Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka rFactor 2 (PC)
OkładkarFactor 2 (PC)

rFactor 2 PC

rF2

Zaawansowana symulacja wyścigów samochodowych, stanowiąca drugą odsłonę cyklu zapoczątkowanego w 2005 roku. Dewelopingiem rFactor 2 ponownie zajęło się niezależne studio Image Space Inc., specjalizujące się w produkcji symulatorów na potrzeby firm branży motoryzacyjnej.

Wyścigi | samochodowe | sieciowe | elementy symulacyjne

rFactor 2 Premiera PC

28marca2013

Steam

28marca2013

producent: Image Space Inc. / Studio 397 wydawca: Image Space Inc. Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

rFactor 2 to sequel jednej z najlepszych symulacji wyścigów samochodowych autorstwa amerykańskiego studia Image Space Incorporated. Zespół ten znany jest w głównej mierze ze współpracy z profesjonalistami w dziedzinie motoryzacji, co poskutkowało wydaniem ulepszonej wersji pierwszej części gry, dostępnej tylko dla osób pracujących przy bolidach Formuły 1.

W rFactor 2 w stosunku do poprzednika twórcy postanowili poprawić i unowocześnić wiele elementów związanych z samym rozgrywaniem zawodów. Zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak i multiplayerze pojawiły się dodatkowe opcje modyfikujące warunki atmosferyczne. Przed wyjazdem na tor użytkownicy sami decydują, czy chcą ścigać się przy słonecznej pogodzie, w deszczu, czy też zostać zaskoczonym obfitą ulewą w trakcie wyścigu. Zaimplementowany system dynamicznych warunków atmosferycznych powoduje, iż walka jest jeszcze bardziej nieprzewidywalna i zaskakująca, jeśli chodzi o końcowe rezultaty. Oprócz tego studio ulepszyło fizykę kolizji między obiektami, która dotyczy nie tylko wypadków samochodowych, ale również uderzeń w pojedyncze pachołki, opony, znaki i banery reklamowe.

W każdym wyścigu mamy do czynienia ze zmienną przyczepnością toru. Moduł RealRoad liczy w czasie rzeczywistym styl jazdy poszczególnych kierowców i z kolejnymi okrążeniami zwiększa ilość gumy na częściach asfaltu, które są najczęściej obierane przez użytkowników. Sytuacja zmienia się kiedy spadnie deszcz. Przyczepność toru spada wówczas drastycznie, co zwiększa prawdopodobieństwo występowania poślizgów.

W standardowym wyposażeniu rFactora 2 znajduje się kilkanaście klas pojazdów – od starych, poczciwych bolidów, w których ścigały się asy pokroju Jackie Stewarta i Jima Clarka, po samochody osobowe o mniejszej mocy i prędkości maksymalnej. Oprócz tego twórcy zawarli wiele znanych torów m.in. belgijskie Spa-Francorchamps (również wersję z 1967 roku), malezyjski Sepang, niemiecki Nurburgring, włoską Monzę, czy amerykański Mid-Ohio.

Oprawa graficzna napędzana jest przez usprawniony silnik graficzny gMotor. Oznacza to, iż mamy do czynienia z ładniejszymi modelami pojazdów, lepszymi teksturami otoczenia, oraz efektami specjalnymi wykorzystującymi nowe możliwości kart graficznych. Oprócz tego do gry dołączony został komplet narzędzi pozwalających na import modyfikacji wykonanych dla części pierwszej.

Ostatnia modyfikacja 6 czerwca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.7 / 10 na podstawie 454 głosów czytelników.

rFactor 2 cena w dniu premiery: 115,99 PLN

Wymagania wiekowe rFactor 2: Odpowiednia dla każdego wieku.

rFactor 2 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.8 GHz/AMD Athlon II X2 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 450/Radeon HD 5750 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.0 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 760/Radeon 7870 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10