Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 maja 2009, 12:07

Gry pięknieją na wiosnę – cz. 2

Druga część artykułu w którym prezentujemy modyfikacje poprawiające oprawę wizualną. Na tapecie aż 14 tytułów, poprawiamy m.in. Arcanum, Resident Evil 4 i Duke Nukem 3D!

Wiosna trwa w najlepsze, a świat nadal jest piękny. Skoro tak, to wypada utwierdzić się w przekonaniu, że stare gry nadal mogą być ładne. Dlaczego więc nie poszukać nowych bohaterów do drugiej odsłony tekstu o graficznych upiększaczach tytułów, które straciły już swój pierwotny blask? Dzięki Waszemu odzewowi i na Waszą prośbę – oto drugie zestawienie modyfikacji i poprawek, które sprawiają, że nawet kilkunastoletnia gra zyskuje gładsze i efektowniejsze oblicze. Tekst został podzielony na dwie części – na początku przeczytacie o ulepszeniach, które sami zaproponowaliście w komentarzach pod pierwszym artykułem na ten temat (8 gier), a ponieważ sami również wyruszyliśmy na poszukiwania, w dalszej części zestawienia znajdziecie kilka naszych propozycji.

Propozycje Czytelników

Arcanum – High Resolution Patch

  • autor: Drog Black Tooth
  • typ: patch dodający obsługę wysokich rozdzielczości
  • status: gotowa
  • pobierz modyfikację

Dobre dwuwymiarowe cRPG charakteryzuje się tym, że przedstawiony w nim świat i historia nie starzeją się praktycznie nigdy. Ortodoksyjni miłośnicy tego typu zabawy stwierdzą z całą mocą, że również płaska izometryczna oprawa graficzna zachowuje swój urok po kres dni. Choć nie zgodzić się z tym jest trudno, to techniczne niedociągnięcia bywają obecnie irytujące. Modder o malowniczej ksywce Drog Black Tooth wziął na warsztat ośmioletnie cRPG spod szyldu Troika Games – grę Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi. Doskonale oceniana w momencie premiery gra może dziś tracić punkty, gdy nieświadomy gracz uruchomi ją na wielkim 24-calowym panoramicznym monitorze. Dzięki poprawce opracowanej przez DBT zainteresowany „rolplejowiec” może swobodnie uruchomić Arcanum w wysokiej rozdzielczości, nie narażając się na skalowaną pikselozę. Elementy interfejsu zostały idealnie wycentrowane i zachowały oryginalny styl. Prócz tego patch jest kompatybilny z wszystkimi modami do gry stworzonymi na bazie wersji 1.0.7.4 i pozwala korzystać ze starych zapisów stanu gry. Modyfikacja działa również z polską wersją z najnowszym patchem. Co ważne, gdy zdecydujemy się zainstalować większe czcionki w opcjach dialogowych i dzienniku, nie wystąpią żadne problemy z brakiem polskich znaków. Brawa dla autora! Modyfikację zaproponował Czytelnik o ksywce regob.

Mount & Blade – Graphical Enhancement 2.5

Wielu miłośników rycerskiego kunsztu i średniowiecznych realiów jest zgodnych – nie ma ci lepszej gry we wspomnianych klimatach nad Mount & Blade. Amatorzy konnej szarży odnaleźli tam wszystko, czego potrzebowali – ogromny świat, swobodę rozgrywki, ekscytujące walki, ogólnie pojętą różnorodność i niezwykłą podatność gry na modyfikowanie. Otrzymali wszystko, oprócz należytej oprawy graficznej. Ale czy nie napisałem, że gra jest podatna na przerabianie? I tak oto niejaki Zaro, w pocie czoła pracując nad kolejnymi „graphical enhancementami”, oferuje najdoskonalszą chwilowo wersję z numerkiem 2.5. Po zainstalowaniu i ustawieniu odpowiednich opcji (wszystko, co musicie wiedzieć, znajduje się w linku) świat gry zyskuje iście oblivionową atmosferę. Gęsta roślinność, lepsze tekstury, efekty środowiskowe i ładny HDR. Czego chcieć więcej? Naprawdę udana gra nareszcie otrzymała adekwatną oprawę wizualną. Modyfikację zaproponował Czytelnik o ksywce HUtH.

Quake II

Quake II

Resident Evil 4 (2005)

Resident Evil 4 (2005)

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords

Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords

Half-Life 2

Half-Life 2

Mount & Blade

Mount & Blade

Deus Ex

Deus Ex

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi

Duke Nukem 3D

Duke Nukem 3D

Thief: Deadly Shadows

Thief: Deadly Shadows

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Thief 2: The Metal Age

Thief 2: The Metal Age

Tomb Raider (1996)

Tomb Raider (1996)

Freespace 2

Freespace 2

Falcon 4.0

Falcon 4.0

Gry pięknieją na wiosnę – cz. 1
Gry pięknieją na wiosnę – cz. 1

Wiosną wszystko pięknieje. Wiekowe gry również – przedstawiamy listę najciekawszych sposobów na poprawienie oprawy graficznej wybranych tytułów.