Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 czerwca 2012, 13:14

autor: T_bone

Poszukiwacz gier z potencjałem na Steamie. Generał Patton gamingu, który nawet kawę pije w turach.

Obóz przetrwania DayZ: poradnik instalacji moda i cenne porady dla ocalałych

Zagłębiamy się w świat DayZ, moda do ArmA II, który podbił serca i napsuł nerwów graczom na całym świecie. Dowiecie się, co różni tę modyfikację o zombie od wszystkich innych, jak ją zainstalować.

Chwile napięcia, nie wiemy co kryje się za rogiem.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Zobacz kompletny poradnik do DayZ

Poniższy tekst to jedynie wstęp do przygody z DayZ, przedstawiamy w nim proces instalacji i ogólne założenia gry. Przygotowaliśmy także obszerny i szczegółowy poradnik, zawierający masę cennych wskazówek.

Poradnik do DayZ

W SKRÓCIE:
  • DayZ to darmowa modyfikacja do gry ArmA II.
  • Celem jest przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie, zagrożeniem mogą być również inni gracze na serwerze. Jedni pomogą nam przeżyć, inni mogą nas zabić by zdobyć nasz ekwipunek i jedzenie.
  • Jeśli giniesz, tracisz wszystko, co zdobyłeś.
  • Do gry potrzebujesz ArmA II i ArmA II: Operation Arrowhead.
  • Możesz mieć jedną postać, która przypisana jest do klucza ArmA i zapisywana jest na jednym centralnym serwerze razem z ekwipunkiem.
  • W tym momencie serwerów rozgrywki jest kilkaset, na jednym może znaleźć się około 40-50 osób.
  • Modyfikacja jest cały czas jest w fazie alfa i zawiera sporo błędów.

Kiedy w połowie maja zobaczyłem ArmA II: Combined Operations na pierwszym miejscu bestsellerów Steama, zrobiło mi się ciepło na sercu. Oto mój ulubiony tytuł prawie 3 lata po premierze przebił się do powszechnej świadomości graczy. Dlaczego? Odpowiedź brzmi: DayZ. Ciągłe wsparcie Bohemii Interactive dla swojego produktu i otwartość na społeczność zaowocowały modyfikacją, która wykorzystuje świat ArmA w niezwykle porywający sposób, dodając przy tym oczywiście zombie.

Jej twórca Dean „Rocket” Hall nie postawił sobie jednak za cel zrobienia kolejnej strzelaniny z nieumarłymi w roli głównej. „Rocket” dąży do stworzenia „antygry”, w której gracz, wszedłszy do jej świata, może powiedzieć: „Wow! Wszystko tu chce mnie dorwać”. To wszystko to zombie, inni gracze, warunki pogodowe i nieszczęśliwe wypadki. Jako że mod oparty jest na ArmA II, okazyjnie zdarza się, że wykańczają nas też drzwi, drabiny czy większe głazy, ale – hej! Pamiętajcie, to jest wersja alfa.

Grupowa fotografia z kolegami z forum GRY-OnLine. Od prawej T_bone, Tantal, Tygrys205, Garbol i Reavek, screen zrobiony przez Madkongo.

Twórca DayZ – Dean „Rocket” Hall w swojej koszulce „Anyone in Cherno?”.

O co chodzi w DayZ? Fakty są następujące: lądujemy w znanej z ArmA II Czarnorusi, czyli rozległym na 225 km kwadratowych postkomunistycznym kraju. Coś jednak się zmieniło, kraj jest pełen trupów, przy czym większość z nich okazuje się dość żywa. Przy pierwszym połączeniu z dowolnym serwerem nasza postać zostaje stworzona i zapisana na głównym serwerze DayZ, który śledzi nasze postępy. Od tej chwili, niezależnie od serwera, jaki wybierzemy (te najczęściej mieszczą 40-50 użytkowników jednocześnie), będziemy grali tą jedną postacią aż do jej śmierci. Jeśli zginiemy, stracimy wszystko na zawsze. Cel w DayZ? Przetrwać jak najdłużej, zyskując przy tym jak najlepszy sprzęt. Każdego dnia radzimy sobie z różnymi wyzwaniami, czasami konieczne jest zdobycie puszki fasoli tylko po to, aby nie umrzeć z głodu.

Z mgły wyłania się Stary Sobór.

Jak zainstalować DayZ?

Instalacja modów fanom ArmA wydaje się rzeczą prostą, jednak dla nowego gracza może być to proces, w którym łatwo się pogubić. Zacznijmy od wyjaśnienia kilku podstawowych pojęć:

ArmA II: Combined Operations – kompilacja zawierająca ArmA II i dodatek ArmA II: Operation Arrowhead. Najlepszy zestaw do rozpoczęcia przygody z DayZ dla nowego gracza. Ma tu wszystko, co jest potrzebne.

ArmA II – zwykła, podstawowa ArmA. Do gry w DayZ brakuje w takiej sytuacji dodatku.

ArmA II: Operation Arrowhead – dodatek, a zarazem drugi kluczowy element konieczny do rozgrywki w DayZ. Musimy go połączyć z ArmA II lub ArmA II Free.

ArmA II Free – darmowa wersja ArmA II, cechująca się szeregiem ograniczeń i braków. Dla gracza w DayZ największym minusem będzie bardzo niska jakość tekstur na Czarnorusi. Mimo to, jeśli nie zależy nam na grafice, jest to tanie rozwiązanie. ArmA II Free znajdziemy na Steamie.

Dodatki DLC ArmA II: British Armed Forces i Private Military Companyopcjonalny zakup dla tych, którzy chcą cieszyć się wysoką jakością tekstur niektórych używanych w modzie modeli postaci.

DayZ – mod, w który chcemy zagrać. Najnowszą wersję znajdziemy na oficjalnej stronie.

Gdzie kupić gry?

Istnieje sporo źródeł zakupu gier niezbędnych do zabawy w DayZ – od używanych kopii dodawanych do CD Action, poprzez Steama, edycje pudełkowe w tradycyjnych sklepach czy oficjalny sklep Bohemii. Testowaliśmy kilka kombinacji i różne wersje podstawki i dodatku można dowolnie łączyć, czasem zdarzały się problemy z brakującymi plikami i kompatybilnością wszystkich patchy – nie uniemożliwiały one jednak zabawy, utrudniały jedynie proces instalacji. Najmniej problemów mieliśmy instalując zarówno ArmA II jak i Operation Arrowhead zakupione w jednym miejscu.

Prosta instalacja DayZ na wersji niesteamowej

1. Instalujemy ArmA II. Następnie patchujemy ją do wersji 1.11.

2. Instalujemy ArmA II: Operation Arrowhead, najlepiej w tym samym folderze co ArmA II, i aktualizujemy o patch 1.60.

3. Instalujemy najnowszy beta-patch.

4. Ściągamy najnowszą wersję DayZ, aby to zrobić możemy posłużyć się programem Six Updater. Po instalacji klikamy na skrót Six Launcher. Ten krok kończy instalację, możemy rozpocząć zabawę.

Z poziomu Six Launchera od razu wybierzemy serwer i uruchomimy grę klikając na Launch.

Ręczna instalacja modyfikacji

Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad całym procesem i przeprowadzić instalacje ręcznie możemy pobrać pojedyncze pliki, konieczne będzie stworzenie w folderze z grą osobnego folderu o nazwie @DayZ i wrzucenie do niego plików. Jeśli użyliśmy torrenta, wystarczy do katalogu z grą wrzucić zawarty tam folder.

Odpalamy grę z skrótu „Launch Arma2 OA Beta Patch”, wybieramy zakładkę „Dodatki” i tam zaznaczamy „@DayZ” a następnie go aktywujemy. Po ponownym starcie gry możemy już szukać serwerów DayZ.

Należy pamiętać o sprawdzaniu, czy właśnie nie pojawił się jakiś nowy beta-patch do ArmA lub też aktualizacja alfy DayZ.

ArmA II

ArmA II

ArmA II: Operation Arrowhead

ArmA II: Operation Arrowhead