Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Baldur's Gate II: Enhanced Edition Recenzja gry

Recenzja gry 19 listopada 2013, 14:26

autor: Maciej "Czarny" Kozłowski

Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG

Baldur's Gate II to jedno ze szczytowych osiągnięć gatunku komputerowych gier RPG. Czy nowości w edycji rozszerzonej warte są wydanych pieniędzy?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • wyższa rozdzielczość i lepszy interfejs;
  • cztery nowe postacie z ciekawymi zadaniami;
  • kilkanaście godzin dodatkowej zawartości;
  • unikalne lokacje i przedmioty;
  • nowości nie naruszają klimatu oryginału.
MINUSY:
  • niezbyt duża skala nowości (weterani raczej nie mają tu czego szukać);
  • wysoki próg wejścia dla nowych graczy;
  • błędy – zarówno te stare, jak i nowe.

Wskrzeszanie legend jest dość ryzykowne – można zrazić do siebie fanów oryginału, a do tego nie trafić w target, jakim są nowi gracze. Zarzut skoku na kasę pojawia się w takim kontekście bardzo często, a dodatkowe napięcia powodują nowości – szczególnie te zakrojone na szeroką skalę. Z drugiej strony zbyt mała ilość innowacji nie stawia w dobrym świetle twórców, którzy próbują zarobić na pracy kogoś innego. Granica jest więc bardzo płynna, a śmiałkowie starający się przywrócić dawny blask kultowym tytułom nieustannie stąpają po cienkim lodzie.

Deweloperzy z Overhaul Games najwyraźniej szybko się uczą – zebrawszy cięgi od niektórych recenzentów po umiarkowanie udanym Baldur’s Gate: Enhanced Edition, postanowili wydać znacznie lepszą „edycję wzbogaconą” do drugiej części serii. Nie jest ona może idealna, ale stanowi spory krok naprzód.

Helm wszystko widzi, o wszystkim wie i wszystko osądza

Podobnie jak w pierwszym rozszerzeniu podstawowa nowość to wodotryski graficzne. Obraz można swobodnie przybliżać i oddalać, a rozdzielczość została przystosowana do nowoczesnych monitorów (również tych panoramicznych). Przyjemnym smaczkiem są ulepszone rendery niektórych lokacji, prezentujących się teraz nieco okazalej. Kilka dodatkowych utworów muzycznych również cieszy, nie psując klimatu całości. Poprawki te sprawiają, że rozgrywka jest komfortowa i całkiem przyjemna – piksele kłują w oczy dopiero po dość znacznym przybliżeniu kamery.

Jedna z nowych lokacji – niczym nie ustępuje tym starym. - 2013-11-19
Jedna z nowych lokacji – niczym nie ustępuje tym starym.

Na wyraźny plus należy zaliczyć także zmiany w interfejsie. Przycisk szybkiego zapisu okazuje się całkiem przydatny (chociaż nadal wygodniej korzystać z klawisza Q), a opcja automatycznego podglądu i natychmiastowego zbierania porozrzucanych przedmiotów to istna gwiazdka z nieba. Mile zaskakuje także brak ekranów ładowania oraz inne, drobne usprawnienia dotyczące mechaniki rozgrywki i sposobu jej prezentowania. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie podręcznej pomocy oraz krótkiego samouczka – nie jest on co prawda zbyt wyczerpujący, ale z pewnością ułatwia „wejście” nowych graczy w skomplikowany świat tej produkcji.

Recenzja gry Baldur's Gate II: Enhanced Edition - rozszerzonej edycji kultowego RPG - ilustracja #3

Losy Baldur’s Gate II: Enhanced Edition przez długi czas były niepewne. Twórcy wplątali się w przykry konflikt dotyczący praw kontraktowych, przez co musieli wycofać edycję pierwszego Baldura z niektórych sklepów oraz wstrzymać prace nad kontynuacją. Ostatecznie udało im się jednak rozwiązać wszystkie problemy, dzięki czemu mogli dokończyć swe dzieło.

Recenzja Diablo Immortal. Zagrać warto, ale przywiązywać się - zdecydowanie nie
Recenzja Diablo Immortal. Zagrać warto, ale przywiązywać się - zdecydowanie nie

Recenzja gry

Diablo Immortal nie jest ani spóźnionym żartem na prima aprilis, ani ostatecznym tryumfem NetEase w formule Diablo. Podwykonawca Blizzarda odniósł kilka zwycięstw na polu hack'n'slashy, ale – jak to w gotyckiej opowieści – nie obyło się bez ofiar.

Recenzja gry King Arthur: Knight’s Tale - okrągły stół z powyłamywanymi nogami
Recenzja gry King Arthur: Knight’s Tale - okrągły stół z powyłamywanymi nogami

Recenzja gry

Wojna. Wojna nigdy się nie zmienia. O tym, że wojnę często wygrywa się nie armią, a złotem, przekonał się nie tylko tytułowy król, dokonując żywota już w intrze gry King Arthur: Knight’s Tale, ale przede wszystkim... autorzy tej produkcji.

Recenzja gry Tales of Arise - nowe rozdanie dla serii
Recenzja gry Tales of Arise - nowe rozdanie dla serii

Recenzja gry

Japońskie RPG w ostatnich latach przechodzą swoisty renesans, co bardzo cieszy. Nie jest to wprawdzie powrót do formy ze złotej ery gatunku, ale w zasadzie można powiedzieć, że jest całkiem dobrze. Czy Tales of Arise podtrzymuje ten trend?