Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 20 lipca 2013, 14:20

Need for Speed, Forza Motorsport i Gran Turismo - przegląd wyścigów samochodowych

Dobrych gier motoryzacyjnych nigdy za wiele. Dlatego też z przyjemnością prezentujemy dziesięć samochodówek, których premiera powinna odbyć się w przeciagu kilku najbliższych miesięcy.

Rok 2013 obfitował szczególnie w zapowiedzi nowych gier wyścigowych, wobec czego zdecydowaliśmy się przedstawić dziesięć naszym zdaniem najbardziej obiecujących, których premiera nastąpi jeszcze w tym bądź najpóźniej w przyszłym roku. Wśród prezentowanych propozycji znajdują się zarówno dzieła typowo zręcznościowe, jak i produkcje o charakterze wyraźnie symulacyjnym, z którymi bez odpowiedniej kierownicy nie ma nawet co rozpoczynać przygody. Artykuł nie stanowi rankingu, kolejność tytułów jest przypadkowa, zaś podane oceny wyrażają prywatną opinię autora, który zdaje sobie sprawę, że nie posiada monopolu na rację.

Każdy z tytułów starałem się ocenić pod względem potencjału gry. Na jego wysokość składa się zarówno popularność danej marki na rynku, wielkość społeczności moderskiej, doświadczenie dewelopera i w końcu, głównie w przypadku gier strikte konsolowych, obsługa urządzeń peryferyjnych - głównie kierownic. Ostatnim czynnikiem wpływającym na potencjał był zakres zapowiadanych nowości i innowacji mających zostać wprowadzonych do każdej z produkcji.

Czy moje przewidywania się spełnią okaże się dopiero po premierze każdej z prezentowanych pozycji. Zapewne w większości przypadków gry trafią pod naszą drobiazgową lupę, którą przyjrzymy się im znacznie dokładniej niż teraz, co miejmy nadzieję, zaowocuje również recenzją w naszym serwisie.

Need for Speed Rivals

Nowy silnik oznacza nowe możliwości. - 2013-07-20
Nowy silnik oznacza nowe możliwości.

Nie ma się co oszukiwać – Need for Speed od dawna nie jest już serią, której autorzy sypią pomysłami jak z rękawa. Pewną odmianą były dwie części SHIFT-a, ale kolejne znów zaczęły klonować rozwiązania z innych popularnych gier, tak jak to było w przypadku remake’u Need for Speed: Most Wanted. Na kilka miesięcy przed premierą wydaje się, że Rivals będzie rozwinięciem idei z ostatniego Hot Pursuit. Tyle że na jeszcze większą skalę, z otwartym światem, pośrednio również dzięki użytemu silnikowi graficznemu, którym w tym przypadku jest Frostbite 3.

Koncepcja tej pozycji opiera się więc na znanych zasadach: zabawy w szaloną gonitwę stróżów prawa, wyposażonych w najnowsze zdobycze motoryzacji, za kierowcami starających się umknąć im superszybkich wozów. Oczywiście nie zabraknie także standardowych wyścigów, w których ich uczestnikom wyznaczane są konkretne cele, np. przekroczenie określonej prędkości czy drift przez odpowiednio długi czas. Udział w nich zaowocuje zwiększeniem dostępnych na koncie gracza środków, służących bądź tuningowaniu posiadanych aut, bądź też ich naprawie.

Electronic Arts stara się robić wszystko, aby gry spod znaku Need for Speed, nawet w części teoretycznie przeznaczonej dla jednego gracza, były jak najpełniej zintegrowane z jakąś formą bezpośredniego współzawodnictwa poprzez sieć. Rivals konsekwentnie rozwija system Autolog, rozszerzając go o kolejne właściwości i funkcję All Drive, dzięki czemu dosłownie każdy nasz manewr zostanie poddany ocenie i porównaniu z tym, jak radzą sobie inni użytkownicy gry.

Potencjał gry: 70%

Premiera: 19 listopada 2013

Duża część graczy jest już niezmiernie zmęczona recyklingiem patentów pojawiających się w tym cyklu, niemniej marka wciąż cieszy się ogromną popularnością miłośników arcade'owej szybkości. Nieważne, czy stoi za tym przyzwyczajenie, nostalgia, czy też przyswajalność reguł rozgrywki lub pierwiastek zabawy, niemal każda kolejna inkarnacja tej serii przoduje we wszelkich rankingach sprzedaży. Tytuł wspomaga także liczba platform, na jaką jest przygotowywany. Dla każdego coś miłego, można by rzec. Pół żartem, pół serio – może mu pomóc także powrót po latach samochodów Ferrari.

  1. Need for Speed: Rivals – encyklopedia gry-online.pl
  2. Graliśmy w Need for Speed: Rivals na PlayStation 4

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na które wyścigi czekasz najbardziej?

Need for Speed Rivals
11%
DriveClub
3%
Gran Turismo 6
20%
Forza Motorsport 5
11,7%
F1 2013
5,4%
The Crew
15,9%
Project CARS
22,3%
rFactor 2
1,8%
Assetto Corsa
4,8%
Carmageddon: Reincarantion
4%
Zobacz inne ankiety
The Crew

The Crew

Need for Speed Rivals

Need for Speed Rivals

Assetto Corsa

Assetto Corsa

Project CARS

Project CARS

Gran Turismo 6

Gran Turismo 6

DriveClub

DriveClub

rFactor 2

rFactor 2

Carmageddon: Reincarnation

Carmageddon: Reincarnation

F1 2013

F1 2013

Forza Motorsport 5

Forza Motorsport 5

10 najlepszych gier samochodowych w 2023 roku
10 najlepszych gier samochodowych w 2023 roku

Gry wyścigowe mają ostatnio swoje pięć minut. Po nie tak dawnej premierze przebojowej Forzy Motorsport, a przed debiutem Rev to Vertex sprawdzamy, jakie jeszcze tytuły z samochodami są warte uwagi w 2023 roku.

20 najlepszych gier rajdowych – nie tylko DiRT i Colin McRae
20 najlepszych gier rajdowych – nie tylko DiRT i Colin McRae

Wyścigi i rajdy to dwie zupełnie różne dyscypliny sportów samochodowych. Był już ranking 100 najlepszych gier samochodowych, ale zawężenie ich tylko do rajdów przynosi zupełnie inne zestawienie – oraz kilka fajnych ciekawostek!