futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 4 marca 2020, 10:01

autor: Bartosz Woldański

Ustawienia grafiki - co powinieneś wiedzieć o antyaliasingu, teselacji i innych opcjach graficznych

Mnogość ustawień graficznych w grach komputerowych to zaleta, ale zaleta, która często rodzi pytanie: jak uzyskać najlepszą jakość obrazu przy jak najmniejszej stracie wydajności?

Spis treści

Na jakie wygładzanie krawędzi się zdecydować? Lepsze tekstury kosztem jakości cieni, czy oświetlenia? Wyższa rozdzielczość, czy może dodatkowe efekty graficzne? Czyż nie przed takimi właśnie dylematami stoi gros graczy komputerowych? Nie da się ukryć, że jedną z pierwszych po uruchomieniu gry czynności wielu użytkowników PC – w odróżnieniu od konsolowców, którzy mają ten problem z głowy – jest bowiem zajrzenie do ustawień graficznych, a następnie dostosowanie ich wedle potrzeb i możliwości posiadanego sprzętu. Równie wielu jest jednak nieświadomych mocy obliczeniowej drzemiącej w podzespołach swojego komputera, często ją przeceniając, i mających duże trudności z ustawieniem gry tak, by zachować najlepszy stosunek jakości obrazu do wydajności, albo nie mogących się zdecydować, który rodzaj wygładzania krawędzi będzie właściwy. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po ustawieniach graficznych ułatwi Wam to zadanie i wykaże, które opcje są najbardziej „zabójcze” dla podzespołów komputera.

Przy wyborze opcji kierowaliśmy się przede wszystkim ich dostępnością we współczesnych grach na PC. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to zaledwie tylko część możliwości konfiguracyjnych, jakie dają obecne tytuły, ale trzeba mieć na uwadze różnice gatunkowe oraz zmiany zachodzące pod tym względem. Niektóre parametry odeszły do przeszłości, inne coraz częściej wchodzą w obręb ogólnych ustawień, a jeszcze inne dopiero zaczynają napływać do wybranych produkcji. Opcje graficzne podzieliliśmy na kilka kategorii. Postanowiliśmy również – na przykładzie paru gier – zobrazować różnice w oprawie wizualnej między najniższymi a najwyższymi wartościami poszczególnych parametrów oraz odnieść się do ich wpływu na wydajność.

Uwaga! Wszystkie „klikalne” obrazki w niniejszym artykule zamieściliśmy w wersji nieskompresowanej, co znacznie wpływa na ich szybkość ładowania.

Warto było kupić GeForce RTX? Gry z najlepszym ray tracingiem
Warto było kupić GeForce RTX? Gry z najlepszym ray tracingiem

Od pojawienia się na rynku kart GeForce RTX 2080, nie zaznaliśmy zbyt wielu gier obsługujących ray tracing. Premiera RTX 3080 i obsługa tej technologii w PS5 i Xbox Series X daje jednak nadzieje na przyszłość.