Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Act of Aggression Recenzja gry

Recenzja gry 3 września 2015, 14:58

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Recenzja gry Act of Aggression - klasyczny RTS wyraźnie słabszy od Act of War

Act of Aggression to z jednej strony dość udana próba powrotu do oldskulowych RTS-ów w stylu gry Command & Conquer. Z drugiej – to duchowy następca liczącego sobie 10 lat Act of War i tu akurat poprzednik wypada znacznie lepiej.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • RTS-owa rozgrywka w starym, dobrym stylu C&C;
  • system jeńców wojennych oraz banki;
  • możliwość wykorzystania różnych taktyk;
  • tryb wieloosobowy, turnieje, rankingi.
MINYSY:
  • uboższa od wydanej 10 lat temu pierwszej części;
  • drętwa, nieciekawa kampania dla pojedynczego gracza;
  • schematyczne SI w misjach fabularnych;
  • sporadyczne bugi w rozgrywce i balansie jednostek.

Francuskie studio Eugen Systems to prawdziwi weterani gatunku strategii czasu rzeczywistego. Twórcy bardzo udanego cyklu Wargame czy gry R.U.S.E., wydanym właśnie Act of Aggression postanowili przypomnieć nam czasy, kiedy na rynku dominowały produkcje pokroju Command & Conquer. „Akt agresji” to jednak nie tylko klasyczny do bólu RTS odwołujący się do dwudziestoletniego klasyka, z budowaniem bazy i eksploatowaniem surowców, ale przede wszystkim następca wydanej w 2005 roku gry Act of War. Deweloperzy nawiązują do swojego dzieła zarówno konstrukcją kampanii fabularnej, jak i ogólnym klimatem, a także wieloma drobiazgami, jak np. podobny interfejs graficzny. Od tamtej pory minęło już jednak 10 lat – sporo czasu, by stworzyć coś jeszcze lepszego i wspanialszego, choć z drugiej strony – raz zawieszoną wysoko poprzeczkę ciężko później przeskoczyć. I tak chyba właśnie stało się z Act of Aggression, które w wielu aspektach wypada znacznie gorzej niż stareńkie Act of War. Przyczyny tego upatrywałbym w podziale na tryb wieloosobowy i dla pojedynczego gracza. Podczas gdy dekadę temu skupiono się na tym drugim, tak teraz fabułę potraktowano tylko jako dodatek, kładąc nacisk na rankingowe i drużynowe mecze multiplayerowe.

Recenzja gry Act of Aggression - klasyczny RTS wyraźnie słabszy od Act of War - ilustracja #2
Filmowe przerywniki wypadają o wiele słabiej niż 10 lat temu.

Fabuła w tej serii to zawsze historia stylizowana na techno-thriller w stylu Toma Clancy’ego – polityczne zawirowania, tajne akcje wojskowe, współczesny i futurystyczny sprzęt militarny. Nie inaczej jest w przypadku Act of Aggression – w roku 2025 następuje wielki krach ekonomiczny w Chinach, który powoduje całkowite załamanie światowej gospodarki. Wydaje się, że powodem wszelkiego zła jest rosnąca w siłę, szemrana organizacja Cartel, przeciwko której stają mocno osłabione Stany Zjednoczone z klasyczną US Army i ściśle tajna armia ONZ – Chimera.

Recenzja gry Act of Aggression - klasyczny RTS wyraźnie słabszy od Act of War - ilustracja #3
Wyludnione, trochę sztucznie stworzone obszary są jednak pełne szczegółów.

Tyle właśnie zapamiętamy z fabuły, bo w dynamicznie zmontowanych scenkach (głównie na silniku gry z krótkimi wstawkami serwisów informacyjnych) trochę ciężko się połapać – nazwiska, oznaczenia kodowe, rozkazy pościgów czy eskorty zmieniają się szybciej niż magazynki podczas wymiany ognia. Tu rzuca się w oczy pierwsza duża różnica pomiędzy Act of War a obecną grą. W tym pierwszym mieliśmy do czynienia z podzielonym na fragmenty prawie godzinnym filmem z prawdziwymi aktorami i choć poziom ich gry nie należał do wysokich, to jednak całość robiła trochę lepsze wrażenie i była bardziej wciągająca. Plusem fabuły jest za to możliwość spojrzenia na nią pod innym kątem. Główna kampania skupia się na graniu po stronie tych „dobrych” – US Army i Chimery, ale wraz z postępami odblokowujemy misje Cartelu, które pozwalają w tym samym czasie sprawdzić, jak te same wydarzenia interpretuje wróg.

Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie
Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie

Recenzja gry

Rebellion to niezwykła gratka dla oddanych fanów serii Assassin’s Creed… nie stroniących od gier pokroju Fallout: Shelter... którym podobają się awatary z Xboxa… i nie przeszkadza im masa grindu... który można przyspieszyć płacąc.

Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...
Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...

Recenzja gry

Roku 2018, co robisz? Przestań! My chcemy żyć, a Ty zasypujesz nas świetnymi tytułami na wiele godzin (oraz Falloutem 76). Jeszcze nie skończyliśmy Red Dead Redemption 2, a tu przyszła paczka z Mutant Year Zero od The Bearded Ladies...

Recenzja gry RimWorld – największa wada? Wciąga jak bagno!
Recenzja gry RimWorld – największa wada? Wciąga jak bagno!

Recenzja gry

Po ponad pięciu latach we wczesnym dostępie RimWorld doczekał się oficjalnej premiery w wersji 1.0. Tym samym w nasze ręce trafia jedna z najbardziej dopracowanych i wciągających gier niezależnych ostatnich lat.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
03.09.2015 15:11
Dead Men
113
Generał

Wiadomo cos czy cdp.pl wyda gre w Polsce w sumie oni są wydawcami FOCUS w naszym kraju.

03.09.2015 15:33
odpowiedz
zanonimizowany1009228
27
Pretorianin

Mimo takiej oceny zagram w tę gierkę.

03.09.2015 16:24
odpowiedz
Snake Solid
67
Pretorianin

Zajmuja sie takim gownem zamiast zrobic recenzje MGS wkoncu

03.09.2015 16:42
odpowiedz
amakuta
2
Junior

@Snake Solid
Pamiętaj są rzeczy ważne i ważniejsze :)

03.09.2015 16:51
odpowiedz
zanonimizowany619836
71
Generał

@snake solid sam jestes gównem.

a ocena za niska....oczywiscie call of duty ostatnie to 8 i 9 dostawały mimo ze multi zjebane - jedynie single dobry a recenzent z tego co wiem ocenia cała gre obiektywnie z nutka subiektywizmu.

03.09.2015 18:45
odpowiedz
kubas246
67
Pretorianin

@LordSettlers
Bo CoD to jest CoD. Żaden recenzent nie ma jaj, aby zbesztać ten "wielki" tytuł. Od dawna w CoD jest zero rozwoju. Seria stoi w miejscu, grafika średnia i zupełnie niewspółmierna do wymagań (a w recenzent Advanced Warfare podaje ją jako plus), prawie zerowe AI, wszystko leci maksymalnie po skryptach jak tylko się da, kampanie bzdurna i nieciekawa, słabe animacje, skopane multi, błędy, tryb zombie jako DLC. No tak, ale CoD dostanie 8.5-9.5, a faktycznie dobry nastawiony na multi RTS w starym stylu jest zbesztany za średnią kampanię i dostaje 7.0...
Skoro Act of Agression ma 7 to CoD powinien dostać 2, maks 3 za nie rozwijanie się, bycie gorszym od poprzednich części, krótszym od poprzednich części, bardzie zabugowanym.

03.09.2015 19:18
odpowiedz
pieterkov
80
Konsul
7.5

Gierka jest świetna, ocena chyba ok bo 7 to "dobry" czyli powyżej przeciętnej. Szkoda tylko, że inne gry oceniane są wyżej. Nie porównujmy tej gry do gry sprzed 10 lat. Mi się gra bardzo fajnie a strategie lubię.

03.09.2015 20:20
odpowiedz
Demilisz
133
Generał

Czyli wynika z recenzji, ze wadą gry nastawionej na multi jest to, że jest nastawiona na multi...

03.09.2015 20:31
odpowiedz
DM
148
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Eugen nigdzie nigdy nie wspominało, że gra jest nastawiona na multi - ma wszystko i jest oceniana za wszystko. Jak byk jest w tekście, że ocena to średnia wynikowa - zależnie kto co bardziej woli może śmiało punkty dodać lub odjąć
PC Gamer też dał 7.0
Poza tym to już któryś raz z kolei, kiedy każda ocena niższa niż 9 traktowana jest jako 1-2 max - nie ważne, czy to 8, 7 czy 6...
Skala 1-10 to naprawdę ogromna rozpiętość i wszystko powyżej 5 oznacza, że gra jest lepsza niż średnia, po prostu dobra - więc nie ma co płakać z powodu cyferek :)

03.09.2015 20:53
odpowiedz
kubas246
67
Pretorianin
9.0

@DM Ja wiem, że nigdzie nie ma wprost powiedziane: ta gra jest nastawiona na multi. Jednak to po prostu widać. Sam fakt, że twórcy reklamowali pre-ordery dostępem do bety "b. ważnego elementu - czyli trybu multiplayer" o czymś świadczy.

03.09.2015 21:33
odpowiedz
w.l.o.p
20
Legionista
8.5

Nie zgadzam sie z recenzentem. Grałem w Betę,mam pełną wersję i jestem zadowolony. Jest dynamika,do grafiki nie ma cię co czepiać bo nie ustępuje innym RTS-om,jest zróżnicowanie jednostek i klas.Jedynie uważam ze mapy mogłyby byc większe i lepszy balans jednostek. Moja ocena-mocne 8,5

04.09.2015 02:45
odpowiedz
Demilisz
133
Generał

@DM
Już na dzień dobry masz, że gra jest gorsza niż 10 lat starszy poprzednik, co jest bzdurą, bo nie jest. Może i ma gorsza kampanię, ale to wynika zwyczajnie ze zmiany priorytetów. Po za tym co to za argument "twórcy nie mówili, ze to jest skupione na multi". Nie musieli mówić, klasyczne RTSy muszą się na tym skupiać, zeby zaistnieć, na kampanię to mogą stawiać Total War, Europa Universalis czy Crusader Kings 2, bo to strategiczne sandboxy (zwłaszcza EU i CK 2). W klasycznym RTSie jak świetna kampania by nie była to jednak kiedyś się skończyć musi i co zostaje? Przecież choćby w Wargame ludzie nie grają ze wzgledu na kampanię (mimo że ta zła nie była), bądźmy poważni.

04.09.2015 06:00
odpowiedz
DM
148
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

gra jest gorsza niż 10 lat starszy poprzednik, co jest bzdurą, bo nie jest. Może i ma gorsza kampanię
i na tym można by zakończyć :)
Co z tego, że iluś zapaleńców chce tylko tłuc w multi? Czy tym, którzy chcą tylko przejść kampanię nie należy powiedzieć, że jest słaba? Mam to ukrywać czy coś...? :) Wtedy recenzja będzie lepsza, a iluś ludzi uczyni bardziej szczęśliwymi?
Jedni nie grają ze względu na kampanię, a inni grają tylko ze względu na nią, jakbyś przeczytał tekst, to zobaczyłbyś zdanie, że multikowi mogą śmiało dodać 1-2 oczka do oceny

04.09.2015 14:54
odpowiedz
pisz
105
nihilista

Typowy staroszkolny RTS, to jest w nim super - ale chaos jest straszny, maciupeńkie jednostki żołnierzy, których po wyglądzie rozróżnić się nie da i są niewidoczne na miejskiej planszy powodują, że ogarnięcie tego to chyba zabawa dla Koreańczyków.

04.09.2015 18:06
odpowiedz
kubas246
67
Pretorianin

@DM
Przyszedł mi do głowy taki pomysł. Może by tak oceniać tryb multi i single osobno? Bądź co bądź to prawie jak "dwie różne gry".

14.09.2015 21:51
odpowiedz
Tryton1230
1
Junior

Gra jest naprawdę przyjemna jeśli chodzi o multi co prawda gra się całkowicie inaczej niż w C&C ale jeśli jesteś fanem C&C jak ja to pewnym czasie na bank wam się spodoba bo możliwości jest naprawdę dużo jeśli chodzi o taktyki

17.09.2015 12:41
odpowiedz
Nolifer
112
The Highest

Francuzi akurat mają doświadczenie w robieniu rtsów. Wszystkie mi się podobały i na żaden nie narzekałem. Ocena jak dla mnie to mocna 8, gdyż miałem okazję już testować ją.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze