Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Baldur's Gate II: Enhanced Edition Recenzja gry

Recenzja gry 19 listopada 2013, 14:26

autor: Czarny

Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG

Baldur's Gate II to jedno ze szczytowych osiągnięć gatunku komputerowych gier RPG. Czy nowości w edycji rozszerzonej warte są wydanych pieniędzy?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Enhanced Edition oferuje trzy kampanie – dwie stare (ulepszone) i jedną nową

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
PLUSY:
  • wyższa rozdzielczość i lepszy interfejs;
  • cztery nowe postacie z ciekawymi zadaniami;
  • kilkanaście godzin dodatkowej zawartości;
  • unikalne lokacje i przedmioty;
  • nowości nie naruszają klimatu oryginału.
MINUSY:
  • niezbyt duża skala nowości (weterani raczej nie mają tu czego szukać);
  • wysoki próg wejścia dla nowych graczy;
  • błędy – zarówno te stare, jak i nowe.

Wskrzeszanie legend jest dość ryzykowne – można zrazić do siebie fanów oryginału, a do tego nie trafić w target, jakim są nowi gracze. Zarzut skoku na kasę pojawia się w takim kontekście bardzo często, a dodatkowe napięcia powodują nowości – szczególnie te zakrojone na szeroką skalę. Z drugiej strony zbyt mała ilość innowacji nie stawia w dobrym świetle twórców, którzy próbują zarobić na pracy kogoś innego. Granica jest więc bardzo płynna, a śmiałkowie starający się przywrócić dawny blask kultowym tytułom nieustannie stąpają po cienkim lodzie.

Deweloperzy z Overhaul Games najwyraźniej szybko się uczą – zebrawszy cięgi od niektórych recenzentów po umiarkowanie udanym Baldur’s Gate: Enhanced Edition, postanowili wydać znacznie lepszą „edycję wzbogaconą” do drugiej części serii. Nie jest ona może idealna, ale stanowi spory krok naprzód.

Helm wszystko widzi, o wszystkim wie i wszystko osądza

Podobnie jak w pierwszym rozszerzeniu podstawowa nowość to wodotryski graficzne. Obraz można swobodnie przybliżać i oddalać, a rozdzielczość została przystosowana do nowoczesnych monitorów (również tych panoramicznych). Przyjemnym smaczkiem są ulepszone rendery niektórych lokacji, prezentujących się teraz nieco okazalej. Kilka dodatkowych utworów muzycznych również cieszy, nie psując klimatu całości. Poprawki te sprawiają, że rozgrywka jest komfortowa i całkiem przyjemna – piksele kłują w oczy dopiero po dość znacznym przybliżeniu kamery.

Jedna z nowych lokacji – niczym nie ustępuje tym starym. - 2013-11-19
Jedna z nowych lokacji – niczym nie ustępuje tym starym.

Na wyraźny plus należy zaliczyć także zmiany w interfejsie. Przycisk szybkiego zapisu okazuje się całkiem przydatny (chociaż nadal wygodniej korzystać z klawisza Q), a opcja automatycznego podglądu i natychmiastowego zbierania porozrzucanych przedmiotów to istna gwiazdka z nieba. Mile zaskakuje także brak ekranów ładowania oraz inne, drobne usprawnienia dotyczące mechaniki rozgrywki i sposobu jej prezentowania. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie podręcznej pomocy oraz krótkiego samouczka – nie jest on co prawda zbyt wyczerpujący, ale z pewnością ułatwia „wejście” nowych graczy w skomplikowany świat tej produkcji.

Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG - ilustracja #3

Losy Baldur’s Gate II: Enhanced Edition przez długi czas były niepewne. Twórcy wplątali się w przykry konflikt dotyczący praw kontraktowych, przez co musieli wycofać edycję pierwszego Baldura z niektórych sklepów oraz wstrzymać prace nad kontynuacją. Ostatecznie udało im się jednak rozwiązać wszystkie problemy, dzięki czemu mogli dokończyć swe dzieło.

Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica
Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica

Recenzja gry

Z jednej strony model rozgrywki, który powinien stanowić wzór i inspirację dla wszystkich, którzy chcą robić prawdziwe erpegowe piaskownice dla pojedynczego gracza. Z drugiej natomiast festiwal gliczy niczym z najgłębszych odmętów steamowego piekła.

Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie
Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie

Recenzja gry

Podobnie jak przy Tyranii króla Waszyngtona, Ubisoft dzieli DLC do Assassin's Creed: Odyssey na trzy części. Sprawdziliśmy, jak sprawdza się pierwsza z nich. Oto Legacy of the First Blade.

Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego
Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego

Recenzja gry

Najnowsza gra z uniwersum Fallouta wzbudza skrajne emocje. Czy słusznie? Wycieczka do Wirginii Zachodniej może nie była taka najgorszą rzeczą, jaka mnie spotkała w grach, ale... dobrą też jej nie nazwę. Fallout 76 to niby nowa gra, a wygląda jak DLC.

Komentarze Czytelników (34)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.11.2013 16:10
odpowiedz
Majkel Dżordan
19
Generał

Ja nie rozumiem w ogóle oceny tego. Jak by to była kompletna odnowa dwójki a nie po prostu wyższa rozdzielczość i parę nowych dupereli to co innego.

19.11.2013 16:12
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

Dla mnie to całkiem sporo, tym bardziej, że nie ukończyłem wcześniej Tronu Bhaala. Teraz z chęcią bym odświeżył podstawkę, i przeszedł tamto "epickie" rozszerzenie.

Ciekawe, jak wygląda to zoomowanie obrazu...

19.11.2013 16:21
odpowiedz
Boim
82
Konsul

Ósemka za co? Przecież pierwsza część gry, z tymi samymi plusami i minusami, dostała chyba szóstkę, albo i mniej.

19.11.2013 16:37
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

Boim - w remaku jedynki nie było tylu dodatkowych opcji graficznych. Chociażby zoomu nie było z tego co napisał recenzent. A i sama podstawka, to gra lepsza.

19.11.2013 17:06
odpowiedz
Hosti
60
Konsul

Większość chyba nie czytała recenzji - komentujcie DOPIERO jak ją przeczytacie, nie na podstawie oceny i +,- , ludzieee....

Ta wersja zapewnia dużo więcej ulepszeń względem 1 - tak i opcji graficznych, jak i zmian interfejsu, czy innych ulepszeń (automatyczne podnoszenie - BYŁO o tym w recenzji). Zresztą gra dodaję parę elementów muzycznych nie psujących klimatu, jak i nowych zadań i lokacji - także nie psujących klimatu. Po resztę , zapraszam do PRZECZYTANIA recenzji, a potem komentowania.

Na pewno jest to krok naprzód względem 1, ale nie takiego czegoś gracze oczekiwali (dokładniej mówiąc, oczekiwali czegoś dużo większego, zapewne PRAWDZIWEGO HD wykraczającego poza to, co oferują mody, oraz dużo bardziej idących ulepszeń (ułatwień?) interfejsu i sterowania), a trzeciego podejścia do tematu, już nie mają, chyba, że zrobią "remake" Icewind Dale...

Można powiedzieć, że mieli szanse, ale jej nie wykorzystali - starzy gracze nie mają po co wracać, zaś nowi zostaną odrzuceni nadal przez te same rzeczy, co wcześniej, poza grafiką...

19.11.2013 17:10
odpowiedz
margrabina
86
Pretorianin

Brak polskiej wersji to od razu minus 4, a cena to koszmar

19.11.2013 18:27
odpowiedz
Tuminure
90
Senator

Serio 8.0? Za 4 nowe postacie i tryb areny?
Zdaje się, że jeszcze można tam rozdzielczość zmienić na nieco wyższą, niż w oryginale.

oczekiwali czegoś dużo większego, zapewne PRAWDZIWEGO HD wykraczającego poza to, co oferują mody
Czym miałoby być "prawdziwe hd"?

Można powiedzieć, że mieli szanse, ale jej nie wykorzystali
Nakład pracy niewielki, a gra się sprzedaje. Moim zdaniem całkiem nieźle wykorzystali tą szansę.

19.11.2013 19:15
😊
odpowiedz
Jurras
3
Junior

Powiem tak zainstalujcie sobie World of Baldurs Gate. To jest wielka modyfikacja całej BG +BG2 z dodatkami kupa modów i zabawy a to i tak 100x lepsze od tych edycji za 20 euro

19.11.2013 19:19
😉
odpowiedz
<SEBEK>
62
obserwatoR

nie bardzo widzę sens kupowania tego. jestem fanem BG ale przecież jest z milion przeróżnych modów do tej gry. nowe zadania,postacie,magia,full HD.to już wszystko stworzyli fani. niech lepiej wezmą się za trójkę. :P

19.11.2013 19:33
odpowiedz
Lukxxx
161
Generał

No jeszcze powinna być wersja na iOS i Androida. To zawsze coś.

19.11.2013 19:56
odpowiedz
Xanas10
23
Chorąży

Nie rozumiem waszych komentarzy. jak coś co było dobre i miało wysoką notę ma dostać niższą bo dodało parę nowości? Epic logic

19.11.2013 20:07
odpowiedz
Zdzichsiu
71
Ziemniak

@Xanas10
Bo tu nie ocenia się tej gry jako nowego produktu, a bardziej jako rozszerzenie do Baldura. A, że zmian jest tu tyle co kot napłakał to stąd te komentarze.
Warto dodać, że twórcy chcą za to 22euro co jest bardzo dziwną ceną. Za 30zł można mieć Legendy RPG, czyli Sagę Baldura, Sagę Icewinda, Planescape Torment i Lionheart w jednym.

19.11.2013 20:31
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

Kilka słów uzasadnienia do oceny:

1. Jak napisałem w recenzji, Baldur's Gate: EE jest znacznie lepszy od poprzedniej Edycji Rozszerzonej - wprowadza dużo więcej nowości, dodatkowe questy są lepsze i dłuższe, postaci lepiej zarysowane, a całość produktu bardziej dopracowana. To naprawdę spory krok naprzód w porównaniu do poprzednika.
2. Recenzując pierwsze BG: EE ocenę wystawiłem za samo rozszerzenie, nie biorąc pod uwagę "podstawki" (co wyjaśniłem w zakończeniu tekstu). Stąd nota 6/10. Takie podejście wydawało mi się sensowne, ale z perspektywy czasu uważam je za błędne - gracze kupują przecież cały produkt, a nie tylko jego część. Dlatego oceniając "dwójkę" postanowiłem spojrzeć na kwestię inaczej, traktując grę jako finalne, kompletne dzieło. Gdybym miał posługiwać się "starą metodą", finalna ocena dla BG: EE II wynosiłaby 7,5/10, a więc niewiele mniej.

20.11.2013 08:57
odpowiedz
mikecortez
91
Senator

Jako fan BG na pewno bede chcial miec gre w kolekcji, ale z cena poplyneli wiec czekam na jakas rozsadna obnizke na Steamie.

20.11.2013 09:39
odpowiedz
Martius_GW
61
Generał

Cóż lepiej niż dać 4/10 bo
-co to jest thaco?
-czemu klasa pancerza się zmiejsza?
-jak działa magia?
itd.

20.11.2013 10:17
odpowiedz
sechu2
59
Pretorianin

Brak Polskiej wersji ...

20.11.2013 17:10
odpowiedz
Planetar
48
Pretorianin

Thac0 = To hit armour class 0. KP zmniejsza się bo im mniej tym lepiej. Goły i wesoły ma chyba 10 czy jakoś tak. Magia zaś działa normalnie :P Jest to system oparty na wcześniejszej 2ed AD&D. Powiem od siebie jako fan Baldursów, że gdybym nigdy w niego nie grał to bym teraz się cieszył na maxa i grał w ślepo. A tak jako vet...jak ja tą kampanię znam jak własną kieszeń, wszystko po-przechodzone moją doskonałą drużyną z ulubionymi postaciami i do tego z doskonale podłożoną gwiazdorską polonizacją. No dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki i już lepiej być nie może - i w ten sposób trochę nie chce mi się powtarzać wszystkiego od nowa. Może jak mnie najdzie nostalgia kiedyś, albo ulegnę wypadkowi i stracę pamięć :P To w tedy tak! Przerobimy to wszystko jeszcze raz! Heh

20.11.2013 17:37
odpowiedz
Planetar
48
Pretorianin

System opiera się na k20. Tak więc załóżmy, że masz Thac0 = 15. Oznacza to że twoja szansa trafienia gościa w dajmy na to zbroi płytowej z KP 0 wynosi od 15-20 na rzut k20. Jeśli zaś gość jest goły i ma KP 10 to system dodaje to i wówczas szansa trafienia na k20 wynosi od 5-20. Magia u magów działa w taki sposób, że najpierw musisz zapamiętać czary z księgi zaklęć, ustawić sobie je i przespać się gdzieś. Proste nie ;) Albo raczej wymagające, ale tak to kiedyś było. Nie było łatwo przeżyć w świecie FR. Tam nikt za rączkę nie prowadzi. Nie ma wytyczonej ścieżki i znacznika gdzie jest next quest, albo gdzie siedzi boss. Dlatego to było i nadal jest takie fantastyczne! Jest pełna wolność. Robisz co chcesz i walczysz z przeciwnikami jak chcesz i albo sobie twoja drużyna radzi, albo pada ofiarą bandy tępych ogrów co niezbyt dobrze o tobie świadczy ;)

20.11.2013 19:42
odpowiedz
nosferatu7
2
Junior

Jest jakakolwiek szansa że się pojawi polska wersja ?.

20.11.2013 21:37
odpowiedz
Winch2005
65
Pretorianin

@Hosti

BG2 zasługuje na wysokie oceny.

Tylko dlaczego zarabiają teraz na tym jakieś Pastuchy bez dorobku? Tą wspaniałą przygodę stworzyła ekipa black isle/bioware (to stare bioware) i niestety nie mają oni z tego ani grosza. Dodatkowe klimatyczne przygody? Jakim prawem ktoś odpłatnie i na siłę dodaje coś do w pełni gotowego tworu? Nie musicie mi tłumaczyć w jaki sposób działają umowy licencyjne gdyż dobrze to wiem. Jednak wydanie pieniędzy na reedycję wydaje mi się mocno nie w porządku wobec właściwych twórców tego DZIEŁA. Nie mogę tej gry nazwać inaczej oraz nie mogę podejść do niej jak do zwykłego produktu (ostatnio dużo się mówi że gry są raczej usługą za którą się płaci). Ta gra jest wspaniała, a że idą święta to tak sobie rozmyślam czy nie byłby to dobry czas aby zanurzyć się w tej przygodzie po raz kolejny. pozdrawiam.

20.11.2013 21:47
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@nosferatu7

Tak, prace nad polonizacją już trwają, informacje na ten temat możesz znaleźć na oficjalnym forum gry (w kategorii "Polish").

20.11.2013 23:50
odpowiedz
Martius_GW
61
Generał

[21]
Ja to wiem kocie. Wspomniałem o tym bo przeczytałem recenzję, której autor tak biadolił wystawił niską ocenę z powodu braku tłumaczeń.

21.11.2013 09:50
odpowiedz
Misieq145
43
Chorąży

Nie widzę dużego sensu w ponownym wydawaniu Baldura. Ci co grali to już raczej przeszli ile razy chcieli z modami dodającymi więcej niż to, a nowi gracze... cóż, nie liczyłbym, że pokolenie CODa przebrnie przez kreację postaci.

21.11.2013 11:36
😊
odpowiedz
Flyby
172
Outsider

Wciąż pamiętam starego Baldura (w questach, postaciach ..i grafice ;)) chociaż nie grałem już lata całe. Jak nowa "odsłona" potanieje i dodadzą polskie napisy, może kupię ..z sentymentu.

21.11.2013 12:22
odpowiedz
DildoFaggins
5
Legionista

baldur2 obok fallout 2 to dla mnie gra z top3 wszech czasów. Pamiętam, że zacząłem od niej a nie od BG1 i pamiętam że utonąłem w przygodzie. Czasami grałem tylko po to by odkryć co się dało i choć teraz wiele z gry gdzieś uleciało, to czasami mam potrzebę powrotu (podobnie jak do Tormenta). Pamiętam polonizację, która jak w żadnej innej grze (poza Tormentem) nie przeszkadzała mi. Pamiętam, że nie przeszkadzał mi AD&D i dalej nie przeszkadza. Nawet jeśli nie wgłębiałem się w system i brałem w ciemno, że minsc nie trafił bo nie trafił. Pamiętam walkę z Kangaxxem. To były czasy. Teraz wychodzę z założenia, że nie byłbym w stanie powrócić do oryginału, a jedynym ratunkiem jest wejście w wersję HD. Tylko czy znajdę na granie czas. I czy znajdę w sobie moc, która sprawi, że zagram w angielską wersję, a nie zacznę szukać oryginału i zacznę go modować.
Zastanawiam się nad sensem wypuszczania takich odświeżeń. Ci, co grali w oryginał raczej nie siądą do EE, bo chyba lepiej zapamiętać czasy, gdy dekadę temu grało się w to bez uprzedzeń co do jakości silnika. Dziś siądziemy, popatrzymy, jakie ograniczenia gra w sobie ma względem "uproszczonych" rpgów tej dekady. No i sprawa multi. Kiedyś grałem w Icewinda2 z kuzynem po lanie. po 3 postaci w drużynie i te kłótnie o to, któredy iść, itd. Teraz każdy mmo daje więcej socio-zabawy niż BG2 i to boli chyba najbardziej. Jakoś nie potrafię bawić się w gry mając świadomość, że nawet nudny SWTOR pozwala mi uczestniczyć w świecie w którym dzieje się więcej.

25.11.2013 22:27
📄
odpowiedz
Mirshann d' oloth
20
Chorąży

Złożoność gry nie została w wystarczający sposób oswojona – współcześni gracze, przyzwyczajeni do licznych podpowiedzi, mogą poczuć się zagubieni i ostatecznie porzucić tytuł z powodu jego zbytniej obszerności (ulepszona grafika niewiele tu pomoże!).

Czegoś tu nie rozumiem. Pamiętam jak w czasach mojej młodości katowałem gry na commodore64, a potem amiga500. W przypadku tego pierwszego, były gry, do których nie było żadnego opisu, dokumentacji, ani pliku tekstowego. Do opanowania sterowania, dochodziło się metodą prób i błędów.
Pamiętam też przygodówkę na amigę: Lure of the Temtrees, rozwiązałem kilka zagadek. Ale pomimo przejścia jej kawałka, nigdy jej nie skończyłem, była dla mnie za trudna.
Baldura II, pożyczyłem od kumpla z ŚKFw 2001r. Nie miałem opisu ani dokumentacji, ale mimo że nie grałem w poprzednią cześć, czułem się, jakby fabuła prowadziła mnie za rączkę do sedna intrygi.
Dlatego zastanawiam się, dlaczego gracz po uruchomieniu BGII ma czuć się zagubiony?

25.11.2013 22:47
odpowiedz
SpecShadow
64
Silence of the LAMs

Tak tylko że w tamtych czasach miało się niewiele gier i takie rozgryzanie każdej z nich można było jeszcze zaakceptować.

Dzisiaj, mając masę zaległych tytułów (np. wielkie biblioteki Steama czy stosy pudełek) i niewiele czasu wolnego, kto chciałby coś takiego robić? Chyba tylko prawdziwi zapaleńcy. Albo szaleńcy.

Sens tego wydania jest zagadką.
Dla niedzielnych graczy? Za długa i za dużo czytania. Do tego wyłamuje się z trendu produkowania i projektowania gier, gdzie gracz zasiada do gry i od razu może grać. Bez instrukcji, tylko tutoriale. Czyli trzeba uczyć się grać. Serio?

Jest jeden detal - gry w wersji 1.0 (zaraz po wydaniu) mają błędy, zawsze. Wydawałoby się, że w przypadku EE nie będzie ich (w końcu stara gra w której grzebią ludzie, co się chyba na tym znają).
Figa - błędów co nie miara.

Oby nie zabierali się ani za kolejne wznowienia ani za BG3, bo z tego może wyjść jedynie katastrofa.
Patrząc na jakość EE i projekty postaci aż strach myśleć, co mogliby wypluć.

03.12.2013 16:26
odpowiedz
A.l.e.X
118
Alekde

Pograłem już na tyle długo w BG2 EE aby powiedzieć, że myliłem się co do jednego że jest to powielenie idei znanej z BG1EE. Część druga jest wybitnie dopracowana. Po pierwsze interfejs i grafika, która ma bardzo dużo nowych ekranów, a sama w sobie została mocno podciągnięta. Widać że większość map zostało od nowa narysowanych. Nowe postacie (świetnie wpisują się w znane nam z poprzedniej odsłony). Poza tym wstawki filmowe, bardzo dobry dubbing dla nowych postaci. Jeśli oceniłbym BG1EE na 7/10 za całość to BG2EE mimo swojej ceny ma ode mnie 9+. Jeśli są osoby które dobrze wspominają BG2 i chcą przejść ją jeszcze raz w nowym wydaniu + z nowymi postaciami, misjami i przedmiotami to jest to pozycja obowiązkowa do zakupu. Wersja polska też już powstaje. Obecnie jest przetłumaczona całość gry i dostosowana do BG2EE + część misji czterech nowych postaci. Jest też sporo nowości na płaszczyźnie tekstów i questów, obie gry mają też ujednolicony system tworzenia postaci, są klasy dodatkowe i podklasy. W grze są też setki nowych przedmiotów i nowi przeciwnicy. Doszły nowe czary, oraz nowe opisy przedmiotów, w tym statystyki i wymagania. Z jednej strony można powiedzieć 23 euro to sporo, ale z drugiej strony to nie jest tylko odświeżone wydanie. Włożono w nie tyle pracy, że muszę powiedzieć że kto tego nie widział i nie sprawdził (ja też wypowiadałem się bez sprawdzenia), ten nie ma zupełnie racji.

08.12.2013 19:37
odpowiedz
stickler
1
Junior

Gra jest świetna. Zapraszam do gry online ! Codziennie od 19 do 21 . Propozycje pisać na pw :)

09.12.2013 23:34
odpowiedz
evilkorniszon
9
Legionista

Szanowny autorze śpieszę z informacją, że samouczek (pod nazwą "Trening") był już dostępny w podstawowej wersji Baldur's Gate 2 i nie jest on żadną nowością.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze