island 2 zajęła się ekipa Dambuster Studios, znana głównie z Homefront: The Revolution. W warstwie fabularnej gra kontynuuje wydarzenia przedstawione w poprzednich częściach cyklu.

PCPS5XONE

Dead Island: Survivors
Dead Island: Survivors

Akcji 4 lipca 2018

Mobilna gra z gatunku tower defense będąca poboczną odsłoną cyklu Dead Island. W trakcie zabawy budujemy własną bazę, której następnie bronimy przed hordami zombie przy pomocy pułapek oraz broni do walki wręcz.

ANDiOS

Dead Island: Definitive Collection
Dead Island: Definitive Collection

Akcji 31 maja 2016

Pakiet dwóch pierwszych części cyklu pierwszoosobowych gier akcji z elementami RPG Dead Island, opracowany przez studio Techland z myślą o komputerach PC oraz konsolach ósmej generacji. Zestaw zawiera zremasterowane edycje gier Dead Island (2011) oraz Dead Island: Riptide (2013), których fabuła i mechanika praktycznie nie różnią się od siebie, koncentrując się na losach czwórki bohaterów, walczących o przetrwanie na opanowanych przez zombie wyspach: Banoi i Palanai. Całość kładzie zaś szczególny nacisk na zabawę w trybie kooperacji. Istotnym wyróżnikiem obu remasterów jest stworzona w oparciu o silnik Chrome Engine 6 oprawa, odznaczająca się wyższej jakości teksturami, nowym systemem oświetlenia, ulepszonymi modelami postaci oraz podrasowanymi efektami wizualnymi. Obie gry zawierają też ulepszony interfejs oraz komplet wydanych do nich dodatków DLC. Dodatkową atrakcję pakietu Dead Island: Definitive Collection stanowi bonusowa, side-scrollowa bijatyka Dead Island Retro Revenge.

PCPS4XONE

Dead Island: Definitive Edition
Dead Island: Definitive Edition

Akcji 31 maja 2016

Zremasterowana edycja pierwszej części cyklu Dead Island, stworzonej w 2011 roku przez polską firmę Techland. W grze trafiamy na zlokalizowaną w pobliżu Papui Nowej Gwinei wyspę Banoi i wcielamy się w jedną z czterech postaci, które muszą walczyć o przetrwanie w tym opanowanym przez zombie miejscu. Pod względem mechaniki mamy do czynienia z pierwszoosobową grą akcji z elementami RPG, polegającą na eksploracji otoczenia, wykonywaniu rozmaitych zadań głównych i pobocznych oraz walce z zastępami zombie za pomocą szerokiego arsenału broni białej oraz palnej. Całość sprawdza się zaś najlepiej w trybie kooperacji dla czterech osób. W porównaniu z pierwotną wersją gry, Dead Island: Definitive Edition odznacza się podrasowaną oprawą graficzną na silniku Chrome Engine 6, a także zmodyfikowanym interfejsem i szeregiem drobnych usprawnień. Gra zawiera też wszystkie dodatki DLC, jakie otrzymał oryginał i dostępna jest samodzielnie lub w pakiecie Dead Island: Definitive Collection.

PCPS4XONE

Dead Island: Riptide - Definitive Edition
Dead Island: Riptide - Definitive Edition

Akcji 31 maja 2016

Zremasterowana wersja drugiej odsłony cenionej serii Dead Island, zapoczątkowanej w 2011 roku przez polskie studio deweloperskie Techland. Fabuła gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w pierwszej części cyklu. Podczas powrotu do domu czwórka bohaterów musi wylądować na statku wojskowym, na którym wkrótce potem rozpoczyna się piekło z zombie w roli głównej. Finalnie trafiamy zaś na zupełnie nową wyspę Palanai, gdzie kolejny raz czeka nas prawdziwa walka o przetrwanie. Pod względem mechaniki gra praktycznie nie różni się od wydanego w 2013 roku pierwowzoru. W porównaniu do niego Dead Island: Riptide – Definitive Edition oferuje jednak wyraźnie odświeżoną oprawą graficzną, z wysokiej jakości teksturami oraz ulepszonymi efektami świetlnymi i modelami postaci. Całość zawiera też poprawiony interfejs, szereg poprawek technicznych oraz komplet dodatków DLC, wydanych już po premierze oryginału. Gra dostępna jest samodzielnie bądź w pakiecie Dead Island: Definitive Collection.

PCPS4XONE

Dead Island Retro Revenge
Dead Island Retro Revenge

Bijatyki 31 maja 2016

Oldskulowa, side-scrollowa bijatyka 2D, przygotowana przez studio Empty Clip jako bonus dla wszystkich nabywców pakietu Dead Island: Definitive Collection firmy Techland. Podczas zabawy wcielamy się w postać klasycznego mięśniaka imieniem Max, pragnącego zemścić się na złoczyńcach, którzy porwali jego kota. Przemierzając kalifornijskie ulice, nasz protagonista stawia czoła zastępom zróżnicowanych przeciwników, wliczając w to bezmózgich nieumarłych, skorumpowanych żołnierzy oraz zdegenerowanych byłych skazańców. Oprócz typowego zestawu ciosów, Max może również wyprowadzać rozbudowane combosy, aktywować potężne ataki specjalne oraz czynić użytek ze znajdowanej po drodze broni i innych przedmiotów. Dead Island: Retro Revenge wiernie odtwarza ducha klasycznych chodzonych bijatyk z początku lat 90. ubiegłego wieku. Całość odznacza się barwną, lecz mocno oldskulową oprawą graficzną, a ekran gry stylizowany jest na rażący pikselami monitor salonowego automatu.

PCPS4XONE

Escape Dead Island
Escape Dead Island

Przygodowe 18 listopada 2014

Spin-off popularnego cyklu gier akcji z elementami RPG, zapoczątkowanego przez rodzime studio Techland. Posiadająca prawa do tytułu firma Deep Silver powierzyła produkcję gry szwedzkiemu studiu Fatshark, znanemu głównie za sprawą nastawionych na rozgrywkę wieloosobową War of the Roses i War of the Vikings. Efektem jest zrealizowana w konwencji TPP przygodówka akcji, która pod względem fabularnym stanowi pomost pomiędzy pierwszą a drugą odsłoną cyklu. Bohaterem gry jest młody Cliff Calo, który stawia sobie za cel nakręcenie dokumentu ujawniającego genezę śmiercionośnego wirusa zombie. Odbyta z grupą przyjaciół wyprawa szybko zamienia się w dramatyczną walkę o przetrwanie, gdyż każdy bliższy kontakt z żywymi trupami kończy się śmiercią. Do walki z wrogiem posłuży nam spory arsenał wymyślnej broni, choć rozgrywka kładzie nacisk głównie na elementy skradankowe i cichą elimację przeciwników. Cechą charakterystyczną gry jest kolorowa grafika, wykonana z użyciem technologii cel shading.

PCX360PS3

Dead Island Riptide
Dead Island Riptide

Akcji 23 kwietnia 2013

Kontynuacja wydanej w 2011 roku gry akcji Dead Island. Sequel stworzony został przez polskie studio Techland przy wsparciu wydawniczym firmy Deep Silver. Akcja Dead Island Riptide kontynuuje wątki fabularne z pierwszej odsłony cyklu. Garstce uciekinierów z ogarniętej epidemią zombie wyspy Banoi nie dane jest bezpiecznie dotrzeć do domu - ich statek rozbija się u wybrzeży innego tropikalnego raju - Palanai. Niestety, okazuje się, że zaraza dotarła również tutaj, a bohaterowie muszą kolejny raz stawić czoła hordom nieumarłych. Deweloperzy pozostali wierni konwencji krwistego survival horroru oraz rozgrywce łączącej elementy pierwszoosobowej gry akcji i cRPG. Do atutów gry należy tryb sieciowej kooperacji, pozwalający na wspólną zabawę dla maksymalnie czterech graczy.

PCX360PS3

Dead Island
Dead Island

Akcji 6 września 2011

Zrealizowana w konwencji survival horroru pierwszoosobowa (FPP) gra akcji z elementami cRPG. Dead Island jest dziełem studia Techland, stworzonym we współpracy z firmą Deep Silver. Fabuła gry przedstawia wydarzenia w odciętym od świata, tropikalnym kurorcie, gdzie dochodzi do epidemii zombie. Nieliczni pozostali przy życiu ludzie usiłują przetrwać i znaleźć sposób ucieczki przed żywymi trupami. Rozgrywka w Dead Island skupia się na takich elementach jak eksplorowanie lokacji, wykonywanie zlecanych misji, wytwarzanie przydatnych przedmiotów oraz walka z przeciwnikami. W tej ostatniej często przychodzi sięgać po broń kontekstową (kije, rurki itp.). Poza trybem zabawy jednoosobowej gra oferuje również multiplayer z kilkoma wariantami kooperacji i rywalizacji.

PCX360PS3

Dead Island: Epidemic
Dead Island: Epidemic

Strategiczne prace wstrzymane

Spin-offowa odsłona cyklu Dead Island, zrealizowana w konwencji gry typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Dewelopingiem Dead Island: Epidemic zajęło się szwedzkie studio Stunlock, które wcześniej stworzyło Bloodline Champions. Rozgrywka zaprojektowana została z myślą o rywalizacji trzech 4-osobowych drużyn, które poza zmaganiami między sobą muszą również stawiać czoła hordom zombie. Starcia toczą się m.in. w tropikalnej dżungli i na słonecznej plaży. Warunkiem zwycięstwa jest opanowanie wskazanych punktów kontrolnych oraz wypełnienie dynamicznie zmieniających się celów. Ciekawy element rozgrywki stanowi system rzemiosła, pozwalający na tworzenie i ulepszanie broni z części pozostawianych przez zabitych wrogów. Gra dystrybuowana jest na zasadzie free-to-play z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

PC