Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Cyberpunk 2077: Porady na start Cyberpunk 2077 poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia 2021

Na tej stronie poradnika znajdziesz zestaw porad na start do gry Cyberpunk 2077. Zwracamy uwagę na różne kwestie powiązane m.in. z eksploracją świata gry, rozwojem postaci czy ułatwianiem sobie zabawy. Są to tematy, które powinny zainteresować początkujących graczy przechodzących kampanię w grze po raz pierwszy. Niektóre z tych rzeczy dokładniej omówiliśmy na oddzielnych stronach przewodnika po grze.

Normalny poziom trudności to optymalny wybór do pierwszego przejścia gry

Cyberpunk 2077 oferuje 4 główne poziomy trudności - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Cyberpunk 2077 oferuje 4 główne poziomy trudności. Poszczególne poziomy różnią się między sobą przede wszystkim tym jak skutecznie musisz zarządzem rozwojem postaci i jej wyposażeniem. Grając na wyższych poziomach trudności trzeba rozsądnie rodzielać punkty umiejętności i punkty atutów, kupować przydatne wszczepy, dysponować jak najlepszymi broniami i pancerzami, polegać na najbardziej użytecznych przedmiotach jednorazowego użytku, a także pomagać sobie zaawansowanymi technikami walki, skradania się i hakowania. Normalny poziom trudności to optymalny wybór na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy.

Niezależnie od wybranego poziomu trudności możesz w menu opcji w zakładce Rozgrywka przejść do sekcji Ułatwienia dostępu i załączyć asystenta celowania. Jest on szczególnie pomocny podczas gry na padzie, gdyż niejednokrotnie możesz zostać zmuszony do oddania precyzyjnych strzałów do wyraźnie oddalonych przeciwników.

Stopnie trudności dokładniej omówiliśmy na stronie Wybór poziomu trudności w naszym przewodniku.

Nie polegaj wyłącznie na autozapisach - sam też sejwuj często grę

Cyberpunk 2077 pozwala na tworzenie manualnych i szybkich zapisów stanu gry - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Cyberpunk 2077 pozwala na tworzenie manualnych i szybkich zapisów stanu gry. Zdecydowanie radzimy z nich korzystać i nie ograniczać się wyłącznie do korzystania z automatycznych sejwów.

Ręczne zapisy mogą cię przede wszystkim uchronić przy ważnych wyborach - konsekwencją "złej" decyzji może być np. zawalenie jakiegoś zadania czy przegapienie szansy otrzymania jakiejś nagrody. Sejwowanie gry może ci też uratować skórę np. w lokacjach z pułapkami, w miejscach, w których się skradasz (gra pozwala do woli sejwować w trybie ukrycia) czy podczas zaliczania mini-gier hakerskich.

Zalicz wszystkie cztery lekcje w samouczku VR

Niedługo po ukończeniu prologu dla wybranego przez ciebie pochodzenia V zmuszony zostaniesz do rozegrania samouczka V objaśniającego podstawowe mechaniki rozgrywki - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Niedługo po ukończeniu prologu dla wybranego przez ciebie pochodzenia V zmuszony zostaniesz do rozegrania samouczka V objaśniającego podstawowe mechaniki rozgrywki. Obowiązkowe są tylko 2 spośród 4 lekcji samouczka - dotyczące prowadzenia walk z użyciem broni palnej oraz polegania na hakowaniu.

Nie kończ samouczka już po 2 lekcjach. Dwie pozostałe lekcje nie są bardzo długie, a pozyskana dodatkowa wiedza bardzo może ci się przydać. W ramach dwóch kolejnych lekcji VR poznasz podstawy skradania się oraz staczania walk wręcz. Uzyskane z tych lekcji informacje mogą przydać się już w trakcie pierwszej misji aktu 1, w której Jackie i V muszą zbadać mieszkanie okupowane przez wrogów.

Skaner jest darmowy i warto go często odpalać

W grze Cyberpunkt 2077 dostępny jest tryb skanowania otoczenia - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W grze Cyberpunkt 2077 dostępny jest tryb skanowania otoczenia. Podstawowe działanie skanera jest bardzo zbliżone do wiedźmińskich zmysłów z gry Wiedźmin 3 Dziki Gon czy do trybu detektywistycznego z gier z serii Batman Arkham - skaner może pomagać w eksploracji otoczenia poprzez oznaczanie lootu i interaktywnych rzeczy.

Skaner ma też jednak inne ważne funkcje i jedną z ważniejszych jest pomoc przy hakowaniu - możesz wynajdywać urządzenia oraz przeciwników nadających się do zhakowania i następnie wybierać hacki z listy poleceń. Po tym jak w ramach głównej fabuły zdobędziesz wszczep optyczny V będzie tez mógł prześwietlać przeciwników po to żeby np. odczytywać ich słabe strony czy wysokości nagród za ich pokonanie.

Działanie skanera dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Skanowanie.

Rozważ stworzenie nieco bardziej wszechstronnego bohatera

Jest to zalecany przez nas wybór na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy i grania na normalnym poziomie trudności - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Jest to zalecany przez nas wybór na potrzeby ukończenia gry po raz pierwszy i grania na normalnym poziomie trudności. W przypadku wyboru jednego z wyższych ustawień trudności wskazane jest już dążenie do specjalizacji w jakiejś dziedzinie po to żeby wycisnąć z niej maksimum na potrzeby zaliczania niebezpiecznych scen.

Wszechstronność swojego bohatera możesz zwiększać:

  1. Nie wydając wszystkich punktów atrybutów na 1-2 atrybuty. Nie powinieneś rozwijać wszystkich atrybutów po równo, ale dzięki rezygnacji ze specjalizacji będziesz mógł korzystać z premii atrybutów w różnych rodzajach sytuacji.
  2. Nie wydając punktów atutów na atuty tylko z kilku drzewek umiejętności. Jest to szczególnie istotne w początkowej fazie rozgrywki, gdyż w grze jest kilka bardzo przydatnych "startowych" atutów z różnych drzewek.
  3. Nie dążąc do jednego sposobu eliminacji wrogów. Dobrze byłoby, gdyby V w pewnym zakresie był w stanie radzić sobie z zagrożeniami, polegając na otwartych starciach, skradaniu się oraz hakowaniu. Dopiero po opanowaniu podstaw w tych dziedzinach warto bardziej rozwijać techniki powiązane z preferowanym stylem gry.

Po więcej informacji i porad przejdź na strony Rozwój postaci oraz Najlepsze atuty - które?.

Szukaj okazji do łatwego gromadzenia XP i reputacji

W Cyberpunku 2077 możesz rozwijać swoją postać oddzielnie awansując ją na kolejne poziomy doświadczenia i na kolejne poziomy reptuacji - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W Cyberpunku 2077 możesz rozwijać swoją postać oddzielnie awansując ją na kolejne poziomy doświadczenia i na kolejne poziomy reptuacji. Punkty doświadczenia możesz zdobywać przede wszystkim dzięki zaliczaniu misji (także tych pobocznych). Dobrym sposobem na szybsze pozyskiwanie XP mogą też być hakowanie jak największej liczby przedmiotów z otoczenia (ilość dostępnej pamięci RAM do hakowania samoczynnie odnawia się) oraz rozmontowywanie i tworzenie jak największej liczby przedmiotów (XP z tytułu craftingu).

Reputację możesz zdobywać przede wszystkim wykonując wszelakiego rodzaju czynności pomagające w utrzymaniu porządku na ulicach Night City. Także i tu mogą ona być nagrodą za zaliczane misje, aczkolwiek reputację łatwo można też zdobywać, biorąc udział w neutralizowaniu rozbojów i przestępstw oraz zwalczaniu przestępczości zorganizowanej (niebieskie punkty na mapie miasta).

Po więcej wskazówek zajrzyj na strony Reputacja i XP - jak szybciej zdobywać?.

Nie ignoruj tematu leczenia V z ciężkich obrażeń

W Cyberpunk 2077 domyślnie zdrowie regeneruje się tylko do poziomu 60% i tylko poza walkami - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W Cyberpunk 2077 domyślnie zdrowie regeneruje się tylko do poziomu 60% i tylko poza walkami. Musisz mieć świadomość tego, że samo ukrycie się za zasłoną nie wystarczy do powrócenia po chwili do walk w lepszym stanie zdrowia. W grze można na różne sposoby usprawniać automatyczne leczenie (m.in. kupując atut Regeneracja, który potrafi odnawiać hp także podczas walk) oraz wydłużać pasek zdrowia. Mimo wszystko podejmowanie ryzykownych działań nie jest wskazane.

Możesz leczyć V dzięki przedmiotom jednorazowego użytku, które występują w różnorakich odmianach. Bardzo przydatne są m.in. różne odmiany specyfiku MaxDoc, które pozwalają błyskawicznie odzyskać część zdrowia. Alternatywnie możesz też np. postawić na powolną regenerację przez określony czas.

Wszystkie główne sposoby leczenia V oraz zwiększania jego/jej żywotności zestawiliśmy na stronie Leczenie - jak odzyskiwać zdrowie?.

Miej w gotowości trzy różne bronie

Cyberpunk 2077 pozwala umieścić trzy różne bronie w aktywnych slotach inwentarza i wszystkie 3 sloty są dostępne od samego początku gry - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Cyberpunk 2077 pozwala umieścić trzy różne bronie w aktywnych slotach inwentarza i wszystkie 3 sloty są dostępne od samego początku gry. Pozwala to płynnie przełączać się pomiędzy tymi broniami (tzn. bez konieczności otwierania inwentarza) - czy to poprzez wciśnięcie klawisza / użycie rolki myszy do wybrania kolejnej broni czy wywołanie rozwijanego menu aktywnego ekwipunku.

Polecamy umieszczać różne odmiany broni w aktywnych slotach. Pozwoli ci to przede wszystkim kontynuować walki po wyczerpaniu zapasów amunicji do danej kategorii broni, a także być gotowym na różne sytuacje, np. na walkę w zwarciu (także przy użyciu broni białej) oraz do atakowania z dużych odległości.

Po więcej porad i wskazówek przejdź na stronę Ekwipunek z naszego przewodnika po grze.

Sprawdzaj wszystkie odwiedzane lokacje pod kątem okazji do hakowania

Hakowanie w Cyberpunk 2077 może mieć przeróżne zastosowania i możesz polegać na nim (przynajmniej w ograniczonym zakresie) nawet jeśli nie tworzysz buildu postaci w całości pod kątem zwiększania umiejętności hakerskich - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Hakowanie w Cyberpunk 2077 może mieć przeróżne zastosowania i możesz polegać na nim (przynajmniej w ograniczonym zakresie) nawet jeśli nie tworzysz buildu postaci w całości pod kątem zwiększania umiejętności hakerskich.

Dobrym pomysłem jest aktywowanie skanera po wkroczeniu do każdej nowej lokacji żeby łatwo dowiedzieć się co i kogo można potencjalnie zhakować. Polecamy przede wszystkim szukać okazji do odwracania uwagi przeciwników (po to żeby ich zaskoczyć lub ominąć) oraz do "skanowania" okolicy dzięki hackowi Ping (możesz dzięki niemu np. łatwo poznać rozmieszczenie okolicznych przeciwników). Wiele popularnych hacków nie zużywa RAM-u lub potrzebuje tylko 1-2 RAM-u i dzięki temu można ich używać praktycznie od początku gry.

Dodatkowe informacje i porady związane z tą tematyką znajdziesz m.in. na stronie Hakowanie.

Pozbywaj się niepotrzebnego sprzętu, ale nie kupuj atutu Złomowanie

W Cyberpunk 2077 obowiązuje limit udźwigu, który może ci znacząco utrudniać rozgrywkę poprzez zmniejszenie mobilności postaci - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W Cyberpunk 2077 obowiązuje limit udźwigu, który może ci znacząco utrudniać rozgrywkę poprzez zmniejszenie mobilności postaci. Rekomendowanym działaniem jest pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy po każdej większej zakończonej misji czy sekcji eksploracyjnej. W pierwszej kolejności pozbywaj się broni i elementów pancerza, bo to te rzeczy zazwyczaj najwięcej ważą. Niepotrzebne ci rzeczy najlepiej odkładać w skrytce w apartamencie V lub po prostu sprzedawać.

Niektóre z odnajdywanych rzeczy klasyfikowane są jako rupiecie. W tym przypadku ich głównym zastosowaniem jest przerabianie ich na materiały do craftingu poprzez ich rozmontowywanie. Proces ten teoretycznie możesz zautomatyzować odblokowując atut Złomowanie z kategorii Wytwarzanie (powyższy obrazek), ale zdecydowanie odradzamy jego zakup. Dzieje się tak dlatego, że atut ten automatycznie rozmontowuje wszystkie odmiany rupieci. Niektóre z odnajdywanych tego typu przedmiotów są warte np. 750 kredytów i mogą być przez to dobrym źródłem zarobku. W przypadku posiadania atutu Złomowanie zostaną one zniszczone bez pytania czy chciałbyś je zachować i później sprzedać.

Inne wskazówki i porady możesz też znaleźć na stronach Limit udźwigu - jak zwiększać? oraz Rupiecie - czy mają zastosowanie?.

Pokonani wrogowie często pozostawiają lepsze bronie i pancerze

W trakcie przechodzenia kampanii w Cyberpunk 2077 powinieneś spodziewać się tego, że często będziesz zmieniał elementy ekwipunku na lepsze - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia kampanii w Cyberpunk 2077 powinieneś spodziewać się tego, że często będziesz zmieniał elementy ekwipunku na lepsze. Głównym sposobem pozyskiwania lepszego ekwipunku jest przeszukiwanie zwłok pokonanych przeciwników oraz lokacji, w których przebywali zabici wrogowie. Bardzo często możesz odnajdywać sprzęty o wyższych statystykach od aktualnie posiadanych. Gra pozwala łatwo odczytywać najważniejsze zmiany - możesz dowiedzieć się o większej liczbie obrażeń na sekundę (DPS) lub o silniejszym pancerzu. Oczywiście same "cyferki" to nie wszystko i w przypadku niektórych rzeczy dodatkową ich wartością są ich dodatkowe parametry (np. zadawanie obrażeń chemicznych albo zwiększona odporność na konkretny rodzaj obrażeń).

Lepsze rzeczy możesz również pozyskiwać kupując je u handlarzy (jest to niestety zazwyczaj bardzo kosztowne) oraz polegając na craftingu - gra pozwala na ulepszanie posiadanych już przedmiotów w oparciu o posiadane schematy. Mogą się dzięki temu zwiększać ich statytystyki i ich "żywotność". Jest to szczególne ważne w przypadku unikalnych, ikonicznych przedmiotów.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji i porad, to zajrzyj do rodziału Crafting i ulepszanie broni.

Sprawdzaj poziom ryzyka przed rozpoczęciem misji i zaatakowaniem przeciwnika

Każdy quest z dziennika V opisany jest poziomem ryzyka, który oznacza po prostu przewidywany poziom wyzwania dla głównego bohatera - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Każdy quest z dziennika V opisany jest poziomem ryzyka, który oznacza po prostu przewidywany poziom wyzwania dla głównego bohatera. Radzimy odkładać na później wszystkie te zadania i kontrakty, które mają wysoki lub bardzo wysoki poziom ryzyka. Może się bowiem zdarzyć tak, że w trakcie zaliczania danej misji spotkasz np. silnych przeciwników, którzy będą stanowili duże wyzwanie dla bohatera. Do tego typu misji powracaj w dalszej części zabawy.

Gra oznacza ponadto bardzo silnych przeciwników ikonami czaszki - przystąpienie do starcia jeden na jednego z tego typu oponentem może mieć opłakane skutki. Także i w tym przypadku uniwersalną poradą jest to żeby zaczekać z konfrontacją aż bohater stanie się silniejszy i lepiej wyposażony. Jeżeli nie jest to możliwe, to dobrym pomysłem jest przekradnięcie się obok silnego wroga (najlepiej w połączeniem z odwróceniem jego uwagi hakowaniem).

Po więcej porad na drugi z wymienionych tematów zajrzyj na stronę Nie mogę pokonać wrogów - dlaczego?.

Unikaj niepotrzebnych kłopotów z prawem

Popełnianie przestępstw w świecie gry sprawi, że znajdziesz się na celowniku policji, która zacznie polować na głównego bohatera - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Popełnianie przestępstw w świecie gry sprawi, że znajdziesz się na celowniku policji, która zacznie polować na głównego bohatera. Gra może cię ostrzegać o tym, że jesteś bliski rozpoczęcia policyjnego pościgu i że powinieneś zaprzestać aktualnych działań. Jeśli zignorujesz tę wiadomość, to obok mini-mapy zaczną pojawiać się gwiazdki symbolizujące poziom policyjnego pościgu. W celu unikania niepotrzebnych konfrontacji nie atakuj nikogo w przestrzeni publicznej i nie zbliżaj się do funkcjonariuszy wykonujących czynności służbowe. Reakcję policji może też sprowokować kradzież auta polegająca na wyrzuceniu kierowcy z kabiny.

Stróżom prawa najlepiej jest spróbować uciec. W przypadku bezpośredniej konfrontacji musisz liczyć się z tym, że policjanci będą świetnie uzbrojeni, że będą mogli wezwać posiłki, oraz że będą mogły im towarzyszyć policyjne maszyny, które jeszcze bardziej utrudnią ujście z życiem.

Więcej informacji o potencjalnych kłopotach z prawem znajdziesz na stronie Kradzież i inne przestępstwa.

Mini-mapa może ci ułatwiać dostrzeganie wielu rzeczy

Mini-mapa jest dostępna w Cyberpunk 2077 od samego początku przygody i dzięki jej dostępności prowadzenie rozgrywki staje się przyjemniejsze - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Mini-mapa jest dostępna w Cyberpunk 2077 od samego początku przygody i dzięki jej dostępności prowadzenie rozgrywki staje się przyjemniejsze. Nie radzimy jej wyłączać, bo możesz niepotrzebnie utrudnić sobie grę. Dwa główne zastosowania mini-mapy to:

  1. Śledzenie przeciwników - Możesz odczytywać ich pozycje oraz dowiadywać się w jaką stronę są zwróceni. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie tych przeciwników, którzy są znani bohaterowi, tzn. zostali wcześniej przez niego dostrzeżeni.
  2. Odnajdywanie drogi do celu - Gra może cię prowadzić do kolejnego celu aktywnego zadania i jest to szczególnie pomocne podczas przemierzania wielopoziomowych lokacji. Odnalezienie schodów czy innego przejścia we własnym zakresie może być wtedy dość kłopotliwe.

Po więcej podobnych porad zajrzyj do rozdziału Eksploracja w naszym przewodniku po grze.

Gra na bieżąco dodaje nowe znaczniki do mapy świata

Po tym jak po raz pierwszy wywołasz mape świata możesz odnieść wrażenie, że jest ona dość pusta, ale jest to mylące - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

Po tym jak po raz pierwszy wywołasz mape świata możesz odnieść wrażenie, że jest ona dość "pusta", ale jest to mylące. Nowe questy i aktywności pojawiają się na mapie gdy dostatecznie się do nich zbliżysz, np. w momencie wkroczenia do nowej dzielnicy Night City. Zdecydowanie nie będziesz narzekał na brak atrakcji.

Niektóre znaczniki z mapy świata są początkowo niewiadomymi - mogą to być pytajniki lub ikony questów bez ich dokładnych opisów. Możesz podejrzeć jedynie orientacyjny poziom ryzyka danej misji czy aktywności. Stan ten możesz oczywiście odmienić i dokonuje się tego poprzez zbliżenie się do znacznika. Spowoduje to odkrycie wszystkich szczegółów na jego temat.

Po więcej informacji zajrzyj na stronę Pytajniki na mapie - czy są w grze?. Wszystkie ważne lokacje Night City uwzględniliśmy również w naszym Atlasie świata.

Niektóre opcje dialogowe wymagają szybkiej reakcji

W grze Cyberpunk 2077 nie wszystkie rozmowy mają statyczny charakter - Cyberpunk 2077: Porady na start - Cyberpunk 2077 - poradnik do gry

W grze Cyberpunk 2077 nie wszystkie rozmowy mają "statyczny" charakter. W trakcie niektórych konwersacji na ekranie może pojawiać się pasek pozostałego czasu na reakcję. Warto się pilnować, gdyż jeśli nie zdążysz z wybraniem odpowiedzi, to V będzie milczał i w żaden sposób nie zareaguje. Wybranie czasowo ograniczonej reakcji może poprowadzić rozmowę w inny sposób czy np. uchronić cię przed rozzłoszczeniem rozmówcy.

Podczas rozmów możesz też być świadkiem specjalnych opcji dialogowych. Mogą one być dostępne np. tylko jeśli dostatecznie rozwinąłeś któryś z głównych atrybutów V. Także i one mogą poprowadzić rozmowę na inne tory lub np. "popisać się" przed rozmówcą szeroką wiedzą.

Po więcej informacji na temat spotkań z postaciami niezależnymi przejdź na stronę Rozmowy z NPC-ami.