Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Cyberpunk 2077 Przed premierą

Przed premierą 12 czerwca 2019, 13:40

autor: Michał Mańka

Najczęściej mainstream, od święta dobre indie. PC-towy beton z dodatkiem konsoli.

Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3

Cyberpunk 2077 w ciemno był typowany na grę targów E3 2019 i teraz nie mamy wątpliwości – Polakom udało się spełnić oczekiwania, nawet jeśli dali nam tylko datę premiery, krótki trailer i znanego aktora.

Zapowiadana premiera gry: 2020.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

AllegroGG Wszystko dla Graczy

CD Projekt RED przyjechał do Los Angeles i pozamiatał swoją prezentacją na konferencji Xboksa. Jedni powiedzą, że to zasługa gry, inni z kolei, że to wszystko dzięki Keanu. A ja uważam, że jest to zupełnie nieważne, bo wczoraj miałem okazję zobaczyć drugą, po zeszłorocznym E3, prezentację Cyberpunka 2077 i przekonałem się, że „Redzi” mierzą bardzo wysoko... i wygląda na to, iż ponownie uda im się podnieść sobie (i innym) poprzeczkę.

CYBERPUNK 2077 – WAŻNE INFORMACJE

  1. Data premiery: 16 kwietnia 2020
  2. Platformy: PC, PS4, XONE
  3. Cena: 199 zł (PC), 269 zł (konsole)
  4. Link do encyklopedii

O co chodzi w Night City?

Jeśli czytasz ten tekst, najprawdopodobniej doskonale wiesz, o co chodzi w Cyberpunku, ale pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie. Akcja tej produkcji toczy się w Night City, fikcyjnym mieście na terenie Kalifornii. W XXI wieku wszystkim rządzi siła, pieniądz i przewaga, jaką daje nowoczesna technologia zintegrowana z ludzkimi ciałami. Gra opowie historię V, aspirującego najemnika (lub najemniczki), który próbuje ułożyć sobie życie w dystopicznej metropolii.

W zeszłym roku poznaliśmy początki działań V. Bohater(ka) wraz ze swoim przyjacielem Jackiem wykonywał(a) wtedy misję dla Dexa DeShawna. Zadanie miało być sposobem na wejście do wyższej ligi. I tutaj „Redzi” pokusili się o ruch, który na mnie zrobił ogromne wrażenie. Od zeszłego roku we wzmiankach o Cyberpunku pojawiał(a) się V, Jackie oraz ich wspólna podróż na szczyt. Jednak trailer, który został zaprezentowany przed kilkoma dniami, wszystko to wrzucił do sedesu i bezceremonialnie spuścił wodę. W trailerze Jackie ginie, Dex chce się nas pozbyć, a V zabija nawet T-Bug, czyli osobę, która służyła pomocą w komunikacji we wspomnianej misji. Wszystko staje na głowie i wtedy cały na biało (choć ze srebrną ręką) wchodzi on – Johnny Silverhand, kultowa postać w świecie Cyberpunka, a prywatnie Keanu Reeves, czyli bożyszcze fanów filmów akcji.

Problem w tym, że w świecie Cyberpunka Johnny Silverhand uznawany jest za zmarłego. Jakim więc cudem John Wick odgrywa swoją dystopiczną rolę? V ma zainstalowany specjalny chip, który podobno kryje w sobie sekret nieśmiertelności, a przy okazji powoduje, że nasz protagonista widzi Silverhanda i wchodzi z nim w jakąś formę interakcji. W trakcie zaprezentowanego dema kilkakrotnie mogliśmy zobaczyć długowłosego rockmana, który komentował bieżące wydarzenia i był aktywnie wyrażającym opinię towarzyszem podróży. Można więc założyć, że przez jakiś czas – przynajmniej dopóki mamy wspomniany chip – Neo będziemy słyszeć dość często. My mamy jednak swoją teorię na temat Silverhanda.

Przed pokazem dema udało nam się trochę porozmawiać z Mikiem Pondsmithem, czyli twórcą papierowego systemu RPG Cyberpunk 2020. Zapytaliśmy go oczywiście o udział Keanu Reevesa i jak to jest możliwe, że odgrywa on postać, która przecież nie żyje. Pondsmith nie odpowiedział wprost, ale zwrócił naszą uwagę na fakt, że w jego historii Silverhand jest wprawdzie uznawany za zmarłego, ale nigdy nie zostało to potwierdzone, sugerując tym samym, że być może już-nie-tak-młody-rockman wcale nie zginął. Choć mogą być to tylko pobożne życzenia i niepoparta niczym teoria, my jednak mamy nadzieję, że Silverhand będzie towarzyszyć V nie tylko w formie hologramu.

JANKO SREBRNA RĘKA

W oryginale Silverhand był rockerboyem, czyli cyberpunkową gwiazdą rocka, frontmanem zespołu Samurai (tak, kurtka głównego bohatera to nie przypadek). Johnny nie był jednak tylko muzykiem, ale także walecznym buntownikiem, któremu nie podobało się, jak wielką władzę nad światem mają korporacje. Jego rzekoma śmierć miała mieć miejsce w trakcie szturmu na siedzibę konglomeratu Arasaka w Night City. Niezły życiorys, prawda?

Ile RPG w RPG? Dużo!

Przejdźmy do zawartości samego dema, bo jest o czym opowiadać. Choć deweloperzy nazywają teraz swoją produkcję przygodową grą akcji z otwartym światem, nadal jest to pełnoprawne RPG. Na początku pokazany został więc kreator postaci, który wygląda już trochę inaczej niż rok temu, ale nadal oferuje mnogość opcji w określaniu prezencji naszego bohatera lub bohaterki. Pojawiają się również punkty atrybutów, które przeszły pewną zmianę w stosunku do zeszłego roku. W niektórych przypadkach pozwolę sobie operować angielskimi nazwami, bo czas dopiero pokaże, jak będą one brzmieć w języku polskim, ale są to: body (co zastąpiło najprawdopodobniej siłę i wytrzymałość), inteligencja, refleks, technical (co odnosi się do umiejętności hakowania) oraz cool, co według Mike’a Pondsmitha nie jest wyłącznie odpowiednikiem charyzmy, a raczej statystyką określającą, jak inni postrzegają daną postać, w rezultacie zmieniając do niej nastawienie.

Cyberpunk 2077 chce postawić nie tylko na dowolność w działaniach fabularnych, ale również na ogromną elastyczność gameplayu. To dlatego w grze nie będzie sztywnego systemu klasowego, a raczej płynna forma budowania postaci w kierunku preferowanego typu rozgrywki. Do tego zaimplementowano system perków, które będziemy rozwijać za punkty otrzymywane przy zdobywaniu poziomów. W trakcie prezentacji udało nam się wynotować je wszystkie, co nie było wcale łatwym zadaniem, więc pozwolę je sobie tutaj wszystkie wymienić: pistolety, karabiny, ostrza, hakowanie, shotguny, broń dwuręczna, zabójstwa (ang. assassinations), zimna krew (ang. cold blood), snajperki, inżynieria, walka wręcz oraz atletyka. Dużo tych kategorii i mogą one na pierwszy rzut oka przytłoczyć, ale wydaje mi się, że po jednokrotnym przyjrzeniu się całości z bliska powinniśmy bez problemu określić kierunek zabawy, który będzie nas interesować. Warto jeszcze dodać, iż CD Projekt na każdym kroku zaznacza, że to wciąż nie jest skończony produkt i pewne elementy mogą w dniu premiery wyglądać inaczej niż dziś, co może – choć nie musi – dotyczyć również systemu perków.

W trakcie tworzenia postaci czeka nas jeszcze wybór przeszłości bohatera. W obecnym na targach demie można było zdecydować się na jedną z trzech opcji jego pochodzenia: Nomad, Street Kid oraz Corporate. Co ciekawe, wszystkie te elementy – atrybuty, perki, a nawet nasz rodowód – mogą wpływać na dialogi i w zależności od sytuacji będzie można skorzystać ze specjalnej opcji dialogowej udostępnianej przez jeden z wymaganych czynników. Warto jednak zaznaczyć, że nie oznacza to z automatu, iż każda taka opcja jest tą słuszną – wciąż musimy uważnie dobierać odpowiedzi, bo reakcja wynikająca, przykładowo, z naszego zaplecza fabularnego może spowodować, że NPC zachowa się zupełnie inaczej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Jak więc widzicie, dużą rolę w Cyberpunku 2077 mają odgrywać dialogi. Co więcej, okaże się ona tak istotna, że całą grę będziemy mogli ukończyć bez zabicia choćby jednej osoby. Jasne, czasem będzie to wymagać przekradania się i okazjonalnego ogłuszenia kogoś uderzeniem w łeb, ale wielokrotnie będziemy mogli wyjść z różnych sytuacji obronną ręką poprzez odpowiednie poprowadzenie rozmowy.

TWOIM ZDANIEM

Zamówiłeś/aś już Cyberpunka 2077?

Kupię na premierę
40,3%
Nie, ale planuję
21,7%
Być może kupię po premierze
17,3%
Tak, już kupiłem
9,1%
Wziąłem kolekcjonerkę
6%
Nie planuję kupować
5,5%
Zobacz inne ankiety
Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco
Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco

Przed premierą

Nadchodzące dzieło CD Projektu RED najpierw wstrząsnęło E3, a teraz podbiło gamescom. Pokaz Cyberpunka 2077 w Kolonii tylko utwierdza w przekonaniu, że to projekt o gigantycznej skali, niesamowitym potencjale i fenomenalnej stylistyce.

Widzieliśmy gameplay gry Cyberpunk 2077 – godzina w Night City
Widzieliśmy gameplay gry Cyberpunk 2077 – godzina w Night City

Przed premierą

Przez godzinę oglądaliśmy demo Cyberpunka 2077 – widzieliśmy neony, mrok i dynamiczne strzelaniny. Nowa gra CD Projektu RED prezentuje się świetnie, a świat pokazywany z perspektywy bohatera i szybka rozgrywka czynią z niej efektowne FPS RPG.

Cyberpunk 2077 - poznaj uniwersum nowej gry RPG CD Projekt Red
Cyberpunk 2077 - poznaj uniwersum nowej gry RPG CD Projekt Red

Przed premierą

Od premiery kolejnego projektu twórców Wiedźmina dzielą nas całe lata. W międzyczasie przyjrzyjmy się uniwersum Cyberpunka - ponurego świata niedalekiej przyszłości, gdzie "poza jest wszystkim".

Komentarze Czytelników (116)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.06.2019 15:57
👍
odpowiedz
3 odpowiedzi
lordpilot
154
Senator

Cieszy mnie, że wszystko gra :). Czekam jeszcze na info (pewnie nie w tym roku) jakie są wymagania, żeby podjąć decyzję czy brać na laptopa, czy na PS4. I można zamawiać:).

12.06.2019 16:08
👍
1
odpowiedz
1 odpowiedź
DeltiX
18
Legionista

Michał Mańka, bardzo fajny tekst. Super że masz tak szczegółowe notatki. Aż mam wrażenie że siedziałem obok Ciebie i razem oglądaliśmy pokaz, którego widzieć nie mogłem.

12.06.2019 16:47
odpowiedz
Gerr
51
Generał

Swoją drogą wiadomo coś o braindance? Kiedyś było zapowiadane jako jakiś ważniejszy element gry, ciekawe czy coś się tu zmieniło...

12.06.2019 16:48
👍
odpowiedz
2 odpowiedzi
CyberSwir
0
Legionista

Rockstar już sra ze strachu. W końcu szykuje mu się konkurencja z prawdziwego zdarzenia, z którą z czasem będą musieli się liczyć jak równy z równym.

12.06.2019 17:00
jarooli
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
jarooli
97
Would you kindly?
Image

Ten screen wywołał m.in. na Reseterze burzę -->

Okazuje się, że w grze która traktuje o modyfikacjach ciała, stworzenie żartu (co prawda niezbyt wysokich lotów) poprzez połączenie sloganu "Mix It Up" z wizerunkiem kobiety, która ma penisa jest według niektórych transfobią.

post wyedytowany przez jarooli 2019-06-12 17:01:34
12.06.2019 17:16
paul181818
odpowiedz
1 odpowiedź
paul181818
47
Generał

@Michał Mańka czy gra graficznie prezentuje się tak samo, gorzej, lepiej??? :D

post wyedytowany przez paul181818 2019-06-12 17:17:36
12.06.2019 17:20
odpowiedz
2 odpowiedzi
szejk18
28
Konsul

Drugie e3 i znowu pokaz tylko dla dziennikarzy.
A my tylko parę sekund przebłysków.
Ciekawe czemu nie chcą pokazać gameplay.

12.06.2019 17:39
Dharxen
😃
odpowiedz
Dharxen
39
Generał

To chyba będzie pierwsza gra od ponad 5 lat, którą kupię na premierę :D

12.06.2019 18:30
HanSomReiste
odpowiedz
HanSomReiste
1
Junior
10

Rok 2020 będzie obfity dla graczy, ale myślę że cyberpunk zmiecie konkurencję bez dwóch zdań. Gra obowiązkowa.

post wyedytowany przez HanSomReiste 2019-06-12 18:31:31
12.06.2019 18:42
A.l.e.X
😊
odpowiedz
3 odpowiedzi
A.l.e.X
123
Alekde

mimo że uwielbiam SF to jednak w grach bardziej mi odpowiadają (jeśli chodzi o sandboxy) gry fantasy/średniowiecze (Wiedźmin III/Skyrim/KCD), niemniej to będzie kolejna wybitna gra od CDP.

Co do ankiety : zamówiłeś już Cyberpunka 2077 ? -> nie dostanę w prezencie od wydawcy :)

12.06.2019 19:14
darden
odpowiedz
3 odpowiedzi
darden
31
Pretorianin

mi sie nie podoba jedna rzecz, mianowicie to że wybór płci bohatera ma wpływ na rodzaj rozgrywki nie lubi grać kobiecymi postaciami ale też wole rozpierduche niż ciche podejścia i teraz muszę wybrać czy być niezadowolony z grania kobietą czy być niezadowolonym z wymuszonego grania po cichu

12.06.2019 20:05
dannyboi
2
odpowiedz
dannyboi
26
Pretorianin
Image
9.0

Fajna kurtka :)

12.06.2019 20:17
odpowiedz
symptomkaa
22
Chorąży

Czy w kreatorze postaci była opcja wyboru budowy ciała bohatera?
Być może przeoczyłem, ale nie widziałem nic takiego wypisanego, więc pytam. :P

12.06.2019 20:36
odpowiedz
toyminator
17
Konsul

Czyli świetna gra, z małymi mankamentami ,w sumie tak jak Wiesiek 3. Ale ten model jazdy,będzie mnie pewnie bardzo bolał,bo w zeszłym roku, wyglądał tak słabo jak w Watch dogs. No i dwa razy pewnie zagram...chociaż nie lubię historii poznawać dwa razy, tylko inną klasą.Nudne to się robi po dłuższej grze.

post wyedytowany przez toyminator 2019-06-12 20:36:59
12.06.2019 20:48
odpowiedz
1 odpowiedź
Niebieskiej żaby kły
25
Generał

Marzy mi się jedno - żeby móc zrobić jeszcze taką postać, którą będzie mieć absolutne minimum wszczepów i całej tej elektroniki, tzn. żeby była całkowicie niepodatna na hakowanie. Coś jak Togusa z Ghost in the Shell, mający wszczepiony jedynie komunikator. Zrobiłbym sobie tylko perki na snajpera i wio na miasto, zwiedzać dachy wieżowców jak Leon Zawodowiec ;]

post wyedytowany przez Niebieskiej żaby kły 2019-06-12 20:48:56
12.06.2019 21:36
1
odpowiedz
ydorgo281
57
Pretorianin

Spodziewam się gry genialnej, ale nie pozbawionej wad. To pierwsze podejście cdp do strzelania, modelu jazdy i pierwszej osoby. Myślę, że ciężko te elementy dopracować bez doświdczenia i jakiegoś dorobku gier z tego gatunku. Fabularnie i klimatycznie to będzie pewnie opad szczeny i lata świetlne przed innymi grami ale takie strzelanie czy model jazdy przypuszczam, że nie wyznaczą nowych horyzontów i będą tylko przyzwoite. Na razie tak się zapowiada.

12.06.2019 21:55
odpowiedz
bossix84
13
Chorąży

Jeśli potwierdzą w przyszłym roku że będzie wydana wersja odświeżona na PS5 to poczekam cierpliwie na taką wersję. Ta bieda obecna generacja musi ich strasznie ograniczać

12.06.2019 22:03
👎
odpowiedz
7 odpowiedzi
nie taki stary zgred
29
Chorąży

Gameplay i informacje o grze niestety wskazują że to nie będzie rpg, to nawet nie będzie action rpg. Maks na co można liczyć - jeśli chodzi o mechanikę - to coś w rodzaju ostatniego Deus Exa, gra nawet nie dociągnie do poziomu rpgowatosci Wiedźmina 3. A z artykułu aż bije chęć przekonania czytelników, że z udziałem rpg w grze jest wszystko ok, czyta się to jak opłacone podtrzymywanie hype'u.

12.06.2019 22:17
4
odpowiedz
Interior666
108
Generał

"Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3"

Pewnie i tak jest, ale z szacunku do siebie nie ufam wam.

12.06.2019 22:38
odpowiedz
1 odpowiedź
hudiny
17
Legionista

@Michal Mańka
Czy wygląd interfejsu uległ zmianie? Chodzi mi o kolorystykę (czerwien) i art design? Tak samo okno kreacji postaci. Co się w nim zmieniło?

13.06.2019 07:07
odpowiedz
pittbull
0
Legionista

Pozew Zbiorowy !
Zginęla mi miotła!
CDProject wziął i pozamiatał!

13.06.2019 07:35
odpowiedz
1 odpowiedź
Gracz988
0
Pretorianin

Ten gameplay pokażą nam w sierpniu, podobnie jak rok temu na E3 wam pokazali to co nam w sierpniu.
Do tego już ktoś tu na forum napisał, że na Gamescom zapewne na scenę wyjdzie Gaga, a nie Keanu. W USA nakupią ze dwa miliony samych preorderów. I życzę im tego.
Ja także grę zakupię ale albo przed premierą tuż tuż, albo (jeśli będę miał w co grać) tydzień czy dwa po. Przy tak dużej produkcji i tylu godzinach na kampanię (Wiedźmina 3 grałem przez 3 miesiące dzień w dzień po pracy) nie widzę powodu by się nastawiać na "muszę kupić na premierę". To nie strzelanka sieciowa gdzie dzień czy dwa to kilka poziomów, a tydzień czy dwa to jakieś wyzwanie i unikalne skórki. Owszem - zasługują na moje pełne pieniądze, dlatego na GoG zamówię wersję PC, ale grać będę na konsoli. W3 miałem preorder na steam I do dziś pograłem tylko w białym sadzie, zaś tak naprawdę przeszedłem grę z dodatkami po premierze GoTy na PS4. Czyli ponad rok po premierze? Także na spokojnie. Nie panikujcie ludzie bo po ukończeniu gry będzie uczucie pustki jakiej inna gra długo nie wypełni...

post wyedytowany przez Gracz988 2019-06-13 07:37:34
13.06.2019 13:45
UrBan1212
odpowiedz
1 odpowiedź
UrBan1212
17
Konsul

Ciekawe kto w wersji polskiej użyczy głosu głównemu bohaterowi i bohaterce.

13.06.2019 14:34
odpowiedz
9 odpowiedzi
Pasqd
14
Legionista

Czyli postać męska będzie zawsze homoseksualna

13.06.2019 14:40
odpowiedz
mevico
55
Generał

Wszystko pięknie, ale grafika to gorsza chyba nawet od tej w wiedźminie 3.

13.06.2019 16:27
odpowiedz
2 odpowiedzi
rniczypo
75
Pretorianin

Nie.
Niestety ale nie WYGLĄDA rewelacyjnie.
:(

14.06.2019 12:33
1
odpowiedz
Ragn'or
168
mortificator minoris

To dotknięcie policzka to po prostu pożegnanie się z najlepszym kumplem w momencie umierania, w takiej sytuacji całkowicie zrozumiałe. Nie doszukiwałbym się akurat tutaj żadnych homo treści.

Hipotezę, że to musi oznaczać cielesną relację miłosną mogła postawić tylko osoba nie mająca pojęcia o życiu.
Dokładnie tak.

post wyedytowany przez Ragn'or 2019-06-14 13:05:34
16.06.2019 20:37
Ghost2P
odpowiedz
1 odpowiedź
Ghost2P
102
Legend

Czyli model walki i jazdy jest drewniany.. No jak na tak hajpowana gre to chyba jednak troche slabo?
Coś czuje, ze Cyberpunk to o GOTY, bedzie mogl pomarzyć
No chyba, ze historia bedzie taka dobra

17.06.2019 17:41
odpowiedz
2 odpowiedzi
Hyu
1
Junior

Czy była mowa o dodaniu opcjonalnego trybu trzecioosobowego? Do niedawna krążyły jakieś ploty, ale wiadomo jak to z plotami jest.

18.06.2019 20:23
fazikjunior
odpowiedz
fazikjunior
133
eXtreme

Osobiscie wolalbym Wieska 4...
Nie moje klimaty.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze