Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

MudRunner - poradnik do gry

MudRunner - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

MudRunner: Porady na start MudRunner poradnik, porady

Porady i tipsy na start, które pomogą poznać sekrety Spintires: MudRunner.

Błoto, twój wieczny przeciwnik

Zdecydowana większość tras w grze to zabłocone drogi lub pola - MudRunner: Porady na start - MudRunner - poradnik do gry

Zdecydowana większość tras w grze to zabłocone drogi lub pola. Pokonanie takich odcinków należy do najczęstszych wyzwań w grze i stanowi twój chleb powszedni. Jeśli jedziesz pojazdem bez ładunku, to powinieneś poradzić sobie z większością tras. Natomiast przy załadowanym pojeździe, staraj się unikać największych skupisk błota. W tej grze bardzo łatwo jest się zakopać i ugrząźć.

Jak odblokować nowe mapy i pojazdy?

Do każdej mapy możesz wybrać kilka pojazdów, z którymi zaczynasz, ale szybko zobaczysz, że twój wybór jest ograniczony. Podobnie jest z mapami. Przy każdej mapie i ciężarówce jest ikona kłody drewna - to tzw. "Punkt dostępu". Za każdą ukończoną mapę otrzymujesz jeden unikalny punkt, który automatycznie odblokowuje nowe mapy i pojazdy. Maksymalnie możesz zdobyć 6 takich punktów, za ukończenie każdego scenariusza. Pamiętaj, liczy się tylko transporty drewna do tartaku. Odblokowanie warsztatów czy punktów obserwacyjnych nie liczy się do zwycięstwa, choć znacznie go ułatwia. Na każdej mapie są ulokowane dodatkowe pojazdy, które możesz odblokować na czas scenariusza. Wystarczy podjechać do ich lokacji i od razu wykorzystać do pracy.

To gdzie ja właściwie jadę?

Cel każdej mapy to transport drewna ze składu do tartaku. Przy okazji możesz odblokować Warsztaty lub część mapy odwiedzając punkty obserwacyjne. Znajomość terenu, wizja na mapie i dobre zaplanowanie trasy jest bardzo ważne. Nie tylko ułatwisz sobie życie, ale i zaoszczędzisz sporo czasu. Nie polecam odkrywania nowych rejonów załadowaną ciężarówką z naczepą. Warto najpierw pojechać w nieznane rejony UAZem. Jest to zwinny pojazd terenowy, który może dostać się do wielu niedostępnych miejsc i jest łatwiejszy w prowadzeniu niż większość pojazdów.

Prowadzenie pojazdu

Sama filozofia prowadzenia ciężarówek w grze jest bardzo prosta. Każdy samochód ma automatyczną skrzynie biegów, dzięki czemu możesz tylko kierować domyślnym zestawem klawiszy "WSAD". Pamiętaj, aby zdjąć hamulec ręczny (klawisz "Spacja" lub wybierz odpowiedni przycisk z zaawansowanego menu po wciśnięciu klawisza "V"). Dodatkowo, aby zwiększyć manewrowanie oraz moc twojego pojazdu, korzystaj z trybu napędu na cztery koła (klawisz "E") lub blokady dyferencjału (klawisz "Q"). Najczęściej przyda ci się włączenie napędu, ponieważ bardzo ułatwi poruszanie się po błocie.

Trochę inaczej wygląda skręcanie, które opiera się na działaniu prawdziwej kierownicy. Często będziesz miał wrażenie, że twój pojazd skręca po chwili lub z opóźnieniem albo nie prostuje kół po puszczeniu klawiszu skrętu. Koła prostują się po pewnym czasie, ale najczęściej będziesz musiał sam wyprostować je naciskając przeciwny klawisz skrętu. Możesz również zmienić operowanie skrzynią biegów na manualną, po kliknięciu na ikonę biegów (prawy dolny róg) lub wyborze klawisza "R". W tym trybie masz dostęp do specjalnego biegu 1+, który daje większy moc do kół i pomaga wyjechać z głębokiego błota.

Zabierz odpowiedni sprzęt do odpowiedniego zadania

Do tej ciężarówki zamontowałem nadwozie do transportu drewna, ale brakuje średniej przyczepy na drewno. Nic takim pojazdem nie dam rady przewieźć. - MudRunner: Porady na start - MudRunner - poradnik do gry
Do tej ciężarówki zamontowałem nadwozie do transportu drewna, ale brakuje średniej przyczepy na drewno. Nic takim pojazdem nie dam rady przewieźć.

Może wydawać się oczywiste, ale czasem może gdzieś umknąć. Zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu z grą. Jeśli jedziesz po drewno, zamontuj odpowiednie nadwozie lub naczepę. Musi zawierać informacje o tym, jakie kłody możesz przewieźć i ile otrzymasz punktów z taki transport. Podobnie jest z punktami warsztatu. Do naprawy pojazdów potrzebujesz sprzętu który ma punkty naprawy, a paliwo przewozisz różnymi cysternami, które musisz zatankować w Stacjach Benzynowych.

Nadwozia i naczepy

Każdy pojazd może zostać wyposażony w dodatki. Wystarczy zatrzymać się w Warsztacie. W ten sposób możesz wybrać odpowiedni sprzęt do konkretnego zadania. Na przykład, Siodło jest niezbędne do podczepienia Naczep do transportu drewna lud dużych cystern. Z kolei nadwozie można montować bezpośrednio na ciężarówce i zabrać ze sobą małe przyczepy.

Uważaj na stan paliwa!

Każdy pojazd ma swój własny bak paliwa - MudRunner: Porady na start - MudRunner - poradnik do gry

Każdy pojazd ma swój własny bak paliwa. Dodatkowo, im większa ciężarówka tym więcej spala. Włączenie napędu na cztery koła czy blokady dyferencjału jeszcze bardziej zwiększy spalanie. Przy długich lub trudnych trasach może się okazać, że nie starczy ci paliwa. Każdy pojazd uzupełnia bak paliwa w Warsztacie, ale dodatkowe karnistry lub cysterny musisz zatankować na Stacji Benzynowej. Masz dwa wyjścia: zaplanuj trasę tak, aby zajechać po drodze do Stacji albo Warsztatu lub pojedź tam innym pojazdem, aby zatankować swój główny transport.

Jak naprawić pojazd?

Jeśli lekko uszkodziłeś swoją ciężarówkę i nadal możesz nią jeździć, to wystarczy zajechać do Warsztatu. Kiedy się zatrzymasz, automatycznie uzupełnisz stracone punkty wytrzymałości. Jeśli posiadasz Zapasowe Koło lub inny dodatek, możesz wybrać odpowiednią opcję z zaawansowanego menu po wciśnięciu klawisza "V". Możesz też wybrać inny pojazd wyposażony w punkty naprawcze. Następnie wystarczy podjechać do zepsutego i wykorzystać opcję naprawy. W ostateczności możesz odholować swój pojazd, ale jest to dostępne tylko w trybie uproszczonym.

Wyciągarka

To bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli wyciągnąć cię z wielu opresji - MudRunner: Porady na start - MudRunner - poradnik do gry

To bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli wyciągnąć cię z wielu opresji. Jeśli zakopałeś się w błocie, nie możesz podjechać pod górę, albo obawiasz się wywrócenia - podczep się jakiegoś drzewa lub innego pojazdu. Wystarczy włączyć zaawansowany tryb (domyślnie klawisz "V"). Wokół twojej ciężarówki pojawią się punkty, które możesz połączyć z otoczeniem. Wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki i połączyć z jakimś obiektem. Teraz użyj klawisza "F" do wciągania twojego pojazdu. Możesz też podjechać innym pojazdem i użyć go do wyciągnięcia zblokowanego pojazdu.

Mapa i nawigacja

Wciskając klawisz "F1" możesz włączyć mapę, a klikając lewym przyciskiem myszy, wybrać punkty dla twojej nawigacji. W uproszczonym trybie gry, podczas jazdy, zobaczysz swoją trasę. W ten sposób będziesz zawsze wiedział dokąd jechać. Po warunkiem, że dobrze zaplanowałeś trasę. Kiedy masz włączoną mapę, możesz wybrać inny pojazd na mapie (ale nie z ikoną kłódki). Wystarczy kliknąć na jego nazwę lub lokalizację.

Jak pominąć noc?

Jazda podczas nocy jest trudniejsza i bardziej wymagająca. W uproszczonym trybie można ominąć tę porę dnia. Musisz otworzyć mapę i wybrać odpowiedni przycisk po lewej stronie. Jeśli jest szary, to znaczy, ze jest jeszcze za wcześnie na tą akcję. Uwaga! Jeśli skorzystasz z tej opcji, stracisz część paliwa w swoim aktywnym pojeździe. Jednak, można łatwo to obejść. Cały trik polega na wybraniu innego pojazdu, który ma najmniejsze spalanie (np. UAZ), albo jest zaparkowany koło Warsztatu lub Stacji Benzynowej. W pierwszym wypadku, stracisz o wiele mniej paliwa w mniej istotnym pojeździe. W drugim wypadki, od razu uzupełnisz stracony zapas.

W razie kłopotów, skorzystaj z odholowania!

I znowu, ta opcja jest dostępna tylko w trybie uproszczonym. Jeśli twój pojazd jest mocno uszkodzony, zabrakła mu paliwa, zaklinował się lub zbyt mocno zboczyłeś z trasy, to możesz go odholować (czytaj: skorzystać z teleportu) do najbliższego Warsztatu. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję z menu mapy po lewej stronie. Możesz też wykorzystać tą opcję do szybkiego powrotu do Warsztatu, jeśli na mapie Skład Drewna jest bliżej. Nie zalecam korzystania tej opcji, kiedy już masz ładunek, ponieważ stracisz całą zawartość! Wtedy lepiej jest wysłać inny pojazd na ratunek.