Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2022, 18:22

autor: Marek Jura

8. Littlefinger. Śmierci bohaterów Gry o tron, które bolały

Choć już wcześniej mogliśmy obcować z serialami, w których główni bohaterowie umierali dość niespodziewanie, to właśnie Gra o tron uczyniła z nagłych zgonów ulubionych postaci widzów swój znak rozpoznawczy.

8. Littlefinger

Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011 - Śmierci bohaterów Gry o tron, które najbardziej bolały - dokument - 2022-11-24
Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011
  1. Ród: Baelish
  2. Kiedy to się stało: siódmy sezon
  3. Aktor: Aidan Gillen

Peter Baelish przez wiele lat zdradzał wszystkich władców, współpracowników i instytucje, z którymi się zetknął. Dzięki przemyślnym intrygom i doskonałemu aktorstwu udało mu się najpierw zyskać wpływy w Królewskiej Przystani, a potem poślubić i omamić Lysę Arryn, która mianowała go Lordem Protektorem. Baelish szybko się jej pozbył, udało mu się jednak utrzymać tytuł i stać się jedną z najważniejszych osób w całym Westeros.

Jego jedyną słabością była miłość do Catelyn Stark. Zakochał się w niej, kiedy oboje byli jeszcze młodzi, a potem przez lata nie przestawał o niej myśleć. Okazała się ona jedyną osobą, dla której był w stanie zrezygnować ze swoich planów przejęcia władzy. Po jej śmierci swoje uczucia częściowo przelał na Sansę Stark. Przez pewien czas jej pomagał, nie zapobiegł jednak jej małżeństwu z okrutnym Ramsayem Boltonem.

Ostatecznie, kiedy wydawało się, że jest coraz bliżej upragnionej władzy absolutnej, niespodziewanie zabiła go Arya Stark. Dziewczyna wspólnie z siostrą zdecydowała, że pozbędzie się Littlefingera za wszystko to, co zrobił członkom jej rodziny. Tym razem to Baelish został zaskoczony (choć po necie wciąż krąży teoria, jakoby upozorował własną śmierć).