Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 18 grudnia 2003, 16:44

autor: Stranger

F1 Challenge '99-'02 - recenzja gry

F1 Challenge 99-02 to symulator wyścigów formuły pierwszej należący do słynnej serii F1 autorstwa firmy EA Sports. Można powiedzieć, iż produkt ten podsumowuje cztery lata rozwoju tego cyklu...

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Hej, ty! Chodź no tu! Tak, do Ciebie mówię. Powiedziano mi, że lubisz wyścigi, a w szczególności królową sportów motorowych - Formułę 1. Mam coś w sam raz dla Ciebie. Oto nasza najnowsza propozycja... Co to znaczy, że jej nie chcesz? A co mnie obchodzi, że prawie nic nie zmieniliśmy? Nie przyszedłem tu na żadne pogaduszki. Wyskakuj z kasy i będziemy to mieli za sobą! No już, szybciutko, bo mam kolejnych frajerów w kolejce.

EA Sports od wielu lat kpi sobie z graczy. Najnowsze edycje ich gier sportowych rzadko kiedy wnoszą coś innowacyjnego. Panowie z EA znaleźli jednak na to sposób. Kolejne odsłony ich znanych serii, jak np. FIFA, NHL czy NFL w coraz to nowszych edycjach na przemian wprowadzają jakieś drastyczne zmiany, a później pod pretekstem powrotu do korzeni ukazują się tylko ze zmienionym numerkiem. Tak było na przykład z FIFĄ, z której najpierw zrobiono czystą arcade’ówkę, a teraz reklamuje się ją jako produkt chcący zostać najbardziej realistycznym w swej kategorii. O ile jeszcze takie działanie jest dopuszczalne i co za tym idzie, przez wielu tolerowane, to zdecydowanie nie mogę tego powiedzieć o grze, którą mi przyszło zrecenzować. „F1 Challenge ‘99-‘02” to nic innego, jak zbiór wydanych w ostatnich latach gier zaprezentowanych w oprawie z zeszłorocznego „F1 2002”. Zmian jest tu jak na lekarstwo. Mógłbym się założyć, że osoba nie uważająca się za totalnego maniaka tych sportów nie zauważyłaby żadnych różnic w działaniu obu tytułów. Czemu się tak stało? Odpowiedź jest prosta - EA Sports w tym roku traci oficjalną licencję na wydawanie gier traktujących o Formule 1. Pałeczkę przejmuje Sony, które zakupiło wyłączność na kilka kolejnych lat. EA widocznie jest tym załamane, bo recenzowany „F1 Challenge” to nic innego, jak tylko desperacka próba nabicia graczy w bambuko. Jakiekolwiek hasła reklamowe mówiące o innowacjach w tej grze możecie włożyć między bajki. Powiem szczerze - gdyby nie to, że poziom opisywanych wyścigów reprezentuje ścisłą światową czołówkę, to nie pozostawiłbym na nich suchej nitki. Recenzowany tytuł może i powinien zainteresować tych miłośników Formuły 1, którzy nie mieli jeszcze styczności z poprzednimi grami EA Sports. Tylko czy są jeszcze takie osoby? Wątpię...

Panom z EA Sports wyraźnie nie chciało się robić nowej gry. Nie zadbali ani o dobre intro, na które składa się tylko marny podkład muzyczny wraz z przelatującymi nazwiskami startujących kierowców, ani o zmienione menu. Poza kilkoma DROBNYMI szczegółami, jest ono identyczne do tego z „F1 2002”. Autorzy „F1 Challenge” mają pecha, bo bardzo dobrze znam edycje 2002 i 2001 :-) Nie obejdzie się więc bez licznych odniesień. Rozpoczynając grę łudziłem się, że developerzy zaimplementują moduł pozwalający na przejechanie w jednym teamie przez te wszystkie cztery sezony, które zdecydowano się dodać. Nic z tego! Producenci „F1 Challenge” najwyraźniej to zignorowali. Przykładowo, zaczynając zabawę w sezonie 1999 i po dotarciu do jego końca gra najzwyczajniej zamyka karierę. Nie można jej w żaden sposób kontynuować! Graczowi pozostaje albo rozpocząć aktualny sezon od początku, albo z opcji wybrać inny sezon, team i kierowcę. Rozumiem, że na przełomie lat niektóre zespoły znikały, a inne pojawiały się w ich miejsce, ale czy naprawdę tak trudno byłoby to wszystko połączyć? Tyle dobrze, że oficjalna licencja FIA zapewnia obecność wszystkich zespołów, kierowców a także maksymalnie szczegółowe oddanie pojawiających się tras.

Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię
Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię

Recenzja gry

Forza Horizon 4 zmienia się w pełnoprawne, samochodowe MMO. To bardzo dobra gra, która błyszczy na tle konkurentów, a zawiedzie odrobinę jedynie weteranów serii.

Recenzja gry The Crew 2 – odtwórcza rewolucja
Recenzja gry The Crew 2 – odtwórcza rewolucja

Recenzja gry

To, co zrobił Ubisoft z The Crew 2, zakrawa niemal na skandal. Takiego recyklingu w sandboksach jeszcze nie było. Ale wiecie co? Nie chce mi się podnosić larum, bo jeżdżenie po USA (a także latanie i pływanie) wciąż potrafi być nad wyraz przyjemne.

Recenzja gry Burnout Paradise Remastered – raj nieutracony
Recenzja gry Burnout Paradise Remastered – raj nieutracony

Recenzja gry

Seria Burnout na zawsze odcisnęła piętno na gatunku zręcznościowych wyścigów, a szczytowym jej osiągnięciem okazała się gra Burnout Paradise. Niezwykłe dokonanie w dziedzinie designu i jednocześnie gwóźdź do trumny firmy Criterion Games.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
13.11.2007 07:50
👍
Richard_Hamond
0
Generał

Ta gra jest poprostu dobra. Kiedyś mi ją tata kupił ale niestety po dwóch latach grania, płytka mi się połamała. Ale gierka naprawdę fajna.
Tu macie fotkę(jak na tamte lata grafika była naprawde ładna)-------------------------------------------------------------------------------------------->

11.04.2008 23:51
😡
odpowiedz
michaelof1
10
Legionista

Ten typ co pisał tę recenzję to chyba ma jakąś ciężką chorobę. Nie umie grać w gry, nie umie ustawić, aby można było samemu jechać w boksach. Można zmieniać pogodę, a ten typ tego nie potrafi. Człowieku weź ty nie obrażaj tak świetnej gry jak F1C!

12.04.2008 17:26
😊
odpowiedz
zanonimizowany542424
0
Konsul

Miałem podobną ale szkoda że na realistycznym poziomie na zakrętach się rozwalałem.
Jak zrobiłeś wątek w kategorii komentarze bo ja nie umiem ? W golu pracujesz czy jak ?

13.04.2008 14:37
👍
odpowiedz
Richard_Hamond
0
Generał

Piniko ->

Jak zrobiłeś wątek w kategorii komentarze?
na pasku głownym(na górze ekranu) klikasz na logo GRY OnLine-->teksty-->recenzje-->klikasz na nazwę gry-->jeśli pod napisem "Komentarze Czytelników" jest pusto, kliknij na "dodaj własny komentarz".
W golu pracujesz czy jak?
Nie, nie jestem pracownikiem GOLa.

13.04.2008 14:42
👍
odpowiedz
Tomal_P
94
Legend

Jak na swoje lato to naprawdę fajna gierka.