Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

MudRunner - poradnik do gry

MudRunner - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

MudRunner: Pojazd się zakopał - co robić? MudRunner poradnik, porady

Jak wyciągnąć pojazd z błota? Sprawdź nasze porady dotyczące błota i przeprawy.

Uniknięcie zakopania w błocie jest najczęstszym wyzwaniem i problemem w grze. Nie zawsze uda ci się go uniknąć. Wynika to z projektu map, które stawiają przed tobą coraz to nowe wyzwania. Do celu zazwyczaj prowadzi droga, która stanowi głębokie błoto. Możesz uniknąć zakopania, jeśli nie będziesz jechał środkiem drogi, a po części poboczem i zabłoconą drogą. Możesz też unikać głównych tras i szukać alternatywnych ścieżek. Niektóre podłoża nie tworzą błota (piaskowe drogi bez błota i wody), albo tworzą je w wyniku specjalnych warunków (np. bagna i torfowisko; wolne i ciężkie pojazdy rozkopują drogę). Słabsze pojazdy o wiele szybciej utkną w błocie i nie poradzą sobie bez paru trików. Dlatego do jazdy z ciężkimi transportami, zawsze wybieraj najmocniejsze ciężarówki.

Im głębiej twój pojazd jest w ziemi, koła rzucają błot i wydobywa się dym, tym większe masz kłopoty. - MudRunner: Pojazd się zakopał - co robić? - MudRunner - poradnik do gry
Im głębiej twój pojazd jest w ziemi, koła rzucają błot i wydobywa się dym, tym większe masz kłopoty.

Jest kilka oznak zakopania, na podstawie którego możesz określić stopień zagrożenia. Jeśli czujesz, że twój pojazd zaczyna się zanurzać zamiast jechać do przodu, jest to moment na kontrdziałanie. Gdy koła zaczynają się szybciej obracać, niż pojazd jedzie w kierunku jazdy, a błota zaczyna chlustać na wszystkie strony, to kolejny znak powolnego zatapiania. Jeśli poziom błota sięga do połowy wysokości opon, to będzie ciężko wyjechać. W momencie, gdy błota zakrywa koła, prawdopodobnie nie wyjedziesz bez dodatkowej pomocy.

Jak wyjechać z błota krok po kroku

W przypadku częściowego zanurzenia spróbuj zrobić następujące czynności:

1 - MudRunner: Pojazd się zakopał - co robić? - MudRunner - poradnik do gry
  1. Włącz napęd na cztery koła. Często praca kół z przodu drastycznie wpływa na jazdę pojazdu w ciężkich warunkach. Nie jest on potrzebny na asfalcie i ubitych piaskowych drogach, ale praktycznie non-stop będziesz korzystał z tej opcji we wszystkich innych sytuacjach.
  2. Włącz blokadę dyferencjału. Ta opcja pozwoli na większą sterowność pojazdu w błocie, choć nie zawsze przekłada się na dodatkową moc pojazdu.
  3. Gdy zaczynasz się zakopywać, zacznij kręcić kołami. Ten prosty trik, pozwala ominąć zabłocenie, albo ukryty kamień w błocie (lub wodzie) i "wypłynąć" z błota. Kiedy twój pojazd zacznie się zakopywać w błocie, zacznij kręcić na boki. Jeśli zaczniesz wyjeżdżać z błota, omiń problematyczną część i kontynuuj jazdę.
  4. Wrzuć bieg 1+. Do tego celu musisz manualnie zmienić bieg po wciśnięciu klawisze "R" i zmianie biegu myszką. Jest to specjalny bieg, który możesz włączyć tylko na wysokich obrotach. Kiedy twoja ciężarówka jest mocno zakopana i wciskasz pedał gazu (ciężarówka nie jedzie, ale unosi się dym) to możesz zmienić na ten bieg. Pojazd zyska dodatkowa moc i być może będzie to wystarczające do przebicia się przez błoto.
  5. Wrzuć wsteczny. Czasem lepiej jest się wycofać i obrać inną trasę, niż bezskutecznie próbować jechać dalej.
Pamiętaj - MudRunner: Pojazd się zakopał - co robić? - MudRunner - poradnik do gry
  1. Użyj wyciągarki! Gdy powyższe metody się nie sprawdzają, linka jest najpotężniejszym i ostatecznym narzędziem do samodzielnego odkopania się. W trybie zaawansowanym (klawisz "V") pojawią się punkty wokół twojego pojazdu. Następnie, wybierasz punkt zaczepienia. Najczęściej będą to drzewa, ale czasem konary lub inne pojazdy. Teraz wystarczy trzymać wciśnięty klawisz "F" i w miarę możliwości wciskać gaz, aby przyspieszyć wyciąganie. W ten sposób, jesteś w stanie wyjechać z błota lub podjechać pod strome wzniesienie. Linka może też służyć, jako zabezpieczenie przed przewróceniem pojazdu lub spadkiem z krawędzi.

Pamiętaj! Nie wjeżdżaj w to samo błoto pojazdem, którym ledwo, co wyjechałeś. W takim miejscu tworzy się większe i głębsze błoto, które będzie coraz trudniej pokonać.

Sprowadź pojazd ratowniczy

Czasem wszystkie powyższe wskazówki nie zdadzą egzaminu, a ciężarówka musi wrócić na trasę. W takim wypadku sprowadź inny pojazd, który jest tej samej klasy lub ma mocniejszy silnik. Do wyciągania najlepiej jest wykorzystać pojazdy bez ładunku lub/i na dużych kołach np. K-700. Najczęściej ustawisz się przed lub za pojazdem, który chcesz uratować. Postaraj się tak ustawić, aby nie wyciągnąć pojazdu w większe bagno. Teraz przejdź w tryb zaawansowany i podepnij wyciągarkę pod zakopany pojazd. W takiej sytuacji, linka ma dwa tryby. Pierwszy to standardowe ciągnięcie. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że pojazd ratowniczy może zostać wciągnięty. Poza tym, pojazd w pełni zanurzony w błocie może się okazać niemożliwy do wyciągnięcia w tym trybie.

Drugi sposób działania wyciągarki, to domyślny tryb kierowcy - MudRunner: Pojazd się zakopał - co robić? - MudRunner - poradnik do gry

Drugi sposób działania wyciągarki, to domyślny tryb kierowcy. Ciągnięty samochód włączy swój silnik i będzie również starał się jechać. Kiedy wciśniesz klawisz "F w tym trybie, zacznie on przyspieszać, co znacznie ułatwi wyciąganie pojazdu. W trybie jedź tak długo aż ciężarówka i naczepy/nadwozia wyjadą z największego błota. Inaczej tył pojazdu nadal będzie utrudniał tobie jazdę.

Skorzystaj z opcji: odholuj do warsztatu

W ostateczności możesz użyć opcji, aby sprowadź zakopany pojazd do warsztatu. Musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jest to dostępna opcja tylko w trybie uproszczonym. W trybie symulacyjnym musisz pomóc w konwencjonalny sposób. Gdy kierujesz zakopany (lub uszkodzony pojazd) włacz mapę ("F1") i wybierz opcję z lewej strony ekranu, poniżej spisu wszystkich pojazdów na mapie.

Opcja odholowania pozwala ci zaoszczędzić czas i nerwy. Z drugiej strony, jeśli miałeś jakiś ładunek (załadowane drewno, paliwo w cysternie, punkty warsztatu) to go stracisz i będziesz musiał wznowić kurs. Dodatkowo, zostaniesz odholowany do najbliższego warsztatu, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na przykład, masz dostęp do tylko jednego i jest na drugim końcu mapy. Korzystaj z tej opcji rozważnie.