Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 18 listopada 2022, 14:37

Zweno SPB – przodek Gwiezdnego Niszczyciela. 10 najdziwniejszych samolotów w historii

Samoloty to jeden z najbardziej użytecznych i niezwykłych wynalazków w historii cywilizacji. Zlikwidował bariery w podróżowaniu i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy – nad chmurami. Oto 10 niezwykłych samolotów w historii techniki.

Zweno SPB – przodek Gwiezdnego Niszczyciela

Fot. Public Domain - 10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii - dokument - 2022-11-28
Fot. Public Domain
  1. Rok wprowadzenia do użytku / powstania prototypu: 1937
  2. Pochodzenie: Związek Radziecki
  3. Producent: Tupolew / Polikarpow
  4. Dlaczego ten samolot jest niezwykły: powietrzny lotniskowiec

Lotniskowiec, czyli okręt wojenny, którego pokład jest jednocześnie pasem startowym dla samolotów bojowych nie jest dziś niczym niezwykłym. Ale zupełnie wyjątkowym pomysłem był projekt Zweno, jaki powstał w Związku Radzieckim na początku II wojny światowej. Była to koncepcja lotniskowca powietrznego, z ogromnym samolotem – matką, z którego startowałyby i lądowały małe myśliwce. Dodatkową funkcją było uzupełnienie paliwa podczas dokowania. Podstawą takiej konstrukcji były ciężkie bombowce Tupolew TB-1 i Tupolew TB-3 z od 2 do 5 myśliwcami Polikarpow I-16 lub Tupolew I-4. Dzięki takiemu połączeniu myśliwce mogłyby działać ponad swój nominalny zasięg oraz używać do ataku nurkowego cięższych bomb, z którymi normalnie nie dałyby rady wystartować. Bombowiec z kolei miałby zawsze eskortę w pogotowiu, a dodatkowa moc uruchomionych silników w myśliwcach pomogłaby wznosić się w powietrze z dodatkowym ciężarem.

Zostało jeszcze 40% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?
Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

MiG-29 - czym jest i co potrafi
MiG-29 - czym jest i co potrafi "polski" samolot z ZSRR?

Ostatnio głośno się zrobiło o polskich MiG-ach-29. Przedstawiamy Wam więc krótką charakterystykę tej już nie tak nowoczesnej maszyny i opisujemy, czego można spodziewać się po samolotach używanych w Polsce od 33 lat.

10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.