Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Death Stranding - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding - poradnik do gry

Droga do szczęśliwego rozwiązania Poradnik do Death Stranding to kompendium wiedzy o tej nietuzinkowej produkcji. Składa się on zarówno z wyjaśnienia podstawowych mechanik gry oraz porad na start, jak i ze szczegółowej solucji wątku głównego. Przewodnik uzupełniają działy: FAQ i trofea.

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2020

Nieoficjalny poradnik do Death Stranding jest kompletnym przewodnikiem po grze studia Kojima Productions. Jak na Hideo Kojimę przystało, Death Stranding jest pełny skomplikowanych i w niektórych przypadkach dziwacznych mechanizmów rozgrywki. Wszystkie trudne do zrozumienia elementy omówione zostały na szczęście w poradniku. Nasz przewodnik po grze zawiera porady na start, jak również omawia takie kwestie jak walka, eksploracja, opiekowanie się BB (transportowanym przez Sama płodem), skradanie się, multiplayer, zarządzanie ekwipunkiem, crafting, czy korzystanie z prywatnych pomieszczeń (kryjówek).

Bardzo istotną rolę w naszym poradniku odgrywa rozdział FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Opisaliśmy w nim kilkadziesiąt różnych, potencjalnie mocno problematycznych kwestii. Dowiesz się między innymi czy można korzystać z szybkiej podróży, na jakich zasadach działa multiplayer, jakie zastosowanie mają lajki, czym jest opad temporalny, jak stawiać konstrukcje, co dzieje się po śmierci bohatera, jak unikać wykrycia przez potwory BT, jak zmieniać wygląd bohatera, oraz czy można ukończyć grę w trybie offline.

W poradniku nie mogło zabraknąć solucji. Przygotowaliśmy rozbudowany opis przejścia wszystkich zadań głównej fabuły. Dowiesz się jakie czynności należy wykonywać w trakcie rozgrywania poszczególnych zleceń, jak również w jaki sposób najlepiej przygotować się do każdej wyprawy. W poradniku wspominamy także o pobocznych zleceniach, które nie są wymagane do ukończenia głównej kampanii. Ponadto znajdziesz lokalizację wszystkich przedmiotów kolekcjonerskich w grze, takich jak nośniki pamięci. Całość uzupełniają rozdziały o sterowaniu i wymaganiach sprzętowych, jak również poradnik trofeowy, w którym dokładnie opisaliśmy w jaki sposób doprowadzić do odblokowania "platyny".

Akcja Death Stranding rozgrywa się na byłym terytorium USA, które zostało dotknięte przez bliżej niesprecyzowany kataklizm. Postapokaliptyczny świat gry jest niezwykle niebezpieczny - na śmiałków czekają niewidzialne potwory, które dla zwykłych ludzi są niewidzialne, a na dodatek regularnie występują temporalne opady deszczu postarzające wszystko z czym wejdą w kontakt. Głównym bohaterem gry jest Sam Porter Bridges, którego specjalizacją jest transportowanie ładunków pomiędzy lokacjami zamieszkiwanymi przez resztki ludzkości. Motywem przewodnim gry Hideo Kojimy jest próba ponownego scalenia tych miejscówek na prośbę przywódcy rządu Miast Zjednoczonych Ameryki (UCA). Death Stranding kładzie duży nacisk na wysoki poziom immersji. Główny bohater porusza się w realistyczny sposób i łatwo może stracić równowagę podczas przenoszenia cięższych ładunków, musimy dbać o jego higienę i potrzeby fizjologiczne, a także musi on na bieżąco opiekować się transportowanym płodem BB (Łącznikowym Dzieckiem).

Lista wszystkich rozdziałów- solucja

Nasz poradnik zawiera kompletny opis przejścia głównego wątku fabularnego Death Stranding. Nasza solucja podzielona została rozdziałami, których do ukończenia jest w sumie czternaście.

 1. Prolog: Porter i Epizod 1: Bridget
 2. Epizod 2: Amelie
 3. Epizod 3: Fragile
 4. Rozdział 4 - Unger
 5. Rozdział 5 - Mama
 6. Rozdział 6 - Deadman
 7. Rozdział 7 - Clifford
 8. Rozdział 8 - Heartman
 9. Rozdział 9 - Higgs
 10. Rozdział 10 - Die - Hardman
 11. Rozdział 11 - Clifford Unger
 12. Rozdział 12 - Bridges
 13. Rozdział 13 - Sam Strand
 14. Rozdział 14 - Lou

Bossowie - problemy z pokonaniem

W trakcie przechodzenia głównej kampanii gry Death Stranding pojawia się kilka walk z bossami - Death Stranding - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia głównej kampanii gry Death Stranding pojawia się kilka walk z bossami. Wszystkie tego typu konfrontacje zestawiliśmy w rozdziale Bossowie naszego poradnika:

 1. Jak pokonać kałamarnicę? - To duża odmiana wynurzonego. Potwora tego trzeba pokonać w końcówce drugiego rozdziału kampanii.
 2. Czworonożna bestia
 3. Gigant
 4. Higgs
 5. Clifford Unger - rozdział 4
 6. Clifford Unger - rozdział 7
 7. Clifford Unger - rozdział 11
 8. Wieloryb, wielka ryba

Sterowanie - najważniejsze przyciski

Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych przycisków do kontrolowania głównej postaci. Polecamy zajrzeć na stronę Sterowanie w naszym poradniku, na której zamieściliśmy też m.in. dodatkowe sterowanie dla używania pojazdów (będziesz mógł z nich korzystać w dalszej części gry).

Poruszanie się - Death Stranding - poradnik do gry

Poruszanie się.

Bieg / Zatrzymanie - Death Stranding - poradnik do gry

Bieg / Zatrzymanie.

Rozglądanie się - Death Stranding - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Tryb kompasu - musisz przytrzymać przycisk - Death Stranding - poradnik do gry

Tryb kompasu - musisz przytrzymać przycisk.

Akcja lewą ręką - bohater może np - Death Stranding - poradnik do gry

Akcja lewą ręką - bohater może np. trzymać w lewej ręce jakiś przedmiot, chwycić się lewą ręką plecaka, celować z broni albo przygotować się do rzutu przedmiotem.

Zmiana postawy - masz wybierać pomiędzy pozycją stojącą i przykucniętą - Death Stranding - poradnik do gry

Zmiana postawy - masz wybierać pomiędzy pozycją stojącą i przykucniętą.

Interakcja - często trzeba przytrzymać przycisk - Death Stranding - poradnik do gry

Interakcja - często trzeba przytrzymać przycisk.

Ładunek - załadowanie przedmiotu na plecy - Death Stranding - poradnik do gry

Ładunek - załadowanie przedmiotu na plecy.

Skok / Wspinaczka - możesz przytrzymywać przycisk żeby wspinać się automatycznie na kolejne obiekty - Death Stranding - poradnik do gry

Skok / Wspinaczka - możesz przytrzymywać przycisk żeby wspinać się automatycznie na kolejne obiekty.

Akcja prawą ręką - bohater może np - Death Stranding - poradnik do gry

Akcja prawą ręką - bohater może np. trzymać w prawej ręce jakiś przedmiot, chwycić się prawą ręką plecaka, oddać strzał z broni albo rzucić przedmiotem.

1 - Death Stranding - poradnik do gryPróba złapania równowagi - przydaje się to gdy pojawia się ryzyko przewrócenia, np - Death Stranding - poradnik do gry

Próba złapania równowagi - przydaje się to gdy pojawia się ryzyko przewrócenia, np. w wyniku przechylenia się niesionego ładunku czy walki z nurtem rzeki.

Pojedyncze wciśnięcie przycisku - Skaner terenu - Death Stranding - poradnik do gry

Pojedyncze wciśnięcie przycisku - Skaner terenu.

Przytrzymanie przycisku - Wstrzymanie oddechu (pomocne w unikaniu wykrycia przez wynurzonych).

Wybór sprzętu - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu - Death Stranding - poradnik do gry

Wybór sprzętu - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu.

Wybór przedmiotów - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu - Death Stranding - poradnik do gry

Wybór przedmiotów - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu.

Wybór narzędzia / broni - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu - Death Stranding - poradnik do gry

Wybór narzędzia / broni - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu.

Wybór obiektu - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu - Death Stranding - poradnik do gry

Wybór obiektu - musisz wybrać interesujący cię przedmiot z rozwijanego menu.

Pauza / Kajdanki - Death Stranding - poradnik do gry

Pauza / Kajdanki. W menu pauzy znajdziesz m.in. mapę, inwentarz, listę zleceń oraz opcje systemowe.

FAQ - mam pytanie i szukam odpowiedzi

Zdecydowanie największy rozdział naszego poradnika to FAQ gdzie zamieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poniżej zestawiliśmy niektóre z opisanych przez nas tematów:

 1. Czym jest Ocena kuriera? - Każde wykonywane przez ciebie zlecenie jest oceniane na podstawie tego jak dobrze sobie poradziłeś (np. czy dostarczyłeś ładunki w idealnym stanie). Wyższa nota może oznaczać więcej lajków. Sam może także szybciej awansować i odblokowywać różnorakie premie do statystyk.
 2. Co dzieje się po śmierci bohatera? - Śmierć sterowanej postaci nie oznacza natychmiastowego wyświetlenia ekranu 'Game Over'. Sam trafi do podwodnej lokacji zwanej Skrajem, z której można wydostać się dzięki doprowadzeniu duszy bohatera do jego "pustego" ciała.
 3. Jak zwiększyć limit udźwigu? - Gra pozwala tego dokonać na kilka różnych sposobów. Możesz między innymi zdecydować się na zainstalowanie specjalnego egzoszkieletu albo przerzucić część przenoszonego sprzętu na używany przez bohatera pojazd.
 4. Jaką rolę odgrywa Łącznikowe Dziecko? - Nasz "dziecięcy kompan" jest niezwykle istotny do przetrwania w świecie gry. Korzystanie z pomocy ŁD jest jedynym skutecznym sposobem wykrywania wynurzonych (niewidzialnych potworów) z zamiarem skutecznego omijania lub eliminowania ich.
 5. Jak naprawić uszkodzony ładunek? - Sam może naprawiać wyłącznie pojemniki, w których transportowane są ładunki. Są dwie główne metody - możesz skorzystać ze sprayu naprawczego lub ustawić się pod schronem temporalnym. W obu przypadkach stan pojemnika może powrócić do 100%.
 6. Co to jest opad temporalny? - To najważniejsze zjawisko pogodowe z jakim ma się do czynienia w trakcie przechodzenia gry. Jest to w dużym uproszczeniu "skażony deszcz", który nie zagraża bezpośrednio Samowi, ale może stopniowo niszczyć transportowane ładunki i wszystkie konstrukcje ze świata gry.
 7. Czy można zmienić wygląd bohatera? - Jest to możliwe z poziomu dowolnej kryjówki / prywatnej kwatery. Początkowo gra pozwala jedynie na zmianę koloru czapki oraz okularów. Dopiero po ukończeniu głównej fabuły możliwe staje się wybranie innego koloru dla całego stroju głównego bohatera.
 8. Jak zbierać kryształki chilorium? - Kryształy odnajduje się od samego początku gry, ale początkowo główny bohater nie może dodawać ich do inwentarza. Musisz awansować w głównej fabule na tyle żeby otrzymać specjalny pojemnik do gromadzenia kryształków.
 9. Jak zdobyć i uruchomić nowy motocykl? - Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo przez kilka pierwszych godzin Sam musi przemierzać świat gry pieszo. Sytuacja ulega zmianie po odblokowaniu dzięki postępom w fabule generatora do zasilenia motocykla ze świata gry. W późniejszej fazie kampanii zdobędziesz też plany do wytwarzania własnych maszyn.
 10. Czy w grze jest szybka podróż? - Główny bohater może korzystać z opcji szybkiej podróży, aczkolwiek dopiero od trzeciego rozdziału kampanii. Szybka podróż jest darmowa, aczkolwiek nie można z jej pomocą transportować przenoszonych ładunków.
 11. Do czego służą lajki? - Są one w pewnym stopniu odpowiednim klasycznych punktów doświadczenia. Pozwalają one przede wszystkim na zwiększanie poziomu więzi z placówkami i zwiększaniu Oceny kuriera. W przypadku lajków wysyłanych innym graczom pozwalają z kolei na zacieśnianie z nimi więzi.
 12. Jak wygląda multiplayer? - Jest on bardzo nietypowy, albowiem w trakcie przechodzenia gry nie dochodzi do bezpośrednich spotkań pomiędzy graczami. Światy różnych graczy mogą natomiast "wymieniać się" znakami, stawianymi konstrukcjami czy lootem.
 13. Jak zdobyć pierwsze bronie? - Każdą kolejną broń zdobywa się dzięki awansowaniu w głównym wątku fabularnym. Do walk z żywymi przeciwnikami przydają się między innymi broń palna oraz wyrzutnia bolasów. Do pokonywania wynurzonych można z kolei używać m.in. hematogranatów i specjalnego pistoletu.
 14. Jak uniknąć wynurzonych w drodze na farmę wiatrową? - To jedna z pierwszych trudniejszych scen w grze. W trakcie podróży na farmę wiatrową Sam nie będzie jeszcze dysponował żadnymi broniami do walk z potworami. Główny bohater ma w rezultacie 2 rozwiązania do wyboru - skradanie się lub ucieczka.

Jak pokonywać przeciwników w grze?

W naszym Przewodniku po grze znajdują się dwa ważne i rozbudowane rozdziały na temat staczania walk z żywymi przeciwnikami oraz z wynurzonymi - Death Stranding - poradnik do gry

W naszym Przewodniku po grze znajdują się dwa ważne i rozbudowane rozdziały na temat staczania walk z żywymi przeciwnikami oraz z wynurzonymi:

 1. Konfrontacje z żywymi przeciwnikami - Żywymi przeciwnikami w grze są wrogowie nazywani MUŁ-ami. Sam nie musi z nimi walczyć, gdyż może także im uciekać. Dostępna jest też opcja skradania się. W przypadku przystąpienia do bezpośrednich walk możesz polegać na walce wręcz oraz na różnorakich broniach. MUŁ-ów można też potrącać w trakcie używania pojazdów.
 2. Konfrontacje z wynurzonymi (BTs) - Bardzo różnią się one od walk z przeciwnikami. Sam początkowo jest bezbronny i dopiero w miarę awansowania w grze zdobywa specjalny oręż. Wynurzonych nigdy nie zabija się, a jedynie przepędza. Staje się to możliwe m.in. dzięki używaniu hematogranatów oraz pistoletów przeciwko wynurzonym.

Czy Death Stranding ukaże się na PC?

Tak, nie znamy jeszcze oficjalnej daty premiery wersji PC, ale wstępnie zapowiedziana ona została przez Hideo Kojimę na lato 2020 roku. W momencie przygotowywania niniejszego poradnika nie dysponowaliśmy informacjami w jakich cyfrowych sklepach gra studia Kojima Productions będzie dostępna. Mało prawdopodobne jest z kolei wydanie Death Stranding na konsole Xbox One oraz Nintendo Switch.

Czy Death Stranding jest tzw. symulatorem chodzenia?

Nie, jest to stwierdzenie mocno krzywdzące dla tej produkcji - Death Stranding - poradnik do gry

Nie, jest to stwierdzenie mocno krzywdzące dla tej produkcji. Główny bohater Death Stranding jest postacią, którą możemy przyrównać do swego rodzaju futurystycznego kuriera, aczkolwiek nie oznacza to, że gra jest ekstremalnie monotonna i ogranicza się wyłącznie do przemieszczania od punktu A do punktu B. Rozgrywka jest znacznie bardziej złożona - trzeba planować trasę podróży, balansować ciałem w trakcie przenoszenia większych ładunków, pomagać sobie gadżetami do pokonywania przeszkód, a także unikać potencjalnie niebezpiecznych konfrontacji z bandytami i potworami. Death Stranding premiuje też opcjonalną eksplorację - możemy odnajdywać inne ładunki, surowce, czy interaktywne konstrukcje (w tym te postawione przez innych graczy).

W jakich wersjach sprzedawana jest gra?

Death Stranding oferowane jest w kilku różnych wersjach - Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding oferowane jest w kilku różnych wersjach:

 1. Standardowej - Można ją kupić w pudełku lub cyfrowo. Zawiera ona wyłącznie samą grę.
 2. Cyfrowej Digital Deluxe Edition - Oprócz cyfrowej kopii gry zawiera ona soundtrack, materiał wideo z kręcenia scen do gry, 10 awatarów do PSN, a także dwa złote egzoszkielety, złote okulary przeciwsłoneczne oraz złoty pancerz drugiego poziomu do odblokowania w grze. Sugerowana cena tej wersji to 80 dolarów.
 3. Pudełkowej Special Edition - Oprócz fizycznej kopii gry zawiera ona steelbook, soundtrack, materiał wideo z kręcenia scen do gry oraz złote okulary przeciwsłoneczne do odblokowania w grze. Sugerowana cena tej wersji to 70 dolarów.
 4. Pudełkowej Collector's Edition (powyższy obrazek) - Oprócz fizycznej kopii gry zawiera ona steelbook, soundtrack, materiał wideo z kręcenia scen do gry, brelok z figurką Nendoroid Ludens, walizkę do przenoszenia towarów, kapsułę z Łącznikowym Dzieckiem (BB), 10 awatarów do PSN, a także dwa złote egzoszkielety, złote okulary przeciwsłoneczne oraz złoty pancerz drugiego poziomu do odblokowania w grze. Sugerowana cena tej wersji to 200 dolarów.

Do wszystkich wersji Death Stranding dodawane są też bonusy za złożenie pre-ordera - są to dynamiczny temat z gry, awatar Nendoroid Ludens dla konta PSN, a także wyposażenie Sama w kolorze złotym: okulary przeciwsłoneczne, czapeczka z daszkiem, pancerz oraz egzoszkielet szybkościowy.

Czy można zapisywać stan gry?

Tak, Death Stranding pozwala na tworzenie manualnych sejwów - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, Death Stranding pozwala na tworzenie manualnych sejwów. Na utworzenie nowego zapisu stanu gry możesz zdecydować się, jeśli Sam nie bierze aktualnie udziału w walkach, nie znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, nie siedzi na motocyklu ani nie wykonuje żadnych ważnych czynności związanych z questami. Po spauzowaniu gry możesz przejść do zakładki System i wybrać z niej opcję Save.

W momencie tworzenia nowego sejwa gra nie wyświetla listy zapisów, ale nie musisz obawiać się tego, że poprzedni sejw zostanie nadpisany. Po tym, jak wybierzesz opcję Load, gra wyświetli wszystkie zgromadzone zapisy - na liście będą manualne sejwy, jak również automatyczne tworzone bez twojego udziału. Autozapisy powstają zazwyczaj po dotarciu do jakiegoś punktu kontrolnego czy po ukończeniu jakiegoś zlecenia.

Polecamy tworzyć manualne zapisy szczególnie w tych sytuacjach, które zakładają wkroczenie do lokacji z potworami czy rozegranie misji czasowej. Zmniejszy to ewentualne ryzyko niepowodzenia.

Czy można pomijać scenki przerywnikowe?

Tak, w Death Stranding można pomijać cut-scenki - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, w Death Stranding można pomijać cut-scenki. Należy w tym celu wcisnąć przycisk Options i wybrać opcję Skip. Nie radzimy decydować się na taki krok w trakcie przechodzenia głównej fabuły, bo mogą ominąć cię jakieś ważne wydarzenia. Opcja przewijania cut-scenek przydaje się np. do wyłączania krótkich filmików załączających się po dostarczeniu materiałów do bazy.

Możesz także przyśpieszać "zwykłe" dialogi. Wciśnięcie przycisku na padzie zakończy przedwcześnie daną kwestię dialogową i gra "przeskoczy" do kolejnej wypowiedzi bohatera lub NPC-a. Także i w tym przypadku głównym zastosowaniem tej funkcji jest przyśpieszanie mało istotnych lub powtarzających się rozmów z postaciami niezależnymi.

Jakie znaczenie mają ślady stóp bohatera?

W trakcie podróżowania po świecie gry możesz odnajdywać ślady stóp - pojawiają się one na ziemi po załączeniu skanera - Death Stranding - poradnik do gry

W trakcie podróżowania po świecie gry możesz odnajdywać ślady stóp - pojawiają się one na ziemi po załączeniu skanera. Są one pozostawiane przede wszystkim przez głównego bohatera i w tym przypadku mają dwa "zastosowania": możesz szybko ustalić, skąd przyszedłeś lub gdzie już byłeś oraz ułatwieniu może ulec backtracking, szczególnie w tych misjach, w których po zdobyciu jakiegoś przedmiotu questowego trzeba powrócić do punktu startowego w bazie.

Możesz też natrafiać na ślady stóp innych graczy (wymagane jest prowadzenie rozgrywki w trybie online). W tym przypadku mogą one np. pozwolić ci ustalić jaką trasę podróży obrał inny gracz i może to być pomocne w tych lokacjach, w których trzeba zaliczyć bardziej skomplikowaną wspinaczkę w drodze do celu misji.

Przebyta trasa jest także wyświetlana na mapie świata. Może ci to pomóc przy planowaniu dłuższych podróży.

Czy mogę odzyskać motocykl z początku gry?

Nie, maszyna ta ulega całkowitemu zniszczeniu w prologu gry - Death Stranding - poradnik do gry

Nie, maszyna ta ulega całkowitemu zniszczeniu w prologu gry. Przez kilka pierwszych godzin gry zmuszony zostaniesz do przemierzania świata pieszo. Stan ten nie utrzymuje się na szczęście aż do samego końca kampanii. Będziesz mógł po pewnym czasie wejść w posiadanie nowego motocykla, jak również innych maszyn. Musisz w tym celu dostatecznie awansować w grze oraz spełnić dodatkowe wymagania - w przypadku zastępczego motocykla będzie to konieczność odblokowania planu generatora i skonstruowania takiego urządzenia.

Więcej informacji znajdziesz m.in. na stronie Jak zdobyć i uruchomić nowy motocykl? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Czy świat gry jest w pełni otwarty?

Nie, w Death Stranding nie ma jednej wielkiej mapy i po kolejnych regionach świata gry nie można też podróżować bez jakichkolwiek ograniczeń - Death Stranding - poradnik do gry

Nie, w Death Stranding nie ma jednej wielkiej mapy i po kolejnych regionach świata gry nie można też podróżować bez jakichkolwiek ograniczeń. Gra przede wszystkim nie udostępnia całej mapy świata już po ukończeniu prologu kampanii. Z uzyskaniem dostępu do kolejnych regionów musisz zaczekać aż dostatecznie awansujesz w głównym wątku fabularnym. Dodatkowo dostęp do niektórych obszarów jest zablokowany przez wysokie skały lub przez różnego rodzaju bariery energetyczne. Pola siłowe mogą pozostać aktywne przez całą grę lub zniknąć po tym jak uzyska się stosowne zezwolenie dzięki postępom w głównej fabule.

Dobrą wiadomością jest z kolei to, że do wielu lokacji powiązanych z questami bardzo często można docierać na różne sposoby - możesz zdecydować się np. na wspinaczkę górską lub wybrać dłuższą, choć mniej ryzykowną, okrężną drogę do celu. Nie zawsze jest to niestety możliwe i gra w niektórych misjach może wymusić przejście przez jakiś obszar, w którym dojdzie do ważnego wydarzenia.

Mapa Zjednoczonych Miast Ameryki podzielona jest na regiony, które nie są ze sobą bezpośrednio połączone - Death Stranding - poradnik do gry

Mapa Zjednoczonych Miast Ameryki podzielona jest na regiony, które nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Przykładowo po ukończeniu drugiego epizodu gry główny bohater wyrusza w podróż statkiem do nowego obszaru UCA. Do odwiedzonych już wcześniej regionów można na szczęście bezproblemowo powracać dzięki szybkiej podróży, która jest darmowa i która staje się dostępna począwszy od trzeciego epizodu gry.

Ile rozdziałów ma gra Death Stranding?

Główna kampania w Death Stranding składa się z 14 rozdziałów. Różnią się one między sobą długością. Zazwyczaj w ramach danego epizodu do zaliczenia jest szereg misji fabularnych, choć czas rozgrywki może uleć wydłużeniu jeśli zdecydujesz się na opcjonalną eksplorację lub na misje poboczne.

Komplet informacji o długości gry znajdziesz w rozdziale FAQ na stronie Ile czasu zajmuje przejście gry Death Stranding?

Dlaczego nie działa wciśnięcie przycisku na padzie?

To łatwy do rozwiązania problem, który możesz napotkać w trakcie przechodzenia gry - Death Stranding - poradnik do gry

To łatwy do rozwiązania problem, który możesz napotkać w trakcie przechodzenia gry. Jeżeli gra nie reaguje na wciśnięcie przycisku wydania Samowi jakiegoś polecenia, to prawdopodobnym rozwiązaniem jest to, że należy przytrzymać przycisk zamiast pojedynczego wciśnięcia.

O konieczności przytrzymania przycisku informuje mały okrąg otaczający jego ikonę - przykład takiej akcji pokazuje powyższy obrazek. Warto zaznaczyć, że przytrzymanie nie dotyczy tylko głównych przycisków pada. Niekiedy konieczne może też być przytrzymanie przycisku Options (np. po to żeby rozmontować jakiś obiekt). Odpalisz w ten sposób pożądaną akcję w zastępstwie dla wejścia do menu pauzy (pojedyncze wciśnięcie przycisku Options).

Jak zwinąć drabinę?

Drabina nie jest w Death Stranding przedmiotem jednorazowego użytku - można ją z powrotem zwinąć i zabrać - Death Stranding - poradnik do gry

Drabina nie jest w Death Stranding przedmiotem jednorazowego użytku - można ją z powrotem zwinąć i zabrać. Musisz w tym celu ustawić się obok drabiny i przytrzymać przycisk Options w celu wydania polecenia jej zwinięcia (Collapse Ladder). Po zwinięciu drabiny możesz ponownie dodać ją do inwentarza i użyć jej w innym miejscu.

Ważną informacją jest to, że nie możesz zabierać ze sobą drabin rozstawionych przez innych graczy. Na szczęście można z nich bezproblemowo korzystać i jest to bardzo pomocne jeśli w danym momencie nie przenosisz drabiny lub po prostu jeśli chcesz zaoszczędzić czas na rozstawienie jej.

Czy w grze są zlecenia czasowe?

Tak, niektóre zlecenia mogą wymuszać zmieszczenie się w narzuconym limicie czasu - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, niektóre zlecenia mogą wymuszać zmieszczenie się w narzuconym limicie czasu. Informacja o limicie czasowym (Delivery Time Limit) wyświetlana jest w opisie zlecenia - w przykładzie z powyższego obrazka główna misja Cryptobiote Delivery musi zostać zaliczona w przeciągu 30 minut.

Radzimy wykonywać manualne zapisy stanu gry przed rozpoczęciem każdego zadania z limitem czasowym. Swoje szanse możesz też zwiększać korzystając z pojazdów w tego typu misjach oraz planując trasę podróży na mapie świata po to, żeby nie marnować czasu na błądzenie czy żmudną wspinaczkę.

Czy gra ma podział na główne i poboczne misje?

Death Stranding nie ma tradycyjnego podziału na główne i poboczne zlecenia, aczkolwiek możliwe jest rozróżnienie ważnych i mniej istotnych zadań - Death Stranding - poradnik do gry

Death Stranding nie ma tradycyjnego podziału na główne i poboczne zlecenia, aczkolwiek możliwe jest rozróżnienie ważnych i mniej istotnych zadań.

 1. Najważniejsze są zlecenia dla Sama (Orders for Sam) - Są to misje fabularne i każda z nich jest unikalna. Należy jednak zaznaczyć, że nie trzeba ukończyć 100% zleceń dla Sama żeby zaliczyć główny wątek fabularny gry. Niektóre questy są opcjonalne, choć warto zajmować się wszystkimi po to żeby odblokować wszystkie możliwe nagrody (w tym także unikalne gadżety).
 2. Zlecenia standardowe (Standard Orders) to poboczne misje, które cechują się niskim poziomem skomplikowania. Zazwyczaj chodzi w nich o przetransportowanie ładunku z punktu A do punktu B i np. pilnowanie się po drodze żeby go nie zniszczyć. Misje te nie przyznają żadnych unikalnych nagród i otrzymuje się za nie mniej lajków. W dalszej części gry możesz również odblokować zlecenia standardowe dla botów. Są to zautomatyzowane kontrakty, które realizowane są przez maszyny.

Oprócz wymienionego powyżej głównego podziału w grze są też dostępne różnorakie aktywności o charakterze społecznościowym. Mogą one dotyczyć np. dostarczania zaginionego sprzętu (Lost Cargo) czy podejmowanie się zleceń otrzymywanych od innych graczy.

Czy w Death Stranding są znajdźki?

Tak, w trakcie rozgrywki możesz zajmować się odnajdywaniem sekretów - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, w trakcie rozgrywki możesz zajmować się odnajdywaniem sekretów. Znajdźkami w grze są między innymi karty pamięci Memory Chip, na które możesz natrafiać podczas swobodnej eksploracji otoczenia. Możesz odczytywać dane zapisane na zdobytych kartach pamięci - dokładniej omówiliśmy to na osobnej stronie Jakie zastosowanie mają karty pamięci? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Czy Death Stranding jest trudną grą?

Nie, Death Stranding nie jest trudną grą i dodatkowo można do woli zmieniać poziom trudności - Death Stranding - poradnik do gry

Nie, Death Stranding nie jest trudną grą i dodatkowo można do woli zmieniać poziom trudności. Gra pozwala wybrać jeden z czterech poziomów trudności. Na szczególną uwagę zasługuje najniższy poziom trudności (Very Easy). Został on przygotowany z myślą o graczach, których interesuje jedynie poznanie fabuły gry i którzy oczekują minimalnego poziomu wyzwania. Nasze sugestie odnośnie doboru poziomu trudności znajdziesz na osobnej stronie Porady na start.

Poziom trudności można swobodnie zmieniać w menu opcji. Na taki krok możesz zdecydować się np. jeśli będziesz miał wyjątkowo duże problemy z przetrwaniem jakiegoś starcia z przeciwnikami.

Dlaczego rozwijane menu nie pokazuje całego inwentarza?

Po wywołaniu rozwijanego menu możesz zauważyć, że nie znajdują się w nim wszystkie przedmioty z aktualnego inwentarza głównego bohatera - Death Stranding - poradnik do gry

Po wywołaniu rozwijanego menu możesz zauważyć, że nie znajdują się w nim wszystkie przedmioty z aktualnego inwentarza głównego bohatera. Nie jest to błąd gry, tylko wynik działania mechanizmu limitującego liczbę przedmiotów wyświetlanych na pojedynczej stronie. Musisz wcisnąć prawą gałką analogową, by przejść na kolejną stronę inwentarza. Informacja o liczbie stron wyświetlana jest w prawym dolnym rogu ekranu - w przykładzie z powyższego obrazka są to dwie strony.

Czy mogę powrócić do startowego regionu w dalszej części gry?

Po tym jak dostatecznie awansujesz w głównym wątku fabularnym Sam dotrze do portu Knot City celem wejścia na pokład na statku i wyruszenia w podróż na zachód - Death Stranding - poradnik do gry

Po tym jak dostatecznie awansujesz w głównym wątku fabularnym Sam dotrze do portu Knot City celem wejścia na pokład na statku i wyruszenia w podróż na zachód. Będziesz mógł powrócić do początkowych wschodnich regionów UCA w dalszej części gry, ale przed wyruszeniem w podróż warto załatwić zaległe sprawy. Mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju pobocznych zleceniach. Jeśli masz w dzienniku jakieś aktywne opcjonalne kontrakty, to doprowadź je do końca zanim zjawisz się w porcie.

Po tym jak awansujesz do trzeciego rozdziału gry odblokowana zostanie szybka podróż i pozwoli ona na przenoszenie się do wszystkich startowych lokacji gry. Mechanikę tę dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Czy w grze jest szybka podróż?

Czy w grze jest crafting?

Tak, w Death Stranding jest dostępny crafting i możesz dzięki niemu wytwarzać nowe przedmioty - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, w Death Stranding jest dostępny crafting i możesz dzięki niemu wytwarzać nowe przedmioty. Po dotarciu do dowolnej sojuszniczej lokacji możesz wejść w interakcję z terminalem i wybrać pozycję Stwórz sprzęt (Fabricate Equipment).

 1. Sam może wytwarzać obiekty wyłącznie na bazie odblokowanych planów. Kolejne plany będziesz pozyskiwał dzięki postępom w głównej fabule.
 2. Wyprodukowanie każdego przedmiotu wiąże się z zużyciem określonej liczby materiałów. Jeśli dana lokacja nie dysponuje potrzebnymi surowcami to możesz udać się do innej lokacji (liczba zapasów jest inna dla każdej z nich) lub je dostarczyć. W tym drugim przypadku możesz pozyskać gotowe materiały (np. dzięki eksploracji świata gry) lub przetrworzyć / poddać recyklingowi niepotrzebny sprzęt.

Czy PS+ jest wymagany do trybu multiplayer?

Nie, abonament PlayStation Plus nie jest wymagany do multiplayera - Death Stranding - poradnik do gry

Nie, abonament PlayStation Plus nie jest wymagany do multiplayera. Możesz grać w trybie online oraz korzystać ze wszystkich oferowanych przez grę elementów społecznościowych, nawet jeśli nie masz wykupionej subskrypcji PS+. Nadal możliwa będzie wymiana lajków, przedmiotów oraz zleceń pomiędzy różnymi graczami oraz ich światami.

Czy w Death Stranding występują zróżnicowane lokacje?

Tak - Death Stranding - poradnik do gry

Tak. Oficjalne materiały prasowe gry mogą sugerować, że przez całą grę podróżuje po podobnie wyglądających lokacjach, ale nie jest to na szczęście odzwierciedlenie faktycznego stanu gry. Tereny nizinne, lasy, wzgórza i niewielkie łańcuchy górskie to nie wszystko co ma do zaoferowania go. Główny bohater w dalszych rozdziałach kampanii odwiedza przede wszystkim wysoko położone lokacje w górach i oznacza to konieczność przebijania się przez warstwy śniegu. Atrakcją mogą też być różnorakie tereny wulkaniczne, których eksploracja może wiązać się z koniecznością dodatkowego unikania trujących gazów wydobywających się z ziemi.

Czy można pominąć napisy końcowe?

Niestety nie - Death Stranding - poradnik do gry

Niestety nie. Napisy końcowe (credits / lista płac) załączają się najpierw w rozdziale 13 i następnie w rozdziale 14 po obejrzeniu właściwego zakończenia gry. W żadnym z tych przypadków nie przewidziano możliwości pominięcia ich czy ich przyśpieszenia. Musisz wytrwać do końca.

Czy Death Stranding poprawnie działa na zwykłym PS4?

Tak, gra ładnie wygląda i dobrze działa także na bazowej wersji konsoli PS4 - Death Stranding - poradnik do gry

Tak, gra ładnie wygląda i dobrze działa także na bazowej wersji konsoli PS4. Jest to zapewne częściowo wynikiem użycia silnika graficznego Decima, który świetnie sprawował się w grze Horizon: Zero Dawn i również oferował komfortową zabawę na zwykłej PS4.

W trakcie przygotowywania poradnika nie doświadczyliśmy żadnych poważnych błędów dotyczących stabilności rozgrywki czy szybkości doczytywania tekstur. Pojawiały sie niewielkie spadki animacji szczególnie w trakcie walk z bossami w lokacjach pokrytych smołą. Nie były one jednak znaczące i nie powodowały większego dyskomfortu.

Czy Death Stranding ma trudną platynę?

Tak i nie. Zdobycie platynowego trofeum nie wymaga bardzo użych umiejętności, ale zajmie ci mnóstwo czasu. Death Stranding jest przede wszystkim grą z bardzo długim głównym wątkiem fabularnym (około 50 godzin). Po doliczeniu do tego wymagań poszczególnych trofeów z łatwością można spędzić z grą ponad 100 godzin.

Trofea Death Stranding w zdecydowanej większości nie wymuszają perfekcyjnej gry i dodatkowo całą kampanię możesz zaliczyć na dowolnym poziomie trudności. Niestety w celu spełnienia wymagań niektórych osiągnięć konieczne będzie wielokrotne powtarzanie tych samych czynności (np. zajmowanie się kolejnymi standardowymi zleceniami, które są bardzo podobne do siebie). Więcej informacji o zdobyciu "platyny" znajdziesz w naszym poradniku trofeowym do Death Stranding.

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów prehistorycznych, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. W swoim dorobku autorskim, oprócz ponad 200 poradników, ma również m.in. recenzje, zapowiedzi i teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki oraz taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując - w granicach rozsądku i wolnego czasu - na trofki i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę, szczególnie autorstwa Stephena Kinga oraz seriale (z klasyków najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Natalia "N.Tenn" Fras


Informacje o Death Stranding - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 98, ilustracje: 718 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 7 listopada 2019, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 7 listopada 2019, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Death Stranding - poradnik do gry