Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Call of Cthulhu - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Call of Cthulhu - poradnik do gry

Call of Cthulhu - poradnik do gry

Zew mrocznej przygody. Poradnik do Call of Cthulhu to kompleksowy zbiór porad oraz szczegółowa solucja do tej mrocznej gry przygodowej. Z poniższej lektury dowiesz się w jakie umiejętności warto zainwestować, jak uniknąć wrogów oraz bezproblemowo ukończyć wszystkie rozdziały.

Ostatnia aktualizacja: 30 października 2018

Niniejszy poradnik do gry Call of Cthulhu przygotuje was na kilkanaście klimatycznych godzin rozgrywki w świecie H. P. Lovecrafta. Poradnik ten to kompendium wiedzy, w którym każdy gracz, niezależnie od stopnia znajomości uniwersum, znajdzie odpowiedzi na pytania i porady związane z rozgrywką. Poradnik bierze na celownik najważniejsze kwestie, takie jak interakcje z postaciami niezależnymi, poruszanie się w świecie gry czy kompletowanie przedmiotów, jak i z pozoru trywialne, jak kolejność wykonywanych czynności i ich potencjalny wpływ na otoczenie.

Poradnik otwierają porady na start i opis podstawowych mechanizmów rozgrywki, gdzie każdy gracz znajdzie informacje potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki. Tutaj dowiesz się, między innymi, jak rozwój umiejętności wpływa na prowadzenie rozmów z postaciami niezależnymi i w jakim stopniu będzie miało to przełożenie na dostępne wybory czy ich konsekwencje. Znajdziesz tutaj również rozdziały poświęcone rozwojowi postaci, a w nich szczegółowy opis wszystkich dostępnych dla gracza umiejętności, sposób ich rozwoju, ograniczenia z tego wynikające jak i ich ostateczny wpływ na kreowanie fabuły. Zapoznasz się tutaj także z wyjaśnieniem działania mechaniki ukrywania, przeszukiwania pomieszczeń, jak i opisem trybu retrospekcji.

W poradniku nie mogło oczywiście zabraknąć wyczerpującej solucji. Znajdziesz tam szczegółowy opis przejścia każdego z rozdziałów i wchodzących w ich skład misji, a także alternatywnych dróg dotarcia do celu i wykonania zadania. Opis każdego rozdziału jest bogato ilustrowany, a w razie konieczności wsparty materiałem wideo, pokazującym, krok po kroku, proces rozwiązywania danej zagadki czy problemu. W tekście znajduje się też rzecz jasna rozbudowany dział FAQ, w którym odpowiadamy na wszelkie nurtujące młodego miłośnika uniwersum Cthulhu pytania. Tutaj właśnie dowiesz się, w jaki sposób rozwiązać trudną zagadkę, jak uzupełnić olej w lampie, jak podczas jednego podejścia do gry odblokować możliwie najwięcej osiągnięć, czy w które zdolności postaci zainwestować na początku rozgrywki, by nie zablokować sobie żadnego wyboru związanego z fabułą.

Poradnik zamyka sekcja Aneks, w której znalazły się nie mniej ważne informacje. To tutaj poczytasz o wymaganiach sprzętowych i dowiesz się, czy twoja maszyna pozwoli na płynną rozgrywkę, poznasz tajniki sterowania na każdej z platform i przejrzysz rozbudowany rozdział poświęcony trofeom i osiągnięciom, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje, wsparte materiałami wideo, na temat ich odblokowywania.

Call of Cthulhu to mroczna gra przygodowa, łącząca elementy thrillera psychologicznego, skradanki i horroru, bazująca na twórczości amerykańskiego pisarza H.P. Lovecrafta. Gra oparta została na mitologii Cthulhu, głównym bohaterem zaś jest Edward Pierce – prywatny detektyw, którego zadaniem jest wyjaśnienie tajemniczej śmierci lokalnej artystki Sary Hawkins i jej rodziny. Śledztwo bardzo szybko przybiera nieoczekiwany obrót, a w intrygę wplątane zostają zarówno tajemnicze zaginięcia, szalony doktor eksperymentujący na pacjentach, okaleczone ciała wielorybów, jak i sam tytułowy Cthulhu, znany miłośnikom uniwersum jako Wielki Śniący. Zabawa w Call of Cthulhu prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby i opiera się na eksploracji i rozwiązywaniu zróżnicowanych zagadek logicznych i środowiskowych. W grze zaimplementowano także elementy RPG, pozwalające na rozwój umiejętności bohatera wraz z postępami w rozgrywce. Za stworzenie gry odpowiada zespół Cyanide Studio, znany w głównej mierze z serii gier Styx, tytuł zaś wydany został przez firmę Focus Home Interactive na platformy PC, PS4 i XONE.

Porady na start

Zanim na dobre rozpoczniesz rozgrywkę w Call of Cthulhu, zalecamy zapoznanie się z poradami na start. Pozwolą one bezboleśnie wejść w zakręcony – dla laika uniwersum – świat i wyjaśnią podstawowe mechaniki rządzące rozgrywką. Znajdziesz tutaj, między innymi, informacje o tym, jak poruszać się, by nie zostać nakrytym i co robić w momencie namierzenia przez wroga, jak wydajnie korzystać z oświetlenia czy w które umiejętności najlepiej inwestować.

Porady na start:

 1. Już na początku warto zdecydować, w które umiejętności inwestować. Ma to niebagatelne znaczenie dla rozgrywki, gdyż od nich zależą wybory i opcje dialogowe, z których będzie można skorzystać. Pamiętaj, iż umiejętności nie wpływają tutaj na walkę – gdyż tej jako takiej brak.
 2. Przeczytaj dokładnie rozdział poświęcony opisowi umiejętności. Znajdziesz tam informacje dotyczące tego, która umiejętność wpływa na dany aspekt rozgrywki – gdyż to czasami jest mniej oczywiste, niż się początkowo wydaje.
 3. Jeśli nie wiesz, w co inwestować, warto skupić się na rozwoju zdolności dochodzenie (Investigation), która zwiększa zdolności analityczne bohatera. Przekłada się to na możliwości badania wydarzeń z przeszłości, obiektów pozostawionych na miejscach zbrodni czy, przede wszystkim, otwierania zamków przy pomocy wytrychów – to ostatnie znacząco ułatwia rozgrywkę i pozwala dostać się do miejsc normalnie niedostępnych.
 4. Początek rozgrywki to jedyny moment w grze, w którym możesz zainwestować punkty umiejętności w Medycynę (Medicine) i Okultyzm (Occultism) – później rozwijać je można jedynie poprzez zbieranie odpowiednich przedmiotów. Warto zainteresować się inwestowaniem w te umiejętności szczególnie przy drugim podejściu do gry – dodanie kilku punktów do Okultyzmu jest konieczne, by odblokować jedno z zakończeń.
 5. Nie sugeruj się zbytnio zdolnością Siły (Strength), gdyż w grze, jak zostało wspomniane, brakuje typowej walki. Wpływa ona w gruncie rzeczy na dość małą ilość rzeczy i pozwala po prostu na siłowe rozwiązywanie problemów. Warto zamiast niej rozwijać np. wykrywanie ukrytych obiektów (Spot Hidden).
 6. W grze nie brakuje etapów skradankowych i system, niestety, nie jest doskonały, gdyż wrogowie potrafią wykryć cię w najdziwniejszych miejscach. Całość działa jednak w dość prosty sposób – gdy wróg cię zobaczy, nad jego głową pojawi się ikonka. Początkowo będzie biała, oznaczać to będzie, iż wróg cię szuka – gdy zmieni się w czerwoną, wróg w pełni cię dostrzeże i rzuci w pościg, wtedy trzeba wziąć nogi za pas.
 7. Podczas etapów skradankowych nie będziesz jednak pozostawiony na pastwę losu. W okolicy znajdziesz całą masę szaf i wnęk, do których można się skryć. Jeśli wróg nie zobaczy Cię, gdy wchodzisz do takiego miejsca, z łatwością się przed nim skryjesz – potem wystarczy tylko poczekać, aż przeciwnik się oddali i wyjść z ukrycia.
 8. Jeśli wróg cię namierzy – ikonka zmieni kolor na czerwony – uciekaj! Chowanie się do pierwszej napotkanej szafy nic nie da, gdyż wróg cię z niej wyciągnie. Lepiej po prostu przebiec sprintem przez kilka zakrętów, by namieszać przeciwnikowi w głowie i wtedy skryć się w bezpiecznym miejscu.
 9. W grze możesz oświetlać ciemne pomieszczenia na dwa sposoby – za pomocą zapalniczki i lampy. Pierwszy przedmiot daje mniejsze światło, jednak posiada nieograniczone źródło „zasilania”. Lampa z kolei daje mocne światło, do działania wymaga jednak oleju. Warto więc, w miarę możliwości, korzystać z zapalniczki, na lampę przełączać się w ostateczności, by oszczędzać paliwo. Lampę napełnić możesz przy specjalnych zbiorniczkach, które często leżą na biurkach czy stolikach, w kluczowych dla rozgrywki miejscach. Ze zbiornika korzystać można nielimitowaną ilość razy.
 10. Gra nie oferuje swobodnego zapisu rozgrywki, a jedynie punkty kontrolne, jednak jeśli grasz w wersję na PC, możesz temu zaradzić, zapisując ręcznie pliki gry, dając sobie dostęp do dowolnego wczytywania stanów. Szczegółowy opis tego aspektu znajdziesz w rozdziale FAQ zatytułowanym „Jak ręcznie zapisywać rozgrykę?”.
 11. Podczas eksploracji otoczenia, staraj się wchodzić w interakcję ze wszystkimi przedmiotami. Dzięki temu odblokujesz dodatkowe opcje dialogowe, poznasz tajniki świata gry czy zbierzesz dodatkowe przedmioty, które zwiększą poziom Twoich umiejętności (Medycyna czy Okultyzm) bądź pozwolą odblokować dodatkowe osiągnięcie.
 12. Pamiętaj, by ponownie rozmawiać z napotykanymi postaciami niezależnymi. Nawet jeśli wyczerpane zostały już wszystkie opcje dialogowe, mogą pojawić się nowe – czy to przez badanie przedmiotów w świecie gry, czy rozmowę z inną postacią. Często takie ponowne „pogawędki” pozwalają odblokować nowe opcje.

Solucja

To tutaj znajdziesz szczegółowy opis przejścia wszystkich rozdziałów w grze Call of Cthulhu. Każdy rozdział został dogłębnie opisany i bogato zilustrowany, by każdy był w stanie poradzić sobie z wyznaczonymi przez grę misjami. Poszczególne rozdziały zawierają także opis wszystkich możliwych dróg do celu, jak i sposobów rozwiązywania zagadek.

Podstawy rozgrywki

Tutaj znajdują się rozdziały opisujące podstawowe mechanizmy rządzące rozgrywką. Znajdziesz tutaj opis takich rzeczy, jak sposób działania mechanizmu skradania, rozwój postaci, rodzaje oświetlenia i ich zalety i wady, przeszukiwanie pomieszczeń jak i opis trybu retrospekcji.

Trofea i osiągnięcia

Część poradnika poświęcona została na opis sposobu odblokowania wszystkich dostępnych w grze Call of Cthulhu trofeów i osiągnięć. Każde trudniejsze osiągnięcie zostało dogłębnie opisane i uzupełnione dodatkowo materiałem wideo, który obrazuje proces odblokowywania go. Z tym poradnikiem bez problemu odblokujesz wszystkie osiągnięcia i wbijesz platynę.

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

Dział FAQ poradnika, w którym odpowiadamy na wszelkie pytania, które pojawić mogą się podczas obcowania z Call of Cthulhu. To tutaj dowiesz się, w jaki sposób rozwiązać trudną zagadkę, w które zdolności warto jest inwestować, w jaki sposób uzupełnić możesz olej w lampie czy ręcznie wybierać zapisany stan rozgrywki.

Aneks

Część zamykająca poradnik, w której znajdziesz przede wszystkim opis sterowania w wersji na PC, jak i konsole PS4 i Xbox One, a także wymagania sprzętowe dla wszystkich platform.

Informacje o Call of Cthulhu - poradnik do gry

Autor : Jakub Bugielski

Ostatnia aktualizacja : 30 października 2018

Poradnik zawiera : strony: 38, ilustracje: 308 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Call of Cthulhu - poradnik do gry