Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Monster Hunter: World Recenzja gry

Recenzja gry 17 sierpnia 2018, 16:09

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Recenzja gry Monster Hunter: World na PC – RPG, jakiego na pecetach jeszcze nie było

Oto padł kolejny konsolowy bastion – jeszcze jedna seria, która dotąd omijała komputery szerokim łukiem, w końcu zawitała w nasze skromne steamowe progi. Wprawdzie pecetowy Monster Hunter: World wnosi trochę błota na butach, ale to i tak dostojny gość!

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. to ta sama potwornie wspaniała gra na wiele wieczorów i godzin, w której można tropić, zbierać, wytwarzać i zabijać;
  2. pierwsze spotkanie zatwardziałych graczy PC z kultową japońską serią z konsol;
  3. nie zbagatelizowano opcji graficznych, które są całkiem rozbudowane;
  4. obsługa myszką i klawiaturą wcale nie wyszła tak topornie, jak można się było obawiać.
MINUSY:
  1. tryb wieloosobowy ma obecnie masę problemów;
  2. optymalizacja mogłaby być solidniejsza.

To dobry czas dla pecetowych graczy. W ciągu ostatnich lat doczekaliśmy się wielu portów znanych konsolowych hitów, najczęściej z Kraju Kwitnącej Wiśni. Choć wcześniej mogliśmy jedynie obejść się smakiem, dziś na PC przetestujemy już Final Fantasy IX, X czy XII i spróbujemy swoich sił w takich grach jak Crash Bandicoot, Nier: Automata czy Yakuza. Wszyscy też zapewne mamy nadzieję, że na blaszakach wypróbujemy również nowe stare Spyro oraz Personę. Dotąd „nieprzyjazne” pecetom studia w końcu dostrzegły ten rynek i dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z kultowymi seriami.

Liczba tytułów nie przekładała się jednak na ich jakość i zdarzało się, że porty ze znacznie słabszych platform nie wyglądały ani nie działały za dobrze na nowoczesnym i szybkim sprzęcie. Jak więc poradził sobie Capcom na PC z grą Monster Hunter: World? Cóż, jest dobrze, ale nie rewelacyjnie.

Więcej o specyfice tej pozycji, jej fabule, rozgrywce, zaletach i wadach przeczytacie w poprzedniej recenzji na PS4. Poniżej zajmiemy się przede wszystkim jakością konwersji na PC i tak też należy traktować notę wystawioną w tym tekście. Pamiętajcie: to ocena portu, a nie oryginalnej gry Monster Hunter: World wydanej na PS4.

Łowca potworów: Świat

Parę miesięcy temu w momencie premiery na PS4 pierwszy raz zetknąłem się z uwielbianą w Japonii i Ameryce serią. Dotychczas jedynie podczytywałem informacje w prasie i śledziłem reakcje w sieci, zastanawiając się, skąd te wszystkie zachwyty. W końcu udało się zagrać i – powiem szczerze – nie było to moje najfajniejsze doświadczenie w życiu. Ostatecznie produkcja ta zdobyła jednak moje serce, a związek nasz został skonsumowany w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Niemniej pamiętam, że irytowały mnie pewne mechaniki i cechy, takie jak nieczytelny (dla laika) interfejs, mnogość okienek z ekwipunkiem, przedziwny sposób wyboru rozmaitych opcji, wysoki próg wejścia czy silne nastawienie na zabawę online. Dopiero z czasem zdałem sobie sprawę, że to nieodłączne cechy tego tytułu i albo je zaakceptujemy, poznamy i nauczymy się z nimi żyć, albo od Monster Huntera zwyczajnie nas odrzuci. Mnie się udało i na kolejne edycje japońskiej serii o potworach czekam z niecierpliwością.

Recenzja gry Monster Hunter: World na PC – RPG, jakiego na pecetach jeszcze nie było - ilustracja #1
Powrót do Astery sprawił mi parę problemów, ale ostatecznie okazał się wielką przygodą.

PC MONSTER RACE

Przyznam się – do edycji pecetowej podszedłem z trochę zbyt dużą pewnością siebie. Sądziłem, że doświadczenie z PS4 pomoże mi lepiej radzić sobie w tej grze na PC. Tymczasem szybko okazało się, że cały proces oswajania się z ową produkcją muszę przejść od nowa. Monster Hunter: World na PC początkowo sprawił mi mnóstwo problemów i choć nie były one może tak dużego kalibru, by wystawić tej wersji negatywną recenzję na Steamie, to jednak znacznie wydłużyły moment wejścia w świat Astery i osłabiły pierwsze wrażenie.

Bo Monster Hunter: World na PC jest w zasadzie tym samym tytułem, z którym spotkaliśmy się kilka miesięcy temu. Nie znajdziecie tu żadnych wielkich dodatków i nowych trybów – to ta sama pozycja, jedynie wzbogacona o możliwość obsługi myszką i klawiaturą oraz o rozbudowaną sekcję opcji graficznych. Pisząc „ta sama”, mam na myśli także interfejs, który rozumieją chyba tylko zapaleni fani serii.

Recenzja gry Monster Hunter: World na PC – RPG, jakiego na pecetach jeszcze nie było - ilustracja #2
Monster Hunter: World byłby lepszy, gdyby zamiast koleżkotów oferował PSYjaciół.

MHW to gra, której będziecie musieli się uczyć. Przykładowo wciśnięcie klawisza Escape wywołuje listę, na której można wybrać takie opcje jak „Lista tworzenia” (czyli crafting), „Sakwa na przedmioty” (czyli ekwipunek), „Odbierz przedmioty” (czyli odbieranie prezentów za codziennie logowanie), „Własne menu kołowe” (czyli skróty do przedmiotów), „Rodzaj menu kołowego” (wybieramy kontroler lub klawiaturę, dzięki którym wywołamy podczas walki menu kołowe), a na końcu „Info o wyposażeniu” (pozwala przejrzeć to, co mamy na sobie).

Kto wpadł na pomysł, aby ustawienia interfejsu (koło) przemieszać z ekwipunkiem i inwentarzem oraz co robi w pierwszym wywoływanym menu mało istotna możliwość odbioru prezentów, trudno powiedzieć, ale właśnie taki jest Monster Hunter: World – nieoczywisty i nieintuicyjny. Jeśli we wspomnianym menu przejdziemy w bok, rozwiną się kolejne listy z następnymi, nie zawsze jasnymi opcjami. Dam głowę, że większość graczy, którzy pierwszy raz zetkną się z tą serią, zwyczajnie o wielu z nich zapomni.

Wcale nie uważam, iż to wada pogrążająca grę, a i jestem pewien, że fani cyklu będą bronić tych niespotykanych rozwiązań do ostatniej kropli krwi. Twierdzę jedynie, że nie są one intuicyjne, nazewnictwo bywa mylące, a w konsekwencji całemu systemowi daleko do przejrzystości.

Recenzja gry Monster Hunter: World – udane łowy
Recenzja gry Monster Hunter: World – udane łowy

Recenzja gry

Wysyp gier RPG w 2018 roku rozpoczyna Monster Hunter: World. Nowa odsłona popularnej serii o polowaniach na wielkie potwory oferuje świetny system walki, efektowną oprawę i tonę bossów do pokonania.

Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera!
Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera!

Recenzja gry

Wiedźmin 3 Dziki Gon na Nintendo Switch to brzydkie kaczątko. CDPR zawiera tu z nami kompromis – my zaakceptujemy nieszczególnie urodziwy wygląd gry, a oni dostarczą nam najlepszego RPG-a na przenośną konsolkę. Warto się zgodzić.

Recenzja Warsaw – najlepsza gra o powstaniu warszawskim nie jest dobra
Recenzja Warsaw – najlepsza gra o powstaniu warszawskim nie jest dobra

Recenzja gry

Warsaw nie jest wierną kopią znacznie bardziej udanego Darkest Dungeon. Niestety, te elementy, które deweloperzy z Pixelated Milk dodali od siebie, irytują zdecydowanie częściej, niż dają jakąkolwiek frajdę.

Komentarze Czytelników (40)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.08.2018 16:41
6
Dakar
42
Pretorianin

Gra nie jest aż taka super. Dla Pctowca będzie płytka jak na rpg, mało rozbudowana i cudaczna jeśli chodzi o walkę i zupełnie nie intuicyjna jeśli chodzi o interfejs. Poza tym myślę że 90 procent graczy pc nie tak wyobraża sobie multiplayer.

17.08.2018 16:41
6
Dakar
42
Pretorianin

Gra nie jest aż taka super. Dla Pctowca będzie płytka jak na rpg, mało rozbudowana i cudaczna jeśli chodzi o walkę i zupełnie nie intuicyjna jeśli chodzi o interfejs. Poza tym myślę że 90 procent graczy pc nie tak wyobraża sobie multiplayer.

17.08.2018 17:06
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ricz Forester
2
Centurion

Osobiście nie odczułem żadnych nieprzyjemności – gra uruchomiła mi się od razu (choć nie w 60 klatkach). Testowałem ją na i5 8600K, GTX 1060 i 16 GB RAM-u. Po ustawieniu niemal wszystkich opcji na maksa liczba FPS-ów wahała się między 4 a 50, ale dopiero obniżenie „jakości renderingu wolumetrycznego” do poziomu „niskiego” i wyłączenie paru innych bajerów pozwoliło zbliżyć się do upragnionych 60 klatek.
Ale czy autor miał na myśli rozdzielczość FullHD, bo nie ma w recenzji danych

post wyedytowany przez Ricz Forester 2018-08-17 17:08:44
17.08.2018 18:03
4
odpowiedz
7 odpowiedzi
zadymek01
27
Centurion

Czytam recenzje tej gry, i pewien opis się w nich powtarza:
- pretekstowa fabułka
- nie[do]rozwinięte postaci poboczne
- w zasadzie gra polega na naprzemiennym polowaniu i craftowaniu

A tutaj recenzent ...ochrzcił MHW mianem "RPG". Albo ja nie bardzo kumam ideę RPG albo skrót już nie znaczy tego samego co kiedyś...
Wyjaśni mi ktoś ten fenomen?

17.08.2018 19:25
Xartor
1
odpowiedz
Xartor
102
Konsul

Gra nie jest zła jak przebije się przez toporne sterowanie i interfejs, ale racja rpg to raczej nie jest, prędzej arpg jak stare diablo.

17.08.2018 20:03
Ghost2P
odpowiedz
1 odpowiedź
Ghost2P
105
Legend

Grałem w bete, nie mam pojecia skad ta gra ma tak wysokie oceny.
Takie polowanie na potwory bez zadnej fabuly szybko sie nudzi IMO

17.08.2018 20:53
12dura
😜
odpowiedz
2 odpowiedzi
12dura
45
Honk Honk

Sprytnie, poczekali na opinię community gryonline i wystawili adekwatną recenzję.

Dobrze, że gra na PS4 ma u was bardziej akuratne 9.0

post wyedytowany przez 12dura 2018-08-17 20:55:16
17.08.2018 21:25
berial6
3
odpowiedz
4 odpowiedzi
berial6
107
Donut Hole

Jeszcze kęsik nie wpadł wypisywać, jak to nie rozumie fenomenu tej gry?
Ale spoko, widzę kilku mu podobnych już dodało takie komentarze.
A komentarze, że monhuny są "mało rozbudowane" (a są to przecież gry, gdzie można lekką ręką spędzić kilkaset godzin)- no, to już jest zabawne

post wyedytowany przez berial6 2018-08-17 21:26:23
17.08.2018 23:19
odpowiedz
mr gaming
1
Junior

Na jakich ustawieniach i w ilu fps pójdzie? I5 2500k gtx 1050ti 4gb 8gb ddr4 (chce grać w full hd)

post wyedytowany przez mr gaming 2018-08-17 23:23:37
18.08.2018 00:25
drenz
odpowiedz
1 odpowiedź
drenz
64
Le réveil du lion

Rpg jakie na PC nie było?
Było.
Dwa. To jest gra akcji a nie rpg.

18.08.2018 01:03
SpecShadow
1
odpowiedz
SpecShadow
72
Silence of the LAMs

Z tej gry taki RPG jak ze STALKERa, czyli żaden.

Zdobywamy lepszy sprzęt ale idąc tym tokiem to każda gra akcji, gdzie znajdujemy lepsze pukawki wraz z postępem, jest RPGiem.

Ogarnijcie się. Jak nie przyklejanie łatek "jak Soulsy" to teraz to...

18.08.2018 01:39
😍
odpowiedz
Voltron
71
Pretorianin
7.0

Mi jeśli chodzi o multiplayer pomogło dodanie za skrótem Steam we Właściwościach "-nofriendsui -tcp", wcześniej próbowałem "-nofriendsui -upd" ale dalej miałem disconnecty, tcp pomógł i nie mam DC od tego czasu. Jest to oczywiście obejście tylko i gra musi być spatchowana żeby działało bez takich tricków, ale do tego czasu polecam spróbować.

Jeśli chodzi o samą grę to bawię się fenomenalnie. Mając bardzo dobrego PC (1080Ti podkręcone, chłodzenie wodne, 7700k 32GB DDR4 ram) spokojnie w 1440p wyciągam 100-120 fpsów a więc gra się płynnie w G-Sync. Mam wyłączone Volumetric Render (bo ładniejsze kolory) i FXAA w AA bo TAA rozmywało za bardzo. Reszta na maksa.

Gram na padzie więc nie uświadczam problemów klawy+myszki ale wiem że są. Na padzie Xboxa One gra się fenomenalnie. Żona gra na PS4 padzie i też ekstra.

Sama gra jest absolutnie cudowna. Walka jest trudna, wymagająca, naprawdę satysfakcjonująca w chuj. Potwory są cudowne, design gry jest super. Wszystkie bronie mają przepiękne animacje, różnoraki styl, combosy i totalnie inny "flow". Każdy znajdzie swoją ulubioną. Piękne projekty lokacji, zbroi, broni. No i oczywiście Palico! Twój wierny kotełek którego możesz też uzbrajać :D. Osobiście mainuję Charge Blade, a żona Switch Axe :). Mega gra, jeszcze nie skończyłem story a już mam 25h na liczniku a potem cały end-game :D. To jest gra którą ciągnie na 100% gameplay, bo story jest ot takie, spoko, ale nic szczególnego.

Za grę 9/10, za wersję PC 7/10 bo muszą naprawić multi i klawę+myszkę.

Ale jak już to zrobią to grę z czystym sumieniem polecam każdemu. Sam dałem za klucz 180 zł i dawno nie czułem że tak dobrze wydałem kasę.

post wyedytowany przez Voltron 2018-08-18 01:42:47
18.08.2018 10:25
odpowiedz
3 odpowiedzi
zanonimizowany1269252
1
Chorąży
6.5

Gra na maks tydzień czasu. Miasto->kolejka>polowanie>crafting>kolejka>polowanie>crafting>kolejka>polowanie>crafting. I tak w kółko. Gdyby giera była za 100 pln to byłoby akurat na te kilka godzin zabawy, a tak nie polecam.

18.08.2018 11:47
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1218931
20
Konsul
7.0

Tak jak czytam wyżej w komentarzach, nie jestem fanem wciskania tagu "RPG" do gry, bo można w niej wbić poziom, nazwijmy Wiedźmina symulatorem chodzenia, bo można sobie pochodzić po mieście jak w Ethanie Carterze.
Co do samej gry, serwery leżą, trzeba poczekać z tydzień albo dwa żeby to ogarneli, co jest niedopuszczalne przy grze za 259zł (cena ze Steam). Optymalizacja jest średnia, nie jest tragicznie jak w przypadku Syberii 3 w pierwszych tygodniach bez patchy, ale taka 1060tka 6gb radzi sobie lepiej w znacznie ładniejszych grach. Do tego brak wsparcia 21:9 (przynajmniej nie było go w chwili zanim zwróciłem grę do sklepu Steam), myślałem, że mamy już ponad połowę 2018, ale Capcom dalej siedzi w 2010.
Sama gra w warstwie gameplayowej jest ciekawa, chociaż grając na PS4 męczyłem się na padzie przy organizacji ekwipunku, do tego potrzeba czasu by przyzwyczaić się do movementu postaci, dość długo zbiera się do wykonania ruchu i ogólnie MH powinien być moim zdaniem bardziej dynamiczny, chyba że wspominam starsze części z dodatkiem nostalgii, przez co wydają mi się lepsze.

18.08.2018 18:13
odpowiedz
Gieszu
10
Konsul

Procesor I5 4460 3.2 GHz
12 GB Ram
Radeon RX 470 8 GB Gaming X

Chodzi na wysokich w full hd, z wyłączonymi pierdołami które tylko zamulają a mało dają w przedziale od 40-60 fps więc jest spoko. Poniżej 40 fps nie miałem jeszcze dropa. Tyle technikaliów jeśli ktoś byłby zainteresowany działaniem na Radeonach ze średniej półki. Co do samej gierki - jak Cię w Wieśku trójce kręciły zlecenia na potwory ale dodasz do tego craft z ich truchła by sobie zrobić coś lepszego na trudniejsze potwory to będziesz usatysfakcjonowany, ja jestem :D Taki misz masz Wiedźmińskich zleceń z craftingiem w open worldzie

post wyedytowany przez Gieszu 2018-08-18 18:15:11
18.08.2018 23:24
komor25612
odpowiedz
1 odpowiedź
komor25612
57
Aigato

Lepiej kupić na pc ( I5 7500, 8 gb ram i GTX 1060 6 GB ) czy lepiej wersję ps4 ( Posiadam oba )? Jak się ma sprawa z wydajnością na konsoli? Zależy mi na płynnej rozgrywce.

post wyedytowany przez komor25612 2018-08-18 23:25:05
05.09.2018 17:54
odpowiedz
premium476120
13
Pretorianin

No nie było ... bo to NIE JEST RPG !!!

12.01.2019 11:04
MANTISTIGER
odpowiedz
MANTISTIGER
25
Pretorianin
5.5

Pograłem nudna port skopany fabuła prawie nie istnieje wywaliłem z dysku

12.01.2019 11:47
odpowiedz
karvimaga
107
Generał
2.0

Znudziłem się po 4h :/ dla mnie jedna z najgorszych gier w jakie miałem okazje zagrać.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze