Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 lipca 2010, 17:29

autor: Thorwalian

Poprzednio w StarCraft, część 3

Przed Wami ostatnia cześć cyklu artykułów o pierwszej odsłonie serii StarCraft, które w wyczerpujący sposób opisują konflikt pomiędzy Terranami, Zergami i Protosami.

Przed Wami ostatnia część cyklu artykułów o pierwszej odsłonie serii StarCraft, opisującego w wyczerpujący sposób konflikt pomiędzy Terranami, Zergami i Protosami.

Kampania: Protosi (The Stand)

Mimo że Nadświadomość, która kontrolowała każdego pojedynczego Zerga, została unicestwiona, zwycięstwo Protosów okazuje się połowiczne. Ich armia jest zdziesiątkowana, a drapieżni najeźdźcy wciąż niszczą wszystko na swej drodze. Trzeba opuścić zdemolowany Aiur.

Zeratul sugeruje udać się do świata Shakuras, gdzie mieszkają wygnani wieki temu Mroczni Templariusze. Na taki plan początkowo nie zgadza się Aldaris, jedyny ocalały reprezentant ortodoksyjnego Konklawe. Czasem, jak widać, budzi się w nim jeszcze dawny uparty Sędzia. Na szczęście w końcu i jego udaje się przekonać (kolejny popis mądrej perswazji Zeratula), że to jedyna rozsądna decyzja, co pozwala wszystkim rozpocząć przygotowania do ewakuacji.

Na Aiurze funkcjonuje jednak tylko jedna międzygwiezdna brama i aby się do niej dostać, trzeba uporać się z wszędobylską hordą Zergów. W tym momencie poznajemy Artanisa, dopiero co mianowanego Pretora sił obronnych, który zastąpił na tym stanowisku Fenixa (występującego obecnie pod postacią dragona). Bohaterowie wędrują przez zdewastowane ziemie planety, raz po raz stawiając czoła grupkom krwiożerczych Zergów, ale w końcu udaje im się osiągnąć wyznaczony cel. Podczas przejścia do innego świata ocalałych Protosów osłaniają Raynor i Fenix.

Mieszkańcy planety Shakuras nie wiedzą, co wydarzyło się na Aiurze, nie mają także pojęcia o istnieniu Zergów. Wywodzący się stąd Zeratul pewnego razu odebrał silny sygnał psioniczny z planety Char, który – jak wiemy – pochodził od Kerrigan. Od tego czasu zmagał się z Zergami, Terranami, a nawet z Protosami. Mroczni Templariusze z radością witają swojego brata, jednocześnie dociekając, co to za dziwne stworzenia przedostały się przez międzygwiezdną bramę. Okazuje się bowiem, że portal został opanowany przez Zergi, które teraz najeżdżają Shakuras. O utraceniu kontroli nad bramą na Aiurze świadczy także brak kontaktu z Jimem i Fenixem.

Protosi, mając w pamięci los Aiuru, natychmiast podejmują próbę zapanowania nad sytuacją. Walcząc z oddziałami Zergów, w pewnym momencie nawiązują łączność z będącymi po drugiej stronie bohaterami, ale ryzyko inwazji krwiożerczych potworów i tak jest już duże. Raynor i Fenix postanawiają zostać na Aiurze i zamknąć bramę, nawet kosztem ewentualnego poświecenia się dla sprawy. Protosi po drugiej stronie jedyne, co mogą zrobić, to przesłać im część swoich oddziałów, by wspomogły ich z walce przeważającym liczebnie wrogiem.

Pomimo podjętych wysiłków Zergi rozbiegają się po Shakuras. Świadoma tego nieszczęścia jest Raszagal, która właśnie zabiera głos. Patriarcha plemion Mrocznych Templariuszy jest tak stara (lekko ponad tysiąc lat), że pamięta nawet, jak jej podopieczni byli zsyłani na banicję. Sędziwa mentorka zwraca uwagę, że na planecie znajduje się świątynia Xel'Naga, która kumuluje w sobie potężną energię. Jest ona w stanie rozprawić się z rozprzestrzeniającą się po Shakuras plagą Zergów, choć do jej aktywacji potrzeba dwóch kryształów. Uraj gromadzi w sobie moc Templariuszy, z kolei Khalis – ich mrocznej strony. Oba zostały rozdzielone przed setkami laty.

Tymczasem w pobliżu świątyni dwa Mózgowce zaczęły rozbudowę swojego przyczółku. Zjednoczone siły Protosów, mając świadomość znaczenia tej lokalizacji, szybko odbijają ten teren, co doprowadza do spotkania z... Kerrigan. O byłej Terrance zmutowanej na podobieństwo Zergów słuch zaginął po jej kampanii na planecie Char, gdzie – jak się wydawało – przesiadywała do tej pory. Samozwańcza Królowa Ostrzy stwierdza, że na Shakuras przybywa w pokojowych zamiarach, co naturalnie nie spotyka się z powszechnym zrozumieniem. Kerrigan próbuje przekonać Protosów, że chce ich tylko ostrzec przed wielkim niebezpieczeństwem i prosi ich o audiencję. Raszagal wyraża zgodę.

Była morderczyni na usługach Nadświadomości przyznaje, że to właśnie mentalny związek z nią, był przyczyną jej licznych zbrodni. Jednocześnie uprzedza wszystkich o morfowaniu się kolejnej Nadświadomości, pod przewodnictwem jednego z Mózgowców – Daggotha. Oczywiście Protosi nieufnie odnoszą się do jej słów, a wzburzony Aldaris nawet ostentacyjnie przerywa łączność. Tylko dzięki Raszagal Kerrigan zostaje wysłuchana do końca, ale Zeratul stwierdza, że ich wysiłki skupione są obecnie nie na walce z nową Nadświadomością, a na zagwarantowaniu bezpieczeństwa mieszkańcom Shakuras. Królowa Ostrzy oferuje wiec swoją pomoc.

Priorytetowym zadaniem jest teraz zdobycie kryształu Uraj, który został ukryty na planecie Braxis. Na śnieżnym globie rozpanoszyli się jednak wszędobylscy Terranie, co zwraca uwagę Kerrigan. Zeratul tłumaczy, że świat ten niegdyś był kolonią Protosów, ale od chwili wybuchu wojny domowej, wraz z bezcennym obecnie minerałem, został on przez nich porzucony. Przebijając się przez terrański opór Królowa Ostrzy dociera w rejon kryształu, co nawet wzbudza uznanie sceptycznie nastawionego do niej Zeratula.

StarCraft II: Wings of Liberty

StarCraft II: Wings of Liberty

StarCraft II: Legacy of the Void

StarCraft II: Legacy of the Void

StarCraft II: Heart of the Swarm

StarCraft II: Heart of the Swarm

StarCraft

StarCraft

StarCraft: Brood War

StarCraft: Brood War

Poprzednio w StarCraft, część 2
Poprzednio w StarCraft, część 2

Kontynuujemy cykl artykułów o pierwszej odsłonie serii StarCraft, które w wyczerpujący sposób opisują konflikt pomiędzy Terranami, Zergami i Protosami.

Poprzednio w StarCraft, część 1
Poprzednio w StarCraft, część 1

Z okazji premiery długo oczekiwanego StarCrafta II przygotowaliśmy dla Was streszczenie wydarzeń z mającego już swoje lata pierwowzoru oraz dodatku Brood War.