Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Return to Monkey Island - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Return to Monkey Island - poradnik do gry

Return to Monkey Island - poradnik do gry

Ahoj! Return to Monkey Island poradnik, solucja to pełny opis przejścia wszystkich rozdziałów. Podpowiadamy gdzie znaleźć istotne obiekty, jak je ze sobą łączyć, jak przeprowadzać rozmowy i rozwiązywać zagadki. Opisujemy wymagania sprzętowe i sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2022

Poradnik do gry Return to Monkey Island pomoże Wam w spełnieniu marzeń fajtłapowatego Guybrusha Threepwooda - uczynieniu go rasowym piratem, odkryciu sekretu Małpiej Wyspy i powstrzymaniu (po raz kolejny) LeChucka. W naszym poradniku znajdziecie przede wszystkim kompletną solucję, z której dowiecie się o wymaganych czynnościach i rozwiązaniach zagadek. Pozwoli to Wam zaliczyć wszystkie główne części przygody. Informujemy też m.in. o długości gry oraz o tym czy wymagana jest znajomość całej serii Monkey Island.

Return to Monkey Island: Zawartość poradnika

Niniejszy poradnik niemal w całości skupia się na zaoferowaniu bardzo szczegółowego opisu przejścia gry Return to Monkey Island. W naszej solucji możecie znaleźć informacje o tym gdzie odnajdywać istotne obiekty i jak je ze sobą łączyć, jakie interakcje wykonywać z obiektami z odwiedzanych lokacji, jak zaliczać rozmowy z napotykanymi postaciami, jak rozwiązywać zagadki z wysokiego poziomu trudności oraz jak ukończyć wszystkie główne rozdziały gry.

Solucję uzupełniają strony aneksu, z którego dowiecie się między innymi o sterowaniu, wymaganiach sprzętowych PC, orientacyjnej długości gry (sama główna fabuła oraz 100% osiągnięć) oraz o tym czy przed zagraniem w Return to Monkey Island trzeba poznać serię, tzn. wcześniejsze odsłony przygód Guybrusha Threepwooda.

Return to Monkey Island: Szybkie porady na start

 1. Wybierzcie wysoki poziom trudności, by móc ograć 100% zawartości gry. Wybrany stopień trudności wpływa na poziom skomplikowania oraz liczbę zagadek. Nasza solucja oparta jest na trybie Hard Mode, a więc tym trudniejszym, który powinien zadowolić miłośników przygodówek point&click.
 2. Podświetlajcie interaktywne obiekty z otoczenia - przedmioty do zbadania lub podniesienia oraz postacie, do których można zagadać. W wersji na PC służy do tego klawisz TAB. Nie musicie "polować na piksele" żeby zlokalizować jakiś niewielki przedmiot.
 3. Pamiętajcie, że bohatera ma opcję szybkiego chodu - dokonuje się tego dwukrotnie wciskając lewy przycisk myszy. Pozwoli to Wam sprawniej przemieszczać się po lokacjach i czasem może też realnie przydać się w grze (np. do wygrania wyścigu z prologu).
 4. Często zapisujcie grę. W Return to Monkey Island nie musicie obawiać się ryzyka śmierci bohatera, ale możecie np. przegapić okazję do zdobycia jakiegoś achievementu powiązanego z konkretną czynnością. Najlepiej zapisać grę na nowym slocie w każdym nowo odwiedzanym obszarze i na początku każdego rozdziału.
 5. Eksperymentujcie z łączeniem przedmiotów. Jeżeli nie chcecie bardzo dokładnie podążać zgodnie z naszym opisem przejścia, to możecie łatwo utknąć jeśli np. nie użyjecie przedmiotu A na przedmiocie B (z inwentarza lub ze świata gry).

Return to Monkey Island: Wszystkie rozdziały, solucja

Przygodę w Return to Monkey Island podzielono na kilka dużych części-rozdziałów, które musicie rozgrywać w odgórnie narzuconej kolejności. Opisaliśmy je na kolejnych stronach solucji.

Prelude - An Unexpected Story Begins

 1. Prolog - To wprowadzenie do właściwej przygody, w którym bohaterami są Boybrush oraz jego kolega Chuckie. Bohaterowie muszą m.in. zdobyć przekąskę Scurvydogs oraz odnaleźć rodziców.

Part 1 - A Friendly Place

 1. Spotkanie z przywódcami piratów - To początek gry jako Guybrush Threepwood. Główny bohater powraca na wyspę Melee z nadzieją skompletowania załogi i powstrzymania LeChucka. Trzeba w tym celu pogadać z przywódcami piratów (Pirate Leaders).
 2. Zdobycie mopa - To pierwszy główny cel rozdziału. Musicie skonstruować mopa i wiąże się to z koniecznością zdobycia uchwytu i końcówki, a także zaliczenia zagadek z przeproszenia gubernator Carli i użycia mapy do drzewa Mop Tree w lesie.
 3. Zdobycie przebrania - Pozyskanie przebrania (Disguise) to drugi główny cel rozdziału. Jest nim opaska na oko (Eyepatch) Jon Laney i nasza solucja wyjaśnia gdzie znaleźć opaskę, jak ją ukraść i jak nadać jej specjalnych właściwości.

Part 2 - A Dangerous Journey

 1. Dopłynięcie do Małpiej Wyspy - To początek pobytu na statku LeChucka. Guybrush musi wydostać się z ładowni (Load), a także zdobyć spłaszczoną czaszkę (Flattened Skull), znaleźć alternatywny sposób dotarcia do Małpiej Wyspy i ukraść mapę z kwatery LeChucka.
 2. Zaliczenie głosowania - Nasz opis przejścia wyjaśnia jak przekonać 5 piratów do zagłosowania na tak - są to Iron Rose, Flair Gorey, Putra, Flambe oraz Apple Bob. Dowiecie się też o rozwiązaniu zagadek znalezienia 5 rzeczy do raportu i dostarczenia Murraya na drugi statek.

Part 3 - Return to Monkey Island

 1. Znalezienie Sekretu z mapy - Na stronie opisujemy jak dotrzeć na brzeg Małpiej Wyspy oraz jak prawidłowo podążać do znaku X zgodnie ze wskazówkami z mapy LeChucka. Stworzyliśmy też mapę Monkey Island z ważnymi lokacjami.
 2. Poznanie sekretów LeChucka - Nasza solucja objaśnia jak zdobyć nowe przebranie (Disguise) i ponownie zinfiltrować statek nieumarłych piratów, a także jak dowiedzieć się jakie są ulubiona potrawa (Food), melodia (Theme Song) i powiedzonko (Catchphrase) LeChucka.
 3. Rozszyfrowanie mapy - Zamieściliśmy informacje o lokalizacji 7 czaszek na Małpiej Wyspie. Ponadto wyjaśniamy jak poprawnie zaliczyć rytuał odczytania prawdziwej mapy Sekretu oraz jak naprawić statek Guybrusha i powrócić na Melee Island.

Part 4 - Things Get Complicated

 1. Zdobycie 5 kluczy do sejfu - Na stronie jest wyjaśnienie gdzie znaleźć sejf z Sekretem na Melee Island, jakie są zasady gromadzenia złotych kluczy (Golden Key), jak zdobyć mapę archipelagu i jakie są jego główne lokacje.
 2. Złoty klucz Widey - Wyjaśniamy jak pozyskać złoty klucz staruszki Widey Bones, który został ukradziony przez Iron Rose.
 3. Złoty klucz Old Mrs. Smith - Informujemy jak dowiedzieć się o złotym kluczu staruszki Smith i jak go zdobyć przy pomocy ze strony Locke Smith oraz sędziego (Judge) z Brrr Muda Island.
 4. Złoty klucz Bella Fisher - Podpowiadamy jak pozyskać 3 obiekty wymagane do znalezienia wraku statku Bella Fisher: są to flaga ze statku objętego kwarantanną, flaga z muzeum i flaga ze sklepu z pamiątkami Cod's Wallop.
 5. Złoty klucz Brrr Muda Island - Na stronie podpowiadamy jak dotrzeć do wyspy Brrr Muda, gdzie znaleźć Lodową Królową (Ice Queen) oraz jak wygrać zawody Contest of Intelligence, Contest of Seriousness i Contest of Heartiness.
 6. Złoty klucz Terror Island - Zamieściliśmy szczegółową instrukcję jak rozświetlić jaskinie oraz jak przejść przez labirynt (Maze). Dowiecie się też jak odebrać złoty klucz pustelnikowi Hermanowi.

Part 5 - Beneath the Monkey Head

 1. Odnalezienie LeChucka - Nasza solucja skupia się na aż 4 różnych zagadkach z finału gry. Wyjaśniamy jak otworzyć 3 różne kamienne przejścia (Stone Door) oraz jak zaliczyć dużą zagadkę z kołem z kodami (Code Wheel).
 2. Otwarcie skrzyni i zakończenie - Opisujemy jak doprowadzić do otwarcia skrzyni z Sekretem Małpiej Wyspy. Dowiecie się też o zakończeniu oraz dodatkowej zawartości dostępnej po zaliczeniu głównej fabuły.

Return to Monkey Island: Długość gry

Ukończenie wszystkich rozdziałów gry Return to Monkey Island powinno zająć kilka godzin. Czas rozgrywki może wydłużyć ustawienie wysokiego poziomu trudności z bardziej skomplikowanymi i częstszymi zagadkami.

Więcej informacji zamieściliśmy na osobnej stronie: Długość gry.

Return to Monkey Island: Wymagania sprzętowe PC

 1. Procesor: AMD FX-4300 / Intel Core i3-3240
 2. Pamięć RAM: 8 GB RAM
 3. Karta graficzna: Radeon HD 7750 (1024 VRAM) / GeForce GT 640 (2048 VRAM)
 4. Wymagane miejsce na dysku: 4 GB
 5. System operacyjny: Windows 10/11 64-bit

Komplet informacji o wymaganiach gry znajduje się na osobnej stronie: Wymagania sprzętowe.

Return to Monkey Island: Spolszczenie, polska wersja językowa

Gra Return to Monkey Island niestety nie posiada polskiej wersji językowej - dotyczy to zarówno dubbingu, jak i napisów. Po więcej informacji przejdźcie na osobną stronę: Polska wersja językowa.

Autor Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o Return to Monkey Island - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 20 września 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.