Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Inside Recenzja gry

Recenzja gry 29 czerwca 2016, 09:04

autor: Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

Recenzja gry Inside - twórcy Limbo pokazują piekło wojny?

Duńczycy z Playdead nie zasypiali przez kilka ostatnich lat gruszek w popiele i od czasu sukcesu Limbo w pocie czoła pracowali nad kolejnym tytułem. Rezultatem tych prac jest Inside – mroczna podróż małego chłopca w bezwzględny świat.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. atmosfera;
  2. projekt i oprawa graficzna;
  3. jak zwykle u Playdead dobrze przemyślane, wpisujące się w narrację zagadki logiczne;
  4. ginie się rzadziej niż w Limbo;
  5. ostatnie kilkanaście minut – bomba, przywodząca na myśl dobre straszaki lub postapo anime.
MINUSY:
  1. gra mogłaby być nieco dłuższa;
  2. może trochę za dużo czerpie z Limbo?

Z czego znana jest Dania? Oprócz klocków LEGO, niewątpliwie z Gangu Olsena – o tym chyba wszyscy wiedzą. A jak nie, to powinni się dowiedzieć, bo to najzabawniejsza banda nieudaczników, jakich wydała na świat telewizja. Na drugim biegunie jest Agent 47 – zimny profesjonalista z Io-Interactive, który poza sportowcami (i wspomnianym LEGO) prawdopodobnie stanowi najcenniejszy towar eksportowy Duńczyków. Kilka lat temu dobrem narodowym Królestwa Danii stało się Limbo – mroczna platformówka, wręcz symulator umierania, w której sterowaliśmy chłopczykiem z za dużą głową, przeprowadzając go przez najeżone niebezpieczeństwami etapy.

Od premiery Limbo minęło sześć lat. W takim czasie bogate i duże studio jest w stanie wyprodukować dwie pozycje z segmentu AAA. Tymczasem Duńczycy z Playdead potrzebowali aż sześciu lat na dopięcie na ostatni guzik swojej drugiej gry. Już w 2011 roku Dino Patti, szef ekipy, opowiadał o dość zaawansowanych pracach nad Projectem Two – taki właśnie kodowy tytuł nosiło wcześniej Inside. Z jakiegoś jednak powodu prace się przeciągnęły i ostatecznie gotowy produkt trafia do nas dopiero teraz. Uwierzcie jednak, że warto było czekać.

Recenzja gry Inside - twórcy Limbo pokazują piekło wojny - ilustracja #2
Skryty rajd przez pomieszczenie fabryczne pełne wrogich ruchomych wieżyczek strażniczych.

Gra po uruchomieniu wita nas ascetycznym menu. Jako że nie ma w nim nic do roboty, zaczynamy nową rozgrywkę. Żadnego wprowadzenia, intra, które wyjaśniałoby sytuację. Od razu przenosimy się do nocnego lasu. W kadrze pojawia się bohater – chłopiec na oko dziesięcio-, może dwunastoletni. Na razie wolno nam iść tylko w prawo. Mam deja vu – w identyczny sposób rozpoczyna się Limbo (jak i jakieś 96% innych platformówek), czuć podobnie gęstą atmosferę, ale bez żadnych sztuczek postprocesowych typu ziarnisty filtr. Obraz w Inside jest klarowny, kamera pokazuje świat bardzo plastycznie, doskonale widać jego trójwymiarowość, głębię. Jednocześnie postać porusza się tylko w jednej płaszczyźnie. Prawo, lewo, góra, dół. Wyjątkiem jest wskakiwanie na wszelkiego rodzaju skrzynie. Wtedy wydają się one stać jakby krok za bohaterem, który pewne obiekty może przesuwać z miejsca na miejsce. Potem także przenosić, choć to dopiero pod sam koniec gry, kiedy ekranowy heros przyjmuje ciut inną formę. Projekty lokacji, postać, jakby pozbawiona rysów twarzy, niby ktoś zupełnie nieważny dla przedstawionego świata – wszystko to szalenie mi się podoba.

Recenzja gry Inside - twórcy Limbo pokazują piekło wojny - ilustracja #3
Początek historii sugeruje ucieczkę ze strefy wojny.
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

KA.EL Ekspert 7 czerwca 2021

(PC) Mistrzostwo formalnego i gameplayowego minimalizmu z mechaniczno-narracyjnym twistem najwyższej próby.

9.0

Marcinkrk87 Ekspert 17 lipca 2019

(PC) Cudowne doświadczenie. Rozrywka jest prosta, ale przemyślana. Zagadki nie są proste, a i rozwiązywanie przynosi satysfakcję. Najważniejszy jest tu jednak dziwaczny świat, o którym do samego końca nie wiemy zupełnie niczego. To coś więcej niż gra, to przeżycie, które po prostu warto mieć za sobą.

10

sekret_mnicha Ekspert 8 stycznia 2017

(PC) Twórcy Limbo swoim drugim dziełem udowadniają, że na nieoczywistych, pięknych i melancholijnych platformówkach znają się jak nikt inny. Rewelacja!

9.0
Recenzja gry LEGO Skywalker Saga - beztroska rozrywka na trudne czasy
Recenzja gry LEGO Skywalker Saga - beztroska rozrywka na trudne czasy

Recenzja gry

LEGO Star Wars Skywalker Saga, choć nieidealne, dostarcza na rynek cenny ładunek, którego chyba wszyscy teraz potrzebujemy: czystą rozrywkę pozbawioną ciężkiej fabuły i trudnych emocji. Suchy humor, ulubione uniwersum i tysiące znajdziek.

Recenzja gry Psychonauts 2 - mózg rozwalony
Recenzja gry Psychonauts 2 - mózg rozwalony

Recenzja gry

Psychonauts 2 miesza w głowie wieloma stylistyczno-narracyjnymi dziwnościami, chwyta za gardło masą zwrotów akcji i pomysłów na siebie, a na sam koniec łapie za serce ciepłem i morałem snutej opowieści. Psychodeliczny szał ciał, ot co.

Recenzja gry Kirby and the Forgotten Land - kula próbuje, ale nie daje fula
Recenzja gry Kirby and the Forgotten Land - kula próbuje, ale nie daje fula

Recenzja gry

Kirby and the Forgotten Land to żywy dowód na to, że Nintendo nawet z postapokaliptycznych motywów potrafi stworzyć cukierkową platformówkę. Ta iście eksperymentalna mieszanka eksploduje kreatywnością, choć została uwarzona wedle prostego przepisu.