Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Jurassic World Evolution Recenzja gry

Recenzja gry 19 czerwca 2018, 12:46

autor: medic

W „realu” zawodowo uzupełniam HP. W „nierealu” krążę głównie wokół strategii ekonomicznych i RPG-ów.

Recenzja gry Jurassic World Evolution – wielkie gady i mały biznes

Dinozaury, gęsta dżungla i wisząca w powietrzu katastrofa – oto klimat Jurassic Park. Mezozoiczny rezerwat czeka na swojego zarządcę, który zaradzi problemom, pchnie naprzód badania genetyczne i napełni konta pieniędzmi. Bierzecie tę fuchę?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Park Jurajski Stevena Spielberga z 1993 roku należy do absolutnej klasyki kina. Historia o rezerwacie dla przywróconych do życia w laboratorium dinozaurów przemówiła do wyobraźni ludzi na całym świecie. Sukces finansowy odniosły nie tylko kolejne filmy, ale także książki, komiksy, gadżety, albumy, koszulki i tak dalej.

Również gry komputerowe sięgnęły po słynny motyw, a Jurassic World Evolution nie jest pierwszą strategią ekonomiczną osadzoną w tym uniwersum. Wcześniej był Jurassic Park: Operation Genesis, wydany przez THQ w 2003 roku.

Z tego tytułu JWE czerpie znaczną część pomysłów na rozgrywkę. Najnowszą grę o dinozaurach stworzyło jednak studio Frontier Developments, autorzy kultowej serii Rollercoaster Tycoon, którzy niedawno powrócili do tematu z udanym Planet Coasterem. Jurassic World Evolution nawiązuje więc wyraźnie do Operation Genesis sprzed 15 lat, ale wykorzystuje też znacznie świeższe doświadczenia.

Recenzja gry Jurassic World Evolution – wielkie gady i mały biznes - ilustracja #1
Majestat triceratopsa.
Recenzja gry Jurassic World Evolution – wielkie gady i mały biznes - ilustracja #2

CYFROWE DINOZAURY

Gry w filmowym uniwersum pojawiły się już w 1993 roku. Zaczęło się od produkcji o mało odkrywczym tytule Jurassic Park, stworzonej przez Ocean Software w wersjach między innymi na NES-a i Game Boya. Na pierwsze PlayStation i Segę Saturn wyszło The Lost World: Jurassic Park, a status gry na licencji miał także wyprzedzający swoje czasy Trespasser z 1998 roku. Wymieniać można by jeszcze długo.

Archipelag na oceanie

PLUSY:
 1. nieźle oddany klimat filmów;
 2. dobrze przemyślana kampania;
 3. świetna oprawa graficzna i dźwiękowa;
 4. duża frajda z odtwarzania i modyfikowania dinozaurów oraz opieki nad nimi;
 5. sporo wyzwań związanych z zarządzaniem parkiem;
 6. możliwość podróżowania po rezerwacie samochodem i helikopterem.
MINUSY:
 1. ubogi system ekonomiczny;
 2. o wiele mniej opcji rozbudowy niż w Planet Coasterze;
 3. niezbyt logiczny system kontraktów z frakcjami;
 4. konsolowe sterowanie.

Jurassic World Evolution to strategia ekonomiczna dla pojedynczego gracza. Do dyspozycji mamy właściwie tylko jeden, ale za to bardzo zacny tryb rozgrywki – karierę. W jej ramach odwiedzamy kolejno sześć zróżnicowanych wysp, odblokowując następne lądy poprzez zdobycie trzech z pięciu gwiazdek oceny parku na poprzednim terenie. Każda wyspa oznacza inne wyzwanie. Podczas gdy jedna narażona jest na silne sztormy, kolejną przejmujemy w stanie totalnej ruiny finansowej itd. Co ciekawe, owe wyspy nie stanowią całkowicie odrębnych misji, możemy bowiem w dowolnym momencie przenosić się między dostępnymi parkami.

Jest to w sumie uzasadnione, gdyż część naszego postępu w grze ma charakter globalny i dotyczy wszystkich zarządzanych lądów – tak dzieje się na przykład z odkrytymi genomami dinozaurów czy odblokowanymi budynkami. Warto więc wracać na poprzednie tereny, żeby zaliczyć wszystkie przewidziane w danej lokacji misje i zyskać ulepszenia niemożliwe do zdobycia w inny sposób.

Taka konstrukcja kariery sprawia, że tytuł wciąż oferuje coś nowego i zmusza do stosowania różnych taktyk rozwoju parku. Nagrodą za misję nie są jakieś abstrakcyjne punkty, a konkretne elementy sprawiające, że zabawa staje się bardziej rozbudowana i ciekawa. W tym sensie Jurassic World Evolution jest idealnym kompromisem pomiędzy sandboksem a liniową kampanią. Z jednej strony gra oferuje sporo swobody w zarządzaniu, z drugiej ciągle się rozwija i dostarcza odpowiednich dla naszego poziomu zadań, jednocześnie kusząc wartościowymi fantami. Tę zasadę powinni przyswoić sobie wszyscy projektanci przyszłych pozycji ekonomicznych.

Recenzja gry Jurassic World Evolution – wielkie gady i mały biznes - ilustracja #3
Fight!
Recenzja gry Jurassic World Evolution – wielkie gady i mały biznes - ilustracja #4

NAJPOPULARNIEJSZA STRATEGIA ROKU?

Jurassic World Evolution w dniu premiery przyciągnęło na Steamie (dane za steamcharts.com) ponad 60 tysięcy graczy. Porównajmy to z wynikami innych tegorocznych premier:

 1. Jurassic World Evolution – 60 296 jednocześnie grających osób
 2. Battletech – 35 586 jednocześnie grających osób
 3. Frostpunk – 29 195 jednocześnie grających osób
 4. Total War Saga: Thrones of Britannia – 22 600 jednocześnie grających osób
 5. Into the Breach – 14 573 jednocześnie grające osoby
 6. Northgard – 7668 jednocześnie grających osób
 7. Ancestors: Legacy – 1829 jednocześnie grających osób
Recenzja gry Ancestors Legacy – Polanie, wikingowie i błędy
Recenzja gry Ancestors Legacy – Polanie, wikingowie i błędy

Recenzja gry

Polski RTS przenosi nas do średniowiecza na spotkanie z Polanami, wikingami i... gliczami. Ekipa z Gliwic przygotowała bardzo solidną rozgrywkę, serwując klimatyczną wycieczkę w przeszłość. Szkoda tylko, że nie zawsze wszystko działa tak, jak powinno.

Recenzja gry BattleTech – mecha dobra gra
Recenzja gry BattleTech – mecha dobra gra

Recenzja gry

Jak dobrze wykorzystać licencję popularnej marki pokazuje BattleTech. Jeszcze nigdy tak niewielu nie zrobiło tak wiele dla tak wielu fanów taktycznych starć wielkich mechów.

Recenzja Total War Saga: Thrones of Britannia – gra o brytyjski tron
Recenzja Total War Saga: Thrones of Britannia – gra o brytyjski tron

Recenzja gry

Zapowiedź spin-offów Total War Saga wywoływała pewne wątpliwości, ale Thrones of Britannia skutecznie je rozwiewa.

Komentarze Czytelników (35)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.06.2018 13:38
😐
20
odpowiedz
4 odpowiedzi
pisz
99
nihilista

Gra ekonomiczna z "ubogim systemem ekonomicznym", nieporównanie mniej opcji niż w "Planet Coaster", nie umywa się do Operation Genesis, bez polskiej wersji za 200 zł. Aha bez wsparcia dla modów. Ocena 8. Chyba sobie medic jaja robisz :)

post wyedytowany przez pisz 2018-06-19 13:50:08
19.06.2018 13:24
2
FireJach
29
Centurion

8.0? Jak przyjrzalem sie tej grze blizej, to nie dalbym jej tyle. Co najwyzej 6

19.06.2018 13:26
😂
4
odpowiedz
Bezi2598
84
Legend

Kochane długoszyjce

19.06.2018 13:38
😐
20
odpowiedz
4 odpowiedzi
pisz
99
nihilista

Gra ekonomiczna z "ubogim systemem ekonomicznym", nieporównanie mniej opcji niż w "Planet Coaster", nie umywa się do Operation Genesis, bez polskiej wersji za 200 zł. Aha bez wsparcia dla modów. Ocena 8. Chyba sobie medic jaja robisz :)

post wyedytowany przez pisz 2018-06-19 13:50:08
19.06.2018 13:41
odpowiedz
1 odpowiedź
T_bone
186
CMDR

GRYOnline.plNewsroom

6.5

Kiedyś to było...
https://www.reddit.com/r/jurassicworldevo/comments/8s1szr/velociraptor_escape_jpog_vs_jwe_frontier_pls/

Gra wygląda pięknie, niestety szybko okazuje się płytka i zaczyna nużyć co przy cenie 200 zł jest dość smutne. W tym momencie to skok na kasę z racji, że wyszedł film i fani kupią, przemyślane działanie biznesowe. Jeśli Frontier będzie dalej rozwijał projekt, to pod koniec roku może być o wiele lepiej, pierwsze Free-LC już piątek.

post wyedytowany przez T_bone 2018-06-19 13:43:02
19.06.2018 13:57
odpowiedz
DM
142
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Mogliby dać Nublar z ograniczoną gotówką i jakimiś modyfikatorami i na razie by starczyło, by pograć ciut dłużej. Nie rozumiem koncepcji robienia takiej wystawy tego samego parku bez wysiłku w trybie sandboks.

19.06.2018 14:26
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
Rumcykcyk
46
Pan Kopiuj Wklej

Czytałem opinie na steam i ludzie zarzucają tak jak w recenzji mniej opcji rozbudowy niż w Planet Coaster, a największą bolączką gry jest szybko wkradająca się nuda.

Po paru godzinach bardzo szybko można odkryć że w tej grze totalnie nie dzieje się nic czego można sie spodziewać - w sumie nie dzieje sie nic. Wieje zwyczajnie nudą, wszystko sprowadza się do tego aby co chwile wysyłać ekspedycje, czekać 1 minutę aby napłyneła kasa i mozolnie zbierać kasę na kolejne dinozaury + kilka standardowych budynków. Nie ma żadnego wyzwania, czysty linniowy nudny schemat.

Ocena 8 może być zbyt hojna tym bardziej, że brak PL za co powinno być -1 do oceny końcowej. Gier strategicznych nie powinno się robić na konsole.

post wyedytowany przez Rumcykcyk 2018-06-19 14:39:46
19.06.2018 14:42
odpowiedz
day.tripper
1
Chorąży

3.0 i nic więcej.

19.06.2018 14:45
odpowiedz
ameba_chica
16
Centurion

chciałem zagrać w te grę ale po recenzjach wnioskuję ze szybko się znudzę lub zniesmacze, zapowiadała sie ekstra a wyszło jak zawsze ;)

19.06.2018 15:23
2
odpowiedz
adam11$13
62
Pokémaniac

Gra prezentuje się fantastycznie od strony graficznej, ale cała reszta... meh. Zmarnowany potencjał.

https://www.youtube.com/watch?v=IU8YOT3Xor0

19.06.2018 15:36
😈
odpowiedz
A.l.e.X
112
Alekde

w swojej lidze gry park + dino jest bezkonkurencyjna, a teraz jako strategi zestawcie ją z TW:Warhammer II ze wszystkimi DLC lub Stellaris / jest to niewykonalne. Gra jest fajna jako gra o Dinozaurach + Parku Jurajskim i tak do tej gry trzeba podchodzić wtedy 8/10 jest uzasadnione bo można się fajnie bawić.

Jednakże brak polskiej wersji językowej nawet napisów -> rekomendacja NIE KUPOWAĆ !!!

19.06.2018 19:39
😡
4
odpowiedz
1 odpowiedź
Sztajfik
3
Junior

To Vampyr ma 6.3 a to dostało 8.0?
Serio?

19.06.2018 20:22
odpowiedz
Xand3rd
2
Chorąży

problemem tej gry jest utrzymanie gracza na dłużej..to tak jak byście chcieli kupić piękne BMW które wygląda super lśniąco z nowym lakierem na zewnatrz i extra felgami...ale kiedy siadacie a kółkiem okazuje po dłuższej przejażdżce zaczyna zacinać się skrzynia biegów a po zamknięciu szyb zaczyna śmierdzieć petami...

19.06.2018 20:39
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
the medic
12
Legionista

GRYOnline.plTeam

Cześć wszystkim!

Dzięki za odzew.

Wystawienie oceny tej grze nie było proste. Z jednej strony mamy sporo ewidentnych braków, takich jak małe opcje rozbudowy (ale to w porównaniu z gigantycznym PlanetCoaster!) i słaba ekonomia, z drugiej jednak gra ma mnóstwo zalet. Do tych należy wymagające zarządzanie parkiem, konieczność trzymania ręki na pulsie i doraźnego interweniowania, gdy coś się dzieje, dobrze zaplanowana kariera (choć czysty sandbox też powinien być w opcjach) Gra ma świetne video i jeszcze genialniejsze audio, które zgarnęło Canadian Sync Award za najlepszą adaptację filmowych kawałków w projektach interaktywnych. Trudno przy tylu ambitnych elementach ściąć ocenę do średnich poziomów.

Czy gra jest w stanie zatrzymać na dłużej? Wszystko zależy od tego jak bardzo lubi się klimat Jurassic Parku i czego się oczekuje. Mnie gra zatrzymała na dłużej dzięki rzeczonej karierze oraz frajdzie jaką sprawia odkrycie i wyhodowanie nowego dinka. Jeśli ktoś oczekuje od niej ekonomicznego mięsa to faktycznie może się znużyć. Stąd szczęśliwie ocena jest tylko dodatkiem do recenzji, a nie na odwrót i każdy może spojrzeć czy plusy/minusy zbiegają się z jego oczekiwaniami.

19.06.2018 23:32
odpowiedz
xNYARLx
2
Legionista

A na Amige kiedy wyszlo Jurasic Park?

20.06.2018 10:34
1
odpowiedz
Pawlikowskyy
1
Centurion

A Detroit dostał 7.5/10. Jak dla mnie te dinozaury po tym co widziałem po 1h u Rock'a to takie 6/10.

21.06.2018 00:42
1
odpowiedz
mago_81
11
Legionista

Spielberg Spielbergiem, ale warto wspomnieć że przed filmem była książka Jurassic Park autorstwa nieżyjącego już Michaela Crichtona. Napisał On także Zaginiony Świat i położył podwaliny pod stworzenie gatunku tzw. technothrillera. Warto nadmienić, że prócz JP stworzył także m.in. Kongo, Kulę, System, Wschodzące Słońce czy Trzynasty Wojownik. Wszystkie wymienione i kilka innych sfilmowano.

22.06.2018 13:18
😡
1
odpowiedz
Kamol19
33
Pretorianin
7.0

Słabiutka recenzja.. Autor na pewno nie grał w JP Operation Genesis.. Tam mogliśmy kliknąć na KAŻDEGO gościa w naszym parku..Zobaczyć co myśli , jak się czuje. Gra wyszła też po polsku.. Oprócz tego mieliśmy świetny tryb dowolnego budowania, tryb misji (np strzelanie do dinozaurów, ratowanie ich) + właśnie kampanię. Sama gra miała też sporo więcej ekonomii w sobie.. Rozczarowałem się tą grą.. Taka podrasowana graficznie JP Operation Genesis z obciętymi wieloma funkcjami..

24.06.2018 17:55
odpowiedz
1 odpowiedź
Abdul Alhazred
2
Junior

@mago_81 - to nie był Arthur Conan Doyle z 'Zaginionym światem'?

24.06.2018 18:50
odpowiedz
Hydro2
114
Legend

Dlaczego nie mogli by zrobić fpsa z powalającą grafiką w tym świecie, tylko grę ekonomiczną, która do tych klimatów ma się nijako ?

25.06.2018 13:37
odpowiedz
JackieR3
13
Konsul

Jakoś by mi sie FPS w tych klimatach nie widział.Bieganie po parku z wyrzutnia rakiet za dinozaurami ? Po cholerę? Coś w tym stylu było zdaje sie w "Turoku " .Kurka nie grałem w to a gra dość leciwa. byłaby w sam raz pod mojego "złoma ".Ale Park Jurajski ? W sam raz na grę ekonomiczną.

10.07.2018 11:04
👍
odpowiedz
Pols
21
Chorąży
8.0

Jestem po kilkudziesięciu godzinach i już na 5 ostatniej fabularnie wyspie, zatem czas odnieść się do gry:

Plusy:

- rewelacyjny klimat światu Jurassic World (plus x3 dla fanów dinozaurów)
- fantastyczna muzyka, która jeszcze bardziej wciąga w grę
- bardzo dobra oprawa graficzna (również na PS4)
- ciekawie zaplanowana fabułą i "skakanie" pomiędzy wyspami
- blisko 50 dobrze odtworzonych dinozaurów do odkrycia i setki możliwości ich modyfikowania
- wymagające misje poboczne (kontrakty)
- możliwość podróżowania po parku
- wciąga niemiłosiernie!

Minusy:

- niestety ekonomia nie istnieje (to tak minus x3 dla fanów ekonomii w grze)
- ekspresowe zarabianie dolarów
- słabe animacje walk (tylko finalne śmiertelne "ciosy" są w miarę unikalne)
- ludzie odwiedzający park to tylko zombie bez żadnych oczekiwań
- brak pterozaurów (dinozaury latające) oraz plezjozaurów (wodne)
- czasami niektóre elementy zarządzania irytują (np ciągle uzupełnianie karm)
- czasami brak realizmu (jeepem wjeżdżasz do tyranozaura czy spinozaura i nic się nie dzieje)

Ogólnie jestem w stanie rozumieć ocenę Medica - sam tyle grze daję. Jednak nie ukrywam, że jestem fanem tego świata i za młodu miałem świecącego T-rexa stąd moja wyższa ocena.

Gdyby to była gra o zarządzaniu ozdobnymi gołębiami z takim systemem ekonomicznym musiałbym mieć gołębia przy głowie, aby dać więcej niż 7.

12.07.2018 10:47
odpowiedz
D4widos
2
Chorąży

Dla mnie osobiście gra sprawia bardzo dużą przyjemnosć i wciąga. Chociaż ocena 8.0 to troche za duzo jak dla mnie 7.0

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze